Для фізичних осіб, які у 2024 році продавали транспортні засоби, слід звернути увагу на те, що податкове законодавство України вимагає задекларувати доходи від такого продажу. Такий обов’язок стосується далеко не всіх фізосіб, але варто знати, для кого декларування є обов’язком. Тому далі пояснимо, хто і коди має подавати Податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація).
Продаж легкового автомобіля
Правила оподаткування доходів фізосіб від продажу об’єктів рухомого майна, визначено у ст. 173 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Необхідність сплати ПДФО та ВЗ залежить від того, які саме об’єкти рухомого майна продавала фізособа протягом звітного календарного року і скільки саме їх було продано. Якщо розглядати ситуації з продажу транспортних засобів, то загалом правила оподаткування полягають у наступному:
- якщо особа впродовж календарного року продала один легкий автомобіль, дохід від такого продажу не оподатковується (п. 173.2 ПКУ);
- якщо особа продає два транспортних засобів протягом одного року, то дохід від другого продажу підлягає оподаткуванню ПДФО (5%) та ВЗ (для доходів 2024 року – 1,5%).
- дохід, отриманий від продажу третього та наступних об'єктів рухомого майна підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% та ВЗ (для доходів 2024 року – 1,5%).
Про це також вказує ДПС в роз’ясненні в ЗІР, категорія 103.22:
«…дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від послідовного продажу протягом звітного (податкового) року першого легкового автомобіля не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, дохід від продажу другого легкового автомобіля оподатковується за ставкою 5 відс., а дохід від продажу третього та наступного легкового (вантажного) автомобіля оподатковується за ставкою 18 відсотків.»
Приклад. У 2024 році фізична особа продала два автомобілі. З доходу від продажу першого автомобіля ПДФО та ВЗ не сплачуються. Але дохід від продажу другого автомобіля потрібно задекларувати до 1 травня 2025 року і сплатити ПДФО (5%) та ВЗ (1,5%).
Отже, фізособа має подати Декларацію за звітний рік, якщо дохід від продажу транспортного засобу підлягає оподаткуванню. Декларація подається до 1 травня року, наступного за роком отримання доходу, тобто останній день для подання Декларації за 2024 рік – 30 квітня 2025 року.
Декларацію можна подати через електронний кабінет платника податків на сайті ДПС або особисто або поштою до територіального органу ДПС за місцем реєстрації фізособи. Нараховані суми ПДФО та ВЗ слід сплатити до 1 серпня 2025 року.
Продаж вантажного автомобіля
У разі продажу вантажного автомобіля податкові пільги не діють. Оподаткування здійснюється у загальному порядку відповідно до п. 173.1 ПКУ:
«173.1. Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу».
Аналогічно оподатковується дохід від продажу другого вантажного автомобіля протягом року. Це підтверджує ДПС у роз’ясненні в ЗІР, категорія 103.22:
« … дохід, отриманий фізичною особою від продажу протягом звітного (податкового) року першого та другого вантажного автомобіля, оподатковується за ставкою податку 5 відсотків».
Тож якщо фізична особа продає протягом року вантажний автомобіль, то дохід вже від першого та другого продажу оподатковується ПДФО за ставкою 5%. Військовий збір щодо доходів 2024 року слід сплачувати за ставкою 1,5%.
Ставка ПДФО 18 % застосовується до доходу від продажу третього та наступних вантажних автомобілів, проданих протягом одного календарного року (див. роз’яснення в ЗІР, категорія 103.22).
Коли не потрібно подавати Декларацію
Обов'язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував, зокрема, доходи від операцій продажу майна і при цьому виконується принаймні одна із наступних умов:
- дохід від продажу не оподатковується;
- дохід від продажу оподатковується за нульовою ставкою;
- ПДФО та ВЗ було сплачено при нотаріальному посвідченні договорів (п. 179.2 ПКУ).
Виходячи з цього можна навести приклади ситуації, коли фізособа не повинне подавати Декларацію:
- Протягом календарного року особа продала лише один легковий автомобіль. Такий дохід не підлягає оподаткуванню, тож декларувати його не потрібно;
- Протягом календарного року особа продала один вчи більше вантажних автомобілів або два чи більше легкових автомобілів, але ПДФО та ВЗ кожного разу вона сплачувала до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу.
Якщо ж ці умови не виконувалися, то доведеться подавати Декларацію і сплачувати ПДФО та ВЗ. Про це попереджає ДПС у Запорізькій області у роз’ясненні від 27.02.2025:
«…фізична особа – резидент (продавець) під час оформлення договору відчуження іншій фізичній особі рухомого майна у вигляді вантажного автомобіля в органі, який здійснює реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів або через товарну біржу, зобов’язана самостійно сплатити до бюджету за своєю податковою адресою податок на доходи фізичних осіб з доходу від продажу такого майна та подати Декларацію за відповідний звітний рік до 1 травня року, що настає за звітним».
Такий висновок підтверджує роз’яснення в ЗІР, категорія 103.24 та в ЗІР, категорія 103.22:
«… фізична особа, яка отримала доходи від продажу об’єктів нерухомого та / або рухомого майна, з яких сплачено податок до нотаріального оформлення договорів купівлі-продажу відповідно до розд. IV ПКУ, не зобов’язана подавати річну Декларацію та відображати так доходи у Додатку Ф4, за умови відсутності інших підстав для її подання».
Тож якщо є інші підстави для подання Декларації, сума доходу від продажу автомобіля (та суми сплачених ПДФО та ВЗ, якщо були підстави для оподаткування) вказується у рядку 11.2 розд. III «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу» Декларації.
Висновки
- Необхідність сплати ПДФО та ВЗ залежить від того, які саме об’єкти рухомого майна продавала фізособа протягом звітного календарного року і скільки саме їх було продано.
- Якщо особа впродовж календарного року продала один легкий автомобіль, дохід від такого продажу не оподатковується. ПДФО з доходу від другого продажу сплачується у розмірі 5%, а від третього та наступних – за ставкою 18%.
- У разі продажу вантажного автомобіля податкові пільги не діють. Дохід вже від першого та другого продажу оподатковується ПДФО за ставкою 5%, а від третього та наступних – за ставкою 18%.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Податкова декларація про майновий стан і доходи
Публікації на тему:
Декларування доходів фізичними особами за 2024 рік
Особливості декларування продажу вантажного авто через товарну біржу
Декларація про доходи при відчуженні корпоративних прав у 2024 році: чи потрібно подавати?
Податкова знижка: хто має право та як отримати
Право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року на наступні роки не переноситься
Спадкодавець - рідна тітка: чи подавати декларацію про майно
Порядок оподаткування доходу фізичної особи від продажу майнового паю ТОВ