Облік ПММ на підприємстві: всі джерела надходження та їх документальне оформлення

Які існують джерела надходження паливо-мастильинх матеріалів на автотранспортне підприємство?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:

Існує п'ять основних джерел надходження паливно-мастильних матеріалів (ПММ) на автотранспортне підприємство, кожне з яких має свої особливості документального оформлення та обліку.


Основним джерелом надходження ПММ є закупівля у постачальників. Цей процес здійснюється на підставі договорів постачання відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів України. Документальне оформлення включає податкові накладні, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні та акти приймання-передачі. Облік ведеться згідно з Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 №2.


Другим важливим джерелом є отримання ПММ через автозаправні станції. Це може відбуватися як за готівковим, так і за безготівковим розрахунком у межах укладених договорів. Підприємства можуть використовувати талони або паливні карти. Кожна операція підтверджується відповідними актами, чеками та звітами водіїв, які документують обсяг і вартість отриманого пального.


Для підприємств, що входять до складу холдингів чи концернів, існує можливість отримання ПММ від структурних підрозділів або дочірніх підприємств. Таке переміщення оформлюється накладною внутрішнього переміщення за формою М-11 або аналогічним документом та обліковується як внутрішнє постачання без зміни власника.


Важливим джерелом є повернення невикористаних ПММ від водіїв після виконання рейсів. Цей процес документується на підставі подорожніх листів, маршрутних листів та актів залишку ПММ. Облік здійснюється з урахуванням встановлених норм витрат та фактичного залишку пального.


Підприємства, які мають відповідні технічні можливості, можуть отримувати ПММ в результаті переробки, регенерації або власного виробництва. Це стосується насамперед очищення або регенерації мастил. Такі операції потребують документального підтвердження технологічного процесу та обліку за встановленими нормативами.


Усі операції з надходження ПММ повинні відповідати вимогам П(С)БО 9 «Запаси» та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом від 30.11.1999 №291. Це забезпечує правильність їх відображення в обліку та звітності підприємства.

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».

Джерело: 7еminar


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇