Професії від 7eminar.academy!🎓

ПН розблоковано: коли покупець має право на податковий кредит

Право покупця на податковий кредит безпосередньо пов’язане з наявністю податкової накладної (далі – ПН), зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Тому, якщо реєстрацію ПН зупинено, до моменту її розблокування включити зазначену в ній суму ПДВ до податкового кредиту не можна. На практиці після розблокування ПН виникає відразу декілька запитань. Якою датою така ПН вважається зареєстрованою? Чи можна включити її до декларації за минулий період? Що робити, якщо від дати складання ПН вже минуло 365 днів? Розберемо ці ситуації послідовно

Експерт:Віра Лисняк
9

10133

Подобаються наші матеріали? Додайте нас в улюблені джерела Google, щоб частіше бачити наші новини в пошуку та ШІ-оглядах в Google.

Додати
  1. Якою датою реєструється розблокована ПН
  2. Зупинення строку давності на період блокування ПН
  3. Висновки


Якою датою реєструється розблокована ПН


Згідно з п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, ПН або РК, реєстрацію яких було зупинено, реєструються в разі настання, зокрема, однієї з таких подій:


  1. прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію ПН/РК;
  2. набрало законної сили судове рішення про реєстрацію ПН/РК, яке надійшло до ДПС;
  3. у встановленому порядку не прийнято або не зареєстровано рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації.


Рішення комісії контролюючого органу про реєстрацію ПН набирає чинності в день його прийняття.


Проте, особливість реєстрації ПН, які були заблоковані, полягає в тому, що після розблокування вона реєструється в ЄРПН не датою прийняття рішення про її реєстрацію або датою набуття чинності суду, а датою направлення її на реєстрацію квитанції. Датою та часом направлення ПН на реєстрацію в ЄРПН є дата та час, зафіксовані у квитанції.


На це, зокрема, звертають увагу, податківці (ЗІР, категорія 101.18).


Тобто, заблоковані ПН реєструються заднім числом. Наприклад, ПН була виписана 17.07.2026 і направлена постачальником на реєстрацію в ЄРПН 03.08.2026 (тобто своєчасно). Рішення про реєстрацію ПН було прийняте 06.09.2029. Дата реєстрації такої ПН буде 03.08.2026. При цьому оскільки ПН була направлена на реєстрацію своєчасно (тобто до 18 серпня), така ПН вважається вчасно зареєстрованою.


Зупинення строку давності на період блокування ПН


Відповідно до п. 198.6 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ із зареєстрованої ПН:


  1. у разі її своєчасної реєстрації – у періоді складання ПН та протягом 365 днів із дати її складання;
  2. у разі несвоєчасної реєстрації – у періоді її реєстрації та в наступних звітних періодах протягом 365 днів із дати оформлення.


Тобто, в загальному випадку право на податковий кредит обмежується строком 365 днів із дати оформлення ПН.


Але відповідно до абзацу сьомого п. 198.6 ПКУ у разі зупинення ПН/РК в ЄРПН згідно з п. 201.16 ПКУ перебіг строків, зазначених у цьому пункті (мається на увазі строк 365 днів), переривається на період зупинення реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН.


Тобто, період, протягом якого ПН була заблокована, виключається із розрахункового періоду (365 днів) для можливості відображення права на податковий кредит.

Важливо! Реєстрація ПН вважається зупиненою з дати оформлення квитанції про зупинення її реєстрації до набрання чинності рішення про реєстрацію ПН або дати набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію ПН в ЄРПН

Роз’яснення щодо права на податковий кредит після розблокування ПН також надане ДПСУ у листі від 02.05.2025 №461/2/99-00-24-01-01-02.


Висновок цього листа зводиться до наступного: покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у ПН, реєстрацію якої було зупинено та яку надалі було зареєстровано в ЄРПН (у т. ч. згідно з рішенням суду – у разі надходження до ДПС відповідного рішення):


  1. у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такої ПН – у декларації за той звітний (податковий) період, у якому її складено, або за будь-який наступний звітний період у межах 365 днів з дати її складення (з урахуванням переривання перебігу строків відповідно до абзацу сьомого п. 198.6 ПКУ);
  2. у разі несвоєчасної реєстрації такої ПН в ЄРПН – у декларації за той звітний (податковий) період, у якому цю ПН зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 днів з дати її складення (з урахуванням переривання перебігу строків відповідно до абзацу сьомого п. 198.6 ПКУ).


Для цілей розрахунку 365 днів період зупинення починається з моменту, коли реєстрацію ПН фактично зупинено, тобто коли сформовано відповідну квитанцію (як правило, це день направлення ПН на реєстрацію).


Закінчується цей період після набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН або після набрання законної сили судовим рішенням про її реєстрацію.


Тобто весь проміжок між блокуванням і розблокуванням ПН виключається з розрахунку граничного строку для відображення податкового кредиту.


Розглянемо це на прикладі.

Приклад 1

ПН оформлено 23.01.2026 і направлено на реєстрацію 12.02.2026. Рішення про її реєстрацію було ухвалено 10.10.2026.


Розрахуємо строк включення суми ПДВ із такої ПН до податкового кредиту:


  1. з дати оформлення ПН до дати зупинення її реєстрації минуло 20 днів (з 24.01.2026 по 12.02.2026);
  2. з 12.02.2026 по 10.10.2026 строк включення ПДВ до податкового кредиту було зупинено.


Отже, суму ПДВ із такої ПН можна включити в податковий кредит, починаючи з періоду її оформлення, тобто із січня 2026 року (наприклад, шляхом подання уточнюючого розрахунку), і протягом 345 к. д. (365 днів – 20 днів) із дати ухвалення рішення про її реєстрацію (із 10.10.2026).


Тобто термін включення суми ПДВ із цієї ПН до податкового кредиту спливає 22 вересня 2027 року. Тож останнім звітним періодом для такого включення є вересень 2027 року.

Отже, для розрахунку періоду, протягом якого зберігається право на податковий кредит, потрібно визначити:


  1. скільки днів минуло від дати складання ПН до зупинення її реєстрації;
  2. не враховувати до 365-денного строку весь період блокування;
  3. після розблокування продовжити відлік невикористаної частини строку.
ПН розблокували після спливу 365 днів із дати її складення: чи втрачено податковий кредит?

Ні, сам факт того, що від дати складання ПН минуло більше 365 календарних днів, ще не означає втрату податкового кредиту, якщо весь цей час або частину цього часу ПН була заблокована.


Як було зазначено вище, на період зупинення реєстрації строк, протягом якого суму ПДВ із ПН можна включити до податкового кредиту, зупиняється. Причому тривалість такого строку не має значення. Навіть якщо ПН буде розблокована і зареєстрована після спливу 365 календарних днів із дати її оформлення, право на податковий кредит покупець не втратить.


Погоджуються із цим і податківці (див. ЗІР, категорія 101.16).

Приклад 2

ПН складено 24.04.2025. На реєстрацію її подано 10.05.2025, цього ж дня реєстрацію зупинено. ПН розблоковано 22.05.2026.


До моменту блокування минуло лише 16 календарних днів. Весь період із 10.05.2025 до 22.05.2026 до 365-денного строку не включається.


Тому після розблокування у покупця залишається ще 349 днів (365 днів – 16 днів) для реалізації права на податковий кредит.

Чи можна після розблокування включити ПН у попередні періоди?

Залежить від того, чи була ПН зареєстрована своєчасно.


Якщо ПН подали на реєстрацію своєчасно, то після її розблокування покупець може відобразити податковий кредит:


  1. у декларації за період складання ПН – шляхом подання уточнюючого розрахунку;
  2. або в одному з наступних звітних періодів у межах 365 днів з урахуванням періоду зупинення реєстрації.


Якщо ПН була подана на реєстрацію із запізненням, у цьому випадку покупець не може відобразити податковий кредит у періоді складання ПН. Право на податковий кредит виникає не раніше періоду, в якому ПН була зареєстрована в ЄРПН.


Такий підхід підтверджує й ДПС у листі від 02.05.2025 №461/2/99-00-24-01-01-02.

Чи можна включити ПН у податковий кредит, якщо вона була розблокована до подання декларації за звітний період, в якому виписана?

Так, можна, але за умови, що ПН була направлена на реєстрацію своєчасно.


Наприклад, ПН складено 08.09.2026,направлено на реєстрацію 28.09.2026. Реєстрацію зупинено. Рішення про реєстрацію прийнято 16.10.2026.


Після розблокування датою реєстрації ПН буде дата її первісного направлення – 28.09.2026.


Тобто, така ПН вважається своєчасно зареєстрованою. Отже, після її фактичного розблокування покупець має право включити ї у декларацію за вересень 2026 року або в будь-якому наступному періоді протягом 345 днів із дня прийняття рішення про її реєстрацію (365 днів – 20 днів, які минули з дати її оформлення до дати направлення на реєстрацію).


Висновки


  1. До моменту реєстрації заблокованої ПН в ЄРПН покупець не має права включити зазначений у ній ПДВ до податкового кредиту.
  2. Після розблокування ПН реєструється в ЄРПН датою її первісного направлення на реєстрацію, зафіксованою у квитанції, а не датою прийняття рішення про її розблокування.
  3. Загальний строк для відображення податковий кредит становить 365 календарних днів із дати складання ПН, але період блокування до цього строку не включається.
  4. Якщо ПН була своєчасно направлена на реєстрацію, після її розблокування покупець може відобразити податковий кредит як у періоді складання ПН шляхом подання уточнюючого розрахунку, так і в одному з наступних періодів у межах невикористаного 365-денного строку.
  5. Навіть якщо ПН розблоковано більш ніж через рік після її складання, право на податковий кредит не втрачається автоматично. Потрібно окремо розрахувати фактично використану частину 365-денного строку без урахування періоду зупинення реєстрації.

Читайте більше:


ПН понад рік: чи можна включити до податкового кредиту, – пояснює ДПС

ПДВ після реорганізації: чи може правонаступник включити податковий кредит у 2026 році

Перша подія: коли платник ПДВ має право на податковий кредит – роз’яснення податківців

1 видаткова накладна – 3 ПН: ДПС пояснила, чи буде податковий кредит

Податкова накладна при товарному кредиті: як правильно відобразити відсотки

Відновлення пошкодженого майна: коли зберігається право на податковий кредит з ПДВ

Заблоковану ПН розблокували: коли покупець може включити ПДВ до податкового кредиту

ПДВ-кейси: компенсуючі зобов’язання, послуги нерезидента і податковий кредит за розблокованою ПН

ВЛ

Експерт

Віра Лисняк

Провідний експерт з питань ПДВ із понад 20-річним досвідом у сфері оподаткування та спеціаліст зі складних практичних податкових питань

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз'яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.
9

10133

6

78

4

26

4

4080

4

114

6

1920

3

39

6

1595

4

39

3

36

4

20

4

90

4

910

3

104

4

1003

4

865

5

413

3

19

4

39606

4

35

5

3504