Працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті надані подарункові сертифікати на суму 10000 грн кожен, а також кожному працівнику подаровано ноутбук в 120 тис. грн. Ноутбуки були придбані у платника ПДВ:
1) Чи виникає ПДФО та ЄСВ з подарунків, що наведені вище (сертифікат та ноутбук)?
2) Чи виникає обов'язок нарахування ПДВ з подарунків (сертифікат, ноутбук), якщо ці витрати включаються до ціни реалізації послуг, що підлягають оподаткуванню?
3) Чи оподатковуються перелічені вище подарунки (сертифікат та ноутбук) податком на виведений капітал?
Відповідь на питання 1
При наданні юридичною особою дарунків фізичній особі в негрошовій формі не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість дарунків, наданих такому платнику юридичною особою, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного податкового року.
Разом з тим, якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо і оподатковується податком на доходи фізичних осіб з урахуванням положень п. 164.5 Податкового кодексу України.
При цьому юридична особа у разі виникнення доходу у фізичної особи зобов'язана виконати усі функції податкового агента, визначені ПКУ, зокрема, щодо нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб з зазначених доходів.
База нарахування єдиного внеску для роботодавців, до числа яких належать і резиденти Дія Сіті, визначена ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон – №2464).
Відповідно до абзацу першого п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 базою нарахування ЄСВ для такої категорії платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1170 затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – Перелік).
Отже, при визначенні питання щодо належності до бази нарахування єдиного внеску суми подарункових сертифікатів та подарованих ноутбуків, роботодавець має керуватися первинними документами на підставі яких встановлюється належність таких сум до фонду оплати праці, який складається з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат. При цьому, у разі належності таких виплат до фонду оплати праці, роботодавцем також мають бути враховані положення Переліку щодо виплат, на які не нараховується ЄСВ.
Відповідь на питання 2
Якщо вартість придбаних з ПДВ Резидентом Дія Сіті товарів у повній мірі включається до складу вартості послуг, операції Резидента Дія Сіті з постачання яких підлягають оподаткуванню ПДВ, то обов'язку щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ у Резидента Дія Сіті не виникає.
Відповідь на питання 3
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України від 15.07.2021 №1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667) резидент Дія Сіті забезпечує гіг-спеціаліста обладнанням та іншими засобами, необхідними для виконання робіт (надання послуг), якщо інше не передбачено гіг-контрактом.
Спеціалісти резидента Дія Сіті гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом №1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах (п.п. 14.1.283 ПКУ).
Відповідно до п. 135.2 ПКУ базою оподаткування операцій резидента Дія Сіті платника податку на особливих умовах є грошове вираження об'єкта оподаткування, розрахованого за правилами, визначеними п. 135.2 ПКУ та п.п. 141.91.3 ПКУ. У разі здійснення операцій, які є об'єктом оподаткування, у формі, відмінній від грошової, базою оподаткування є вартість такої операції, визначена на рівні не нижче звичайної ціни.
Згідно з п.п. 135.2.1.6 ПКУ до бази оподаткування резидента Дія Сіті платника податку на особливих умовах включається, зокрема, вартість майна (робіт, послуг), наданого (наданих) особі, яка не є резидентом Дія Сіті платником податку на особливих умовах, без висування вимог щодо компенсації його (їх) вартості (у тому числі безоплатно наданих товарів (робіт, послуг), за винятком:
а) наданого (наданих) неприбутковим організаціям, оподаткування операцій з якими регулюється п.п. 135.2.1.8 і 135.2.1.81 ПКУ;
б) розповсюдженого (розповсюджених) резидентом Дія Сіті платником податку на особливих умовах (у тому числі із залученням третіх осіб) під час проведення рекламних (маркетингових) заходів, за умови що звичайна ціна одиниці товару (робіт, послуг), що використовується в рекламному (маркетинговому) заході як окрема одиниця розповсюдження, не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року;
в) якщо вартість такого майна (робіт, послуг) підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV ПКУ або не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно зі ст. 165 ПКУ та/або не оподатковується згідно з п. 170.7 ПКУ;
г) додаткових благ, що надаються резидентом Дія Сіті платником податку на особливих умовах на користь спеціалістів резидента Дія Сіті, якщо такі додаткові блага не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб через відсутність персоніфікованого обліку;
г) суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів, передбачених п.п. «в» і «г» п.п. 164.2.16 ПКУ.
Отже, у разі якщо операції із надання подарунків гіг-спеціалістам (сертифікат та ноутбук), а також оплати навчання директору, підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV ПКУ або не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно зі ст. 165 ПКУ та/або не оподатковується згідно з п. 170.7 ПКУ, то такі операції не включаються до бази оподаткування резидентів Дія Сіті платників на особливих умовах.