Компенсація за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю: новий порядок

Кабмін змінив порядок надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю. Компенсація доступна роботодавцям, ФОПам та особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови облаштування робочого місця. Розмір компенсації залежить від групи інвалідності та не може перевищувати 15 мінімальних зарплат. Подати заяву на отримання компенсації можна протягом 180 днів після виконання відповідних умов

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2025 №273 (далі – Постанова №273) вносяться зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 №893 (далі – Постанова №893).


Зокрема, змінено назву постанови: «Деякі питання надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць/місць провадження господарської діяльності/незалежної професійної діяльності для осіб з інвалідністю».


Також змінено сам Порядок і його назву.


Отже, Порядок надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, затверджений зазначеною постановою, затверджений Постановою №893 тепер матиме назву – Порядок надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць/місць провадження господарської діяльності / незалежної професійної діяльності для осіб з інвалідністю.


Цей Порядок визначає умови, механізм, розміри та строки виплати роботодавцям, фізичним особам – підприємцям, які є особами з інвалідністю, особам, які провадять незалежну професійну діяльність і є особами з інвалідністю (далі – заявник), компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць/місць провадження господарської діяльності/незалежної професійної діяльності (далі діяльність) для осіб з інвалідністю.


Компенсація надається заявникам, які з дня набрання чинності Постановою №273 виконали одну з таких умов:


  1. облаштували робоче місце для особи з інвалідністю I або II групи, яка є застрахованою особою (далі – особа з інвалідністю), яку працевлаштовано;
  2. облаштували робоче місце для працівника, який вийшов на роботу у зв’язку із звільненням з військової служби у запас / відставку на збережене місце роботи, посаду відповідно до ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України, та / або якого переведено за його згодою на іншу посаду в цього роботодавця і який є особою з інвалідністю;
  3. облаштували власне місце провадження діяльності – якщо заявником є особа з інвалідністю, яка розпочала або після звільнення з військової служби у запас / відставку продовжила свою діяльність як фізична особа – підприємець або фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.


Джерелами фінансування компенсації є кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі – Фонд) та інші джерела, не заборонені законодавством. Фінансування компенсації здійснюється в межах коштів, передбачених на такі цілі в бюджеті Фонду.


Сума компенсації та допомоги за будь-якими іншими напрямами державної підтримки та / або допомоги (незалежно від її видів та джерел) сукупно не може перевищувати суму незначної державної допомоги, визначену Законом України від 01.07.2014 № 1555-VII «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».


Заявник, який має намір отримати компенсацію, надає центру зайнятості відомості про сукупний розмір незначної державної допомоги, отриманої ним протягом останніх трьох років, її форму та мету.


Компенсація надається регіональним центром зайнятості заявнику за облаштування робочого місця/місця провадження діяльності для особи з інвалідністю. Компенсація надається за придбаний (придбані) заявником допоміжний засіб (допоміжні засоби) для облаштування робочого місця/місця провадження діяльності для особи з інвалідністю, перелік яких визначено в додатку 1 до цього Порядку.


Компенсація виплачується в розмірі фактичних витрат заявника за облаштування робочого місця/місця провадження діяльності для особи з інвалідністю, але не вище граничного розміру компенсації, встановленого абзацом другим цього пункту. Граничний розмір компенсації не може перевищувати 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день прийняття рішення про надання компенсації, для осіб з інвалідністю I групи, 10 розмірів мінімальної заробітної плати для осіб з інвалідністю II групи.


Для отримання компенсації заявник подає центру зайнятості за місцем провадження його діяльності заяву про надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця / місця провадження діяльності для особи з інвалідністю (далі – заява) за формою згідно з додатком 2 (для 4 роботодавців) до цього Порядку або заяву про надання компенсації фактичних витрат за облаштування місця провадження діяльності для особи з інвалідністю за формою згідно з додатком 3 (для фізичних осіб підприємців, які є особами з інвалідністю, та осіб з інвалідністю, які провадять незалежну професійну діяльність) та документи / інформацію, передбачені цим пунктом та/або зазначені в заяві.


Заява подається заявником протягом 180 календарних днів з дати:


  1. працевлаштування/виходу на роботу особи з інвалідністю;
  2. державної реєстрації фізичної особи – підприємця;
  3. взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (особи з інвалідністю, яка провадить незалежну професійну діяльність);
  4. продовження особою з інвалідністю після звільнення з військової служби у запас / відставку діяльності як фізичної особи – підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.


Джерело: постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2025 №273

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇