За ФОПа-єдинника одночасно найманого працівника у Дії висвітилась необхідність сплатити ЄСВ

ФОП 3 група ЄП і паралельно працює в наймі. Якщо за мене платить ЕСВ роботодавець, чи можу не сплачувати ЄСВ за себе як ФОП? Потрібно подавати якість заяви для цього? В Дії уже висвітилось для оплати 5820, але тільки відкрила ФОП

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Сповіщення в Дії приходить всім, а ФОП вже аналізує це сповіщення, і якщо він має право не сплачувати ЄСВ, то він його не сплачує, незалежно від того, що написано в сповіщенні. У вашому випадку ФОП звільнений від сплати ЄСВ «за себе».


Відповідно до ч. 6 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) ФОП (як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування), які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.


Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.


Ба більше, згідно з роз'ясненнями податкової, а саме ІПК від 01.11.2021 №4139/ІПК/99-00-04-03-03-06, якщо ФОП має основне місце роботи і роботодавець сплачує за нього ЄСВ у розмірі не нижче мінімального, то ФОП добровільно сплачувати ЄСВ «за себе» не може, це не передбачено чинним законодавством. ФОП може сплачувати ЄСВ за себе тільки за ті місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок у розмірі менше мінімального страхового внеску. Якщо ж ФОП сплачував все ж таки ЄСВ за себе, то ці кошти вважаються помилково або надміру сплаченими.

Отже, оскільки роботодавець сплачує за ФОП, як за найманого працівника, ЄСВ у мінімальному розмірі, то ФОП ЄСВ «за себе» не сплачує. ФОП не потрібно повідомляти ДПС про те, що він має основне місце роботи, тому не сплачує ЄСВ «за себе»

Як зазначають податківці в ЗІР, категорія 201.04:

відповідно до ст. 20 Закону №2464 контролюючим органам з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов’язкового державного страхування надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески. Таким чином, фізичні особи – підприємці не повинні повідомляти про факт сплати за них єдиного внеску роботодавцем.

👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇