НБУ опублікував новий макроекономічний огляд.
Основні висновки з Макроекономічного та монетарного огляду, квітень 2025 року:
Світ
Економічне зростання країн – основних торговельних партнерів України (за винятком США) пожвавилося завдяки нарощуванню виробництва споживчих товарів і товарів проміжного споживання. Однак ділові очікування в цих країнах погіршилися на тлі збільшення занепокоєння щодо геополітичної ситуації.
Інфляційний тиск з боку країн – ОТП України, попри зниження цін на енергоресурси, стабілізувався на підвищеному рівні через збереження все ще високої вартості послуг.
Україна
Економічна активність у березні пожвавилася, а ділові очікування поліпшилися в більшості галузей. Стійка ситуація в енергетиці, підготовка до весняної посівної й значні оборонні потреби сприяли пожвавленню промисловості. Підвищення температури і поліпшення споживчих настроїв підтримали сектори будівництва та торгівлі.
Інфляція в лютому, як і очікувалося, далі зростала (до 13,4% р/р). Така тенденція, з одного боку, відображала обмежену пропозицію продовольства через низькі минулорічні врожаї. З іншого, – подальше підвищення витрат бізнесу, зокрема на зарплати й енергоресурси, та збереження жвавого споживчого попиту. За оцінками НБУ, інфляція зросла й у березні.
На початку березня НБУ підвищив облікову ставку до 15,5% і скоригував параметри операційного дизайну процентної політики, що сприяло зростанню процентних ставок за строковими гривневими інструментами. Це підтримало інтерес до таких інструментів: чистий попит на строкові депозити і вкладення в ОВДП у гривні з боку населення був найбільшим за останні 10 місяців (5,3 млрд грн).
Чистий попит на іноземну валюту в березні надалі знижувався завдяки зростанню її пропозиції з боку бізнесу. Цьому сприяли відносно стабільна ситуація з експортом та конвертація валюти для сплати річних і квартальних податків. Зменшився й попит населення на тлі поліпшення курсових очікувань.
Джерело: НБУ