ФОП-єдинник після закриття з’ясував, що не перебував на спрощеній системі: чи можна оскаржити бездіяльність ДПС

ФОП реєструвався через Дію. В заяві зазначив 3 група 5%. ФОП подавав декларації (які успішно прийняті) та сплачував єдиний податок. У січні 2025 року через Дію припинив свою діяльність. Ліквідаційна декларація теж успішно прийнята. Тепер виявилось, що він не був платником ЄП, оскільки ДПС не зареєструвала ФОПом на 3 групі ЄП. Чи можна оскаржити цю ситуацію у ДПС чи у суді, адже відмову в реєстрації ДПС не надала ФОПу?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь 🕵️:


Так, дії ДПС можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.


Підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно (п. 299.6 ПКУ):


  1. невідповідність такого суб’єкта вимогам, встановленим ст. 291 ПКУ;
  2. наявність у суб’єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов’язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
  3. недотримання таким суб’єктом вимог, встановлених пп. 298.1.4 ПКУ.


У разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролери зобов’язані надати протягом 2-х робочих днів з дня подання суб’єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб’єктом господарювання у встановленому порядку (п. 299.5 ПКУ).


Якщо орган ДПС не надав вмотивовану відмову, тоді дії податкової можна оскаржити в ДПС України в порядку, визначеному ст. 56 ПКУ, або в судовому порядку в рамках адміністративного судочинства (ст. 19 КАС).


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇