ПДВ і податковий кредит: як враховуються податкові накладні з урахуванням строків реєстрації

ДПС нагадує: податковий кредит з ПДВ формується виключно за зареєстрованими у ЄРПН податковими накладними або відповідними документами. Включити ПДВ до податкового кредиту можна протягом 365 днів з дати складання накладної, навіть якщо реєстрація відбулась із запізненням

Суми ПДВ, сплачені при купівлі товарів чи послуг, не включаються до податкового кредиту, якщо вони не підтверджені:


  1. зареєстрованими у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податковими накладними або розрахунками коригування до них;
  2. або митними деклараціями (тимчасовими, додатковими тощо);
  3. або іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ (п. 198.6 ПКУ).


Таким чином, реєстрація податкової накладної в ЄРПН є обов’язковою умовою для формування податкового кредиту. Якщо податкова накладна належним чином зареєстрована, покупець має право включити суму ПДВ до податкового кредиту у звітному періоді її отримання.


Якщо з якихось причин платник не включив таку суму до податкового кредиту одразу, він може це зробити пізніше – але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної (або розрахунку коригування до неї).


Якщо податкова накладна була зареєстрована із порушенням граничного строку, вона все одно може бути включена до податкового кредиту – але вже у періоді, в якому відбулася її реєстрація в ЄРПН, і також не пізніше ніж через 365 днів з дати її складання.


Для платників, які застосовують касовий метод податкового обліку (тобто визнають податковий кредит лише після оплати), діють окремі умови. Вони можуть включити суму ПДВ до податкового кредиту у періоді фактичної оплати постачальнику (чи іншої компенсації), але:


  1. тільки якщо накладна зареєстрована в ЄРПН;
  2. і не пізніше ніж через 60 днів після оплати, навіть якщо з моменту складання накладної минуло більше 365 днів.


У період дії воєнного стану перебіг строків, встановлених для формування податкового кредиту, зупинявся. Це передбачалося п. 102.9 ПКУ та пп. 69.9 п. 69 підр. 10 розд. ХХ ПКУ. Але з 1 серпня 2023 року ці норми втратили чинність. Тож строк 365 днів для включення ПДВ до податкового кредиту знову діє і обчислюється з цієї дати, якщо інше не передбачено.

Отже, платник ПДВ має право включити до податкового кредиту суми ПДВ лише за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. Навіть якщо такі суми були раніше виключені під час перевірки через прострочення реєстрації, їх можна врахувати пізніше – головне, щоб не минуло 365 днів із дати складання накладної. Для касового методу – ще й за умови оплати та з урахуванням додаткового строку в 60 днів після неї. Але всі ці строки відновилися з 01.08.2023

Джерело: ДПС


Статті на тему:


Проблемний податковий кредит: що це

ПН розблоковано: коли виникає податковий кредит

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇