Податкова відпустка для ФОП 1 та 2 групи єдиного податку

Податкова відпустка – це важлива можливість для ФОП 1-ї та 2-ї групи на єдиному податку тимчасово звільнитися від сплати єдиного податку та військового збору. Відпустка надається на один календарний місяць на рік або на період тимчасової непрацездатності (від 30 днів), але для її отримання необхідно дотриматися встановленого порядку подачі заяви. Враховуйте, що ЄСВ сплачується незалежно від відпустки. У разі технічних неточностей із нарахуванням податків податківці рекомендують додатково звертатися з уточнюючими запитами

Податкова відпустка (т.зв. «податкові канікули») це право не сплачувати єдиний податок та військовий збір на період відпустки або тимчасової непрацездатності.

Хто ж має право на податкову відпустку?

Право на податкову відпустку мають лише ФОП, які:


  1. перебувають на 1-й або 2-й групі єдиного податку;
  2. не мають найманих працівників;
  3. не користувалися цим правом протягом поточного року (відпустка надається лише один раз на рік тривалістю один календарний місяць);
  4. мають підтвердження тимчасової непрацездатності тривалістю від 30 днів і більше (у разі хвороби), підтверджене витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН) (п. 295.5 ПКУ).
Як скористатися правом на податкову відпустку?

Для звільнення від сплати ЄП та ВЗ необхідно подати заяву у податкову у довільній формі:


  1. у разі щорічної відпустки до дати її початку (наприклад, якщо плануєте відпустку у червні, подайте заяву до кінця травня).
  2. у разі хвороби до 20 числа місяця, що настає за місяцем закінчення лікарняного (додається витяг з ЕРЛН).


Як подати заяву?
  1. через Електронний кабінет платника податків (розділ «Листування з ДПС»);
  2. або у паперовій формі безпосередньо до податкового органу за місцем обліку ФОП.

Нагадуємо, податкова відпустка звільняє не лише від сплати єдиного податку, а й військового збору (п.п. 1.13 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України, роз'яснення ДПС).

У разі, якщо Ви маєте право на відпустку та подали завчасно заяву, але в Електронному кабінеті все одно з’являється нарахування військового збору не хвилюйтеся. Податківці повідомляють, що наразі немає технічного механізму скасування такого нарахування, однак обіцяють це питання вирішити найближчим чином.


Ми ж рекомендуємо сплатити військовий збір, щоб не було податкового боргу, та одночасно надіслати у податкову ще один лист довільної форми із проханням скасувати нарахування військового збору, у якому зіслатися на надіслану попередньо заяву на податкову відпустку, зазначивши її реєстраційний номер (можна знайти в ЕК у розділі «Вхідні»).


Після скасування нарахування військового збору, сплачені Вами кошти будуть відображатися як переплата і зарахуються у наступні періоди.

Зауважимо, що ЄСВ під час відпустки обовʼязково слід сплатити.

Джерело: Богдан Янків


Стаття на тему:


Податкові канікули ФОП: як скористатися правом на відпустку / лікарняний


Шаблони та зразки документів:


Заява на податкову відпустку платника єдиного податку І та ІІ групи

Заява щодо терміну тимчасової втрати працездатності (ФОП І, ІІ група)

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇