
ВЛ
Експерт
Віра ЛиснякПровідний експерт з питань ПДВ із понад 20-річним досвідом у сфері оподаткування та спеціаліст зі складних практичних податкових питань
Право покупця на податковий кредит безпосередньо пов’язане з наявністю податкової накладної (далі – ПН), зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Тому, якщо реєстрацію ПН зупинено, до моменту її розблокування включити зазначену в ній суму ПДВ до податкового кредиту не можна. На практиці після розблокування ПН виникає відразу декілька запитань. Якою датою така ПН вважається зареєстрованою? Чи можна включити її до декларації за минулий період? Що робити, якщо від дати складання ПН вже минуло 365 днів? Розберемо ці ситуації послідовно

Згідно з п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, ПН або РК, реєстрацію яких було зупинено, реєструються в разі настання, зокрема, однієї з таких подій:
Рішення комісії контролюючого органу про реєстрацію ПН набирає чинності в день його прийняття.
Проте, особливість реєстрації ПН, які були заблоковані, полягає в тому, що після розблокування вона реєструється в ЄРПН не датою прийняття рішення про її реєстрацію або датою набуття чинності суду, а датою направлення її на реєстрацію квитанції. Датою та часом направлення ПН на реєстрацію в ЄРПН є дата та час, зафіксовані у квитанції.
На це, зокрема, звертають увагу, податківці (ЗІР, категорія 101.18).
Тобто, заблоковані ПН реєструються заднім числом. Наприклад, ПН була виписана 17.07.2026 і направлена постачальником на реєстрацію в ЄРПН 03.08.2026 (тобто своєчасно). Рішення про реєстрацію ПН було прийняте 06.09.2029. Дата реєстрації такої ПН буде 03.08.2026. При цьому оскільки ПН була направлена на реєстрацію своєчасно (тобто до 18 серпня), така ПН вважається вчасно зареєстрованою.
Відповідно до п. 198.6 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ із зареєстрованої ПН:
Тобто, в загальному випадку право на податковий кредит обмежується строком 365 днів із дати оформлення ПН.
Але відповідно до абзацу сьомого п. 198.6 ПКУ у разі зупинення ПН/РК в ЄРПН згідно з п. 201.16 ПКУ перебіг строків, зазначених у цьому пункті (мається на увазі строк 365 днів), переривається на період зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН.
Тобто, період, протягом якого ПН була заблокована, виключається із розрахункового періоду (365 днів) для можливості відображення права на податковий кредит.
Важливо! Реєстрація ПН вважається зупиненою з дати оформлення квитанції про зупинення її реєстрації до набрання чинності рішення про реєстрацію ПН або дати набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію ПН в ЄРПН
Роз’яснення щодо права на податковий кредит після розблокування ПН також надане ДПСУ у листі від 02.05.2025 №461/2/99-00-24-01-01-02.
Висновок цього листа зводиться до наступного: покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у ПН, реєстрацію якої було зупинено та яку надалі було зареєстровано в ЄРПН (у т. ч. згідно з рішенням суду – у разі надходження до ДПС відповідного рішення):
Для цілей розрахунку 365 днів період зупинення починається з моменту, коли реєстрацію ПН фактично зупинено, тобто коли сформовано відповідну квитанцію (як правило, це день направлення ПН на реєстрацію).
Закінчується цей період після набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН або після набрання законної сили судовим рішенням про її реєстрацію.
Тобто весь проміжок між блокуванням і розблокуванням ПН виключається з розрахунку граничного строку для відображення податкового кредиту.
Розглянемо це на прикладі.
ПН оформлено 23.01.2026 і направлено на реєстрацію 12.02.2026. Рішення про її реєстрацію було ухвалено 10.10.2026.
Розрахуємо строк включення суми ПДВ із такої ПН до податкового кредиту:
Отже, суму ПДВ із такої ПН можна включити в податковий кредит, починаючи з періоду її оформлення, тобто із січня 2026 року (наприклад, шляхом подання уточнюючого розрахунку), і протягом 345 к. д. (365 днів – 20 днів) із дати ухвалення рішення про її реєстрацію (із 10.10.2026).
Тобто термін включення суми ПДВ із цієї ПН до податкового кредиту спливає 22 вересня 2027 року. Тож останнім звітним періодом для такого включення є вересень 2027 року.
Отже, для розрахунку періоду, протягом якого зберігається право на податковий кредит, потрібно визначити:
ПН розблокували після спливу 365 днів із дати її складення: чи втрачено податковий кредит?
Ні, сам факт того, що від дати складання ПН минуло більше 365 календарних днів, ще не означає втрату податкового кредиту, якщо весь цей час або частину цього часу ПН була заблокована.
Як було зазначено вище, на період зупинення реєстрації строк, протягом якого суму ПДВ із ПН можна включити до податкового кредиту, зупиняється. Причому тривалість такого строку не має значення. Навіть якщо ПН буде розблокована і зареєстрована після спливу 365 календарних днів із дати її оформлення, право на податковий кредит покупець не втратить.
Погоджуються із цим і податківці (див. ЗІР, категорія 101.16).
ПН складено 24.04.2025. На реєстрацію її подано 10.05.2025, цього ж дня реєстрацію зупинено. ПН розблоковано 22.05.2026.
До моменту блокування минуло лише 16 календарних днів. Весь період із 10.05.2025 до 22.05.2026 до 365-денного строку не включається.
Тому після розблокування у покупця залишається ще 349 днів (365 днів – 16 днів) для реалізації права на податковий кредит.
Чи можна після розблокування включити ПН у попередні періоди?
Залежить від того, чи була ПН зареєстрована своєчасно.
Якщо ПН подали на реєстрацію своєчасно, то після її розблокування покупець може відобразити податковий кредит:
Якщо ПН була подана на реєстрацію із запізненням, у цьому випадку покупець не може відобразити податковий кредит у періоді складання ПН. Право на податковий кредит виникає не раніше періоду, в якому ПН була зареєстрована в ЄРПН.
Такий підхід підтверджує й ДПС у листі від 02.05.2025 №461/2/99-00-24-01-01-02.
Чи можна включити ПН у податковий кредит, якщо вона була розблокована до подання декларації за звітний період, в якому виписана?
Так, можна, але за умови, що ПН була направлена на реєстрацію своєчасно.
Наприклад, ПН складено 08.09.2026,направлено на реєстрацію 28.09.2026. Реєстрацію зупинено. Рішення про реєстрацію прийнято 16.10.2026.
Після розблокування датою реєстрації ПН буде дата її первісного направлення – 28.09.2026.
Тобто, така ПН вважається своєчасно зареєстрованою. Отже, після її фактичного розблокування покупець має право включити ї у декларацію за вересень 2026 року або в будь-якому наступному періоді протягом 345 днів із дня прийняття рішення про її реєстрацію (365 днів – 20 днів, які минули з дати її оформлення до дати направлення на реєстрацію).
Читайте більше:
ПН понад рік: чи можна включити до податкового кредиту, – пояснює ДПС
ПДВ після реорганізації: чи може правонаступник включити податковий кредит у 2026 році
Перша подія: коли платник ПДВ має право на податковий кредит – роз’яснення податківців
1 видаткова накладна – 3 ПН: ДПС пояснила, чи буде податковий кредит
Податкова накладна при товарному кредиті: як правильно відобразити відсотки
Відновлення пошкодженого майна: коли зберігається право на податковий кредит з ПДВ
Заблоковану ПН розблокували: коли покупець може включити ПДВ до податкового кредиту
ПДВ-кейси: компенсуючі зобов’язання, послуги нерезидента і податковий кредит за розблокованою ПН
По договору оренди автомобіля зазначено, що орендна плата нараховується з розрахунку ______ гривень за 1 повний місяць користування Об`єктом оренди. Сторони домовилися наприкінці жовтня повернути автомобіль з оренди. Так як 31.10.2026 це субота, вихідний день, то акт приймання-передачі авто з оренди оформлюємо 30.10.2026. Але орендодавець наполягає на сплаті орендної плати за повний місяць, так як 31.10.2026 субота. Підкажіть, будь ласка, чи правий в даному випадку орендодавець? Як оформити акт, можливо щось прописати в додатковій угоді, щоб сплатити за повний місяць і в акті показати 1 послугу повністю, але щоб не було ризиків для орендаря, і щоб не виводити у вихідний день директора для передачі автомобіля.

Чи може ФОП – платник єдиного податку 4-ї групи отримати довідку про суму доходів за рік? ДПС пояснила, чому така інформація не відображається в річній декларації платника єдиного податку 4-ї групи та які відомості містить така декларація

На підприємстві виплата зарплати передбачена 15 та 30 (31) числа. Якщо зарплату за першу половину місяця виплатити 13.11, за другу половину місяця – 30.11, тоді порушується термін 16 днів між виплатами? Як правильно діяти в таких ситуаціях?

Кабмін спростив порядок підвищення кваліфікації трактористів-машиністів і видачі їм посвідчень. Відтепер для отримання додаткових категорій сільськогосподарської техніки не потрібно мати щонайменше рік стажу роботи, а в разі нескладання іспиту тракторист зможе зберегти чинне посвідчення. Розглянемо, які категорії можна буде отримати за спрощеною процедурою та скільки вона діятиме

10 листопада 2026 року Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №14327-д, який передбачає зміни у фінансовому моніторингу та наближення української платіжної системи до стандартів ЄС. Серед ключових новацій – підготовка до приєднання України до SEPA, підвищення порога обов’язкового фінмоніторингу з 400 тис. грн до еквівалента 10 тис. євро та створення реєстру рахунків і сейфів. Водночас документ передбачає збереження банківської таємниці щодо залишків і руху коштів, а також незмінність штрафів за порушення. Розповідаємо, що саме може змінитися для громадян, підприємців і фінансових установ

Роботодавець не може прив’язувати виплату зарплати до того, коли замовник перерахує кошти за виконані роботи чи надані послуги. Закон зобов’язує виплачувати працівникам зарплату в установлені строки та в повному обсязі незалежно від надходження оплати від клієнтів. Що робити працівнику, якщо зарплату затримують, – пояснюємо далі

Користувачів судових електронних сервісів попередили про можливі тимчасові перерви в роботі судових електронних сервісів 12.11.2026 з 20:00 до 23:59. У зазначений період Кабінет Електронного суду буде недоступний. У ДП «Інформаційні судові системи» просять врахувати цю інформацію під час планування роботи із сервісами

Підкажіть, будь ласка, ФОП 3 гр. 5%, мобілізували в листопаді 2025, за 2025 рік декларацію ЄП здали і податки сплатили. ФОП може не сплачувати єдиний податок і військовий збір? Як скористатись пільгою і повернути сплачені податки, адже кошти на рахунок ФОП заходили

Після звільнення з підприємства зникає підстава для бронювання, але статус у «Резерв+» може ще певний час відображатися як чинний. Чи можна користуватися таким бронюванням і чи має ТЦК право мобілізувати працівника? Вирішальне значення має не лише інформація в застосунку, а й те, чи анульовано бронювання в установленому порядку та які відомості внесено до реєстру «Оберіг». Розбираємо, як перевірити статус, що вимагати від колишнього роботодавця та як діяти, якщо дані не оновилися

ФОП на загальній системі оподаткування ставить бізнес на паузу і звільняє працівників. У нього залишається працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років. Чи потрібно буде надалі подавати щоквартальний Податковий розрахунок із заповненням показника середньооблікової кількості працівників?

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкоголем, тютюновими виробами або рідинами для електронних сигарет прив’язана до конкретного місця провадження діяльності. Якщо суб’єкт господарювання переносить торгівлю на нову адресу, чинна ліцензія не переноситься автоматично – на нове місце потрібно отримати окрему ліцензію. Розбираємо правила ліцензування та плату за такі ліцензії

Якщо ФОП на загальній системі оподаткування змінює податкову адресу через зміну адміністративного району, він подає річну податкову декларацію за новим місцезнаходженням. Проте сплата ПДФО та військового збору здійснюється за попереднім місцем реєстрації до кінця поточного бюджетного року. Це правило дозволяє уникнути плутанини з розподілом податкових надходжень між бюджетами

З 1 січня 2027 року зміниться система державної підтримки дітей з інвалідністю, осіб з інвалідністю з дитинства та їхніх родин. Закон №4955-IX передбачає нову базову величину для розрахунку соціальної допомоги – щонайменше 4000 грн, збільшення виплат і надбавок на догляд. Також запровадять нові соціальні послуги, зокрема раннє втручання та тимчасовий відпочинок для батьків. Загальний еквівалент державної підтримки родини залежно від потреб становитиме від 20 до 71 тис. грн на місяць

Якщо податковий агент нарахував оподатковуваний дохід, але не виплатив його платнику податку, військовий збір, який підлягає утриманню з цього доходу, повинен бути перерахований до бюджету не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу

Продаж автомобіля може оподатковуватися за новими правилами: законопроєкт №16037-д запроваджує правило 183 днів для застосування нульової ставки при першому продажу та 5% – при другому. Якщо авто перебувало у власності менше 183 днів, дохід пропонують оподатковувати за ставкою 18%. Також із 1 січня 2027 року для податкових накладних при постачанні транспортних засобів стане обов’язковим зазначення VIN-коду

Державна податкова служба України надала індивідуальну податкову консультацію щодо порядку відображення в бухгалтерському та податковому обліку коштів, які надходять комісіонеру від клієнтів (комітентів) на закупівлю імпортного товару та сплату митних платежів

Податківці пояснили, якою буде відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової звітності (крім звіту про контрольовані операції та / або документації з трансфертного ціноутворення, тощо) відповідно до ст. 120 ПКУ (від 340 до 1020 грн)

Чи потрібно подавати разом із декларацією з податку на прибуток усі додатки, навіть якщо операцій для їх заповнення не було? ДПС пояснює: додатки, у яких відсутні показники, подавати не потрібно. Водночас фінансова звітність є невід’ємною частиною декларації, а інформацію про додатки, які фактично подаються, слід зазначити у відповідній таблиці декларації

Перша квитанція надходить платнику протягом двох годин з моменту отримання електронного документа ДПС або протягом перших двох годин наступного операційного дня. Друга квитанція формується не пізніше наступного робочого дня після першої квитанції та підтверджує прийняття або відхилення документа. Якщо перша квитанція не надійшла, документ вважається не отриманим контролюючим органом
