Як обліковувати «установку для вентиляції (кондиціювання)» та який термін її використання

На якому рахунку обліковувати «Установку для вентиляції (кондиціювання)» вартістю 200000,00 грн? Чи можна використати 106 рахунок ? Який термін використання?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


На сьогодні немає єдиної думки щодо віднесення установки для вентиляції (кондиціювання) до певної групи основних засобів, відповідно, щодо його бухобліку на субрахунках рахунку 10.


Зазвичай фахівці розглядають 2 варіанти обліку:


1. Поліпшення будівлі.


Такий варіант розглядається, якщо вона є структурним компонентом чи невід'ємною частиною будівлі або споруди (тобто таку систему практично неможливо відокремити від будівлі без пошкодження останньої), якщо вона не можна знята й встановлена на іншому об’єкті. Тоді на суму всіх матеріалів, робіт збільшують первісну вартість будівлі (рах.103).


Така схема обліку підходить, якщо очікується, що встановлення установки для вентиляції (кондицінування) збільшуватиме корисність будівлі чи обсяг економічних вигід, отримуваних від експлуатації будівлі. І при цьому залишковий строк корисного використання будівлі суттєво не відрізняється від строку корисного використання вентиляції.

Тобто очікується, що вартість будівлі виростає при встановленні такої системи вентиляції та повна заміна такої системи вентиляції не відбуватиметься до кінця експлуатації будівлі

2. Окремий об’єкт основних засобів (ОЗ).


Тоді сума всіх матеріалів, робіт формує первісну вартість нового об’єкта обліку.


Також така схема обліку підходить, якщо залишковий строк корисного використання будівлі суттєво відрізняється від строку корисного використання вентиляції.

Тобто очікується, що до кінця експлуатації будівлі доведеться один або кілька разів повністю замінити систему вентиляції

На практиці найчастіше кондиціонери обліковуються на субрахунку:


  1. 104 «Машини та обладнання»,
  2. 106 «Iнструменти, прилади та інвентар»,
  3. 109 «Iнші основні засоби».


Як правило, вибір певної групи і, відповідно, субрахунку здійснюється на підставі професійного судження підприємства. Також його варто закріпити в обліковій політиці підприємства. Від вибору групи ОЗ залежатиме мінімально допустимий строк корисного використання установки для вентиляції відповідно до пп. 138.3.3 ПКУ.


Щодо класифікації кондиціонерів як ОЗ є досить давній лист ДПА у Дніпропетровській області від 29.09.2011 р. №28676/10/15-124: «Кондиціонери та спліт-системи можуть обліковуватися за групою 4 «Машини та обладнання».


Термін використання також встановлюється експертною комісією підприємства, наприклад на підставі технічної документації, та зазначається в наказі при введенні ОЗ в експлуатацію.


Законодавством встановлені мінімальні строки корисного використання для податкового обліку основних засобів (пп.138.3.3), за яким для групи:


  1. 4 – 5 років,
  2. 4.1 – 2 роки,
  3. 6 – 4 роки.
Але, у разі коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені пп. 138.3.3 ПКУ, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇