Податкова відпустка (т.зв. «податкові канікули») – це право не сплачувати єдиний податок та військовий збір на період відпустки або тимчасової непрацездатності.
Хто ж має право на податкову відпустку?
Право на податкову відпустку мають лише ФОП, які:
- перебувають на 1-й або 2-й групі єдиного податку;
- не мають найманих працівників;
- не користувалися цим правом протягом поточного року (відпустка надається лише один раз на рік тривалістю один календарний місяць);
- мають підтвердження тимчасової непрацездатності тривалістю від 30 днів і більше (у разі хвороби), підтверджене витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН) (п. 295.5 ПКУ).
Як скористатися правом на податкову відпустку?
Для звільнення від сплати ЄП та ВЗ необхідно подати заяву у податкову у довільній формі:
- у разі щорічної відпустки – до дати її початку (наприклад, якщо плануєте відпустку у червні, подайте заяву до кінця травня).
- у разі хвороби – до 20 числа місяця, що настає за місяцем закінчення лікарняного (додається витяг з ЕРЛН).
Як подати заяву?
- через Електронний кабінет платника податків (розділ «Листування з ДПС»);
- або у паперовій формі – безпосередньо до податкового органу за місцем обліку ФОП.
Нагадуємо, податкова відпустка звільняє не лише від сплати єдиного податку, а й військового збору (п.п. 1.13 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України, роз'яснення ДПС).
У разі, якщо Ви маєте право на відпустку та подали завчасно заяву, але в Електронному кабінеті все одно з’являється нарахування військового збору – не хвилюйтеся. Податківці повідомляють, що наразі немає технічного механізму скасування такого нарахування, однак обіцяють це питання вирішити найближчим чином.
Ми ж рекомендуємо сплатити військовий збір, щоб не було податкового боргу, та одночасно надіслати у податкову ще один лист довільної форми із проханням скасувати нарахування військового збору, у якому зіслатися на надіслану попередньо заяву на податкову відпустку, зазначивши її реєстраційний номер (можна знайти в ЕК у розділі «Вхідні»).
Після скасування нарахування військового збору, сплачені Вами кошти будуть відображатися як переплата і зарахуються у наступні періоди.
Джерело: Богдан Янків
Стаття на тему:
Податкові канікули ФОП: як скористатися правом на відпустку / лікарняний
Шаблони та зразки документів:
Заява на податкову відпустку платника єдиного податку І та ІІ групи
Заява щодо терміну тимчасової втрати працездатності (ФОП І, ІІ група)