ФОП переходить з ЄП на загальну систему без діяльності: чи потрібно сплачувати авансові внески з ПДФО та ВЗ

Якщо ФОП 2 група ЄП з 01.07.2025 переходить на загальну систему і не буде здійснювати діяльність, то він все одно повинен сплачувати авансові внески по ПДФО та ВЗ?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:


Ні, за відсутності підприємницької діяльності ФОП не потрібно буде сплачувати авансові внески з ПДФО та військового збору.


Порядок сплати авансових внесків з ПДФО регулюється пп. 177.5.1 Податкового кодексу України (далі ПКУ).


Давайте розберемо її:

Авансові внески з податку на доходи фізичних осіб розраховуються платником податку самостійно, крім випадку, визначеного підпунктом 177.5.1-1 цього пункту, згідно з фактичними даними обліку доходів і витрат, що ведеться згідно з пунктом 177.10 цієї статті, без врахування доходів і витрат, визначених абзацом третім пункту 177.10 цієї статті, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.

Отже, згідно з цією нормою, авансові внески платник розраховує самостійно на основі фактичних даних обліку доходів і витрат за кожен календарний квартал.


Важливо розуміти механізм розрахунку авансових платежів. Вони обчислюються на підставі реальних показників господарської діяльності, зафіксованих у обліку доходів і витрат. Якщо підприємницька діяльність не здійснюється, відповідно, відсутні доходи та витрати, то база для розрахунку авансових платежів дорівнює нулю.


ПКУ прямо встановлює, що у разі, коли результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від'ємне значення або нуль, то авансовий платіж за такий період не сплачується. Це повністю відповідає логіці оподаткування - немає доходу, немає податку.


Щодо військового збору, то він нараховується за ставкою 5% від чистого оподатковуваного доходу. Оскільки при відсутності діяльності дохід відсутній, відповідно, база для нарахування військового збору також дорівнює нулю. Тому авансові платежі з військового збору також не сплачуються.

Отже, якщо ФОП після переходу на загальну систему оподаткування ФОП не планує здійснювати підприємницьку діяльність протягом певного періоду, то за цей період він не повинен сплачувати ані авансові платежі з ПДФО, ані військовий збір, оскільки відсутня база для їх нарахування

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


Єдиний податок 2025: яку групу обрати ФОПу, ліміти, строки сплати

Декларація платника єдиного податку – юридичної особи 3 групи: інструкція

Декларація платника єдиного податку – ФОП 2 групи: інструкція

Декларація платника єдиного податку – ФОП 1 групи: порядок заповнення

Заява про застосування спрощеної системи: обрання, перехід, відмова

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇