Нові фіскальні чеки з 1 березня: відстрочка чи мільйонні штрафи? Увага! Декларації для спрощенців на 2025 рік чинні з 20 лютого. Підсумки тижня 17.02–21.02.2025

У випуску дізнаєтесь: оновлена звітність з ЄП: хто перший у черзі на подання, нові фіскальні чеки: чи є шанс на відстрочку та які санкції для порушників, план перевірок ДПС на 2025 рік: хто ризикує бути в чорному списку та як уникнути, новий Додаток ЩАВ – для кого в прибутковій декларації, сплатили податок «не туди» – отримайте е-повідомлення та дійте за алгоритмом

 

  1. Оновлена звітність з ЄП: хто перший у черзі на подання
  2. Нові фіскальні чеки: чи є шанс на відстрочку та які санкції для порушників
  3. План перевірок ДПС на 2025 рік: хто ризикує бути в чорному списку та як уникнути
  4. Новий Додаток ЩАВ – для кого в прибутковій декларації
  5. Сплатили податок «не туди» – отримайте е-повідомлення та дійте за алгоритмом

 

Оновлена звітність з ЄП: хто перший у черзі на подання

 

Нарешті Мінфін розродився новими формами декларацій єдиного податку:

 

  1. для фізичних осіб – підприємців;
  2. юридичних осіб 3 групи;
  3. спрощенців 4 групи.

 

Відповідний наказ від 31.01.2025 №57 (далі – Наказ №57) регулятор оприлюднив 17 лютого.

 

Власне, нові форми звітності можете переглянути та завантажити на нашому сайті.

 

Нагадаємо, головна причина змін – узгодження звітності спрощенців із останніми змінами законодавства та доповнення їх рядками щодо військового збору, а також щодо розміру коефіцієнта і граничної суми мінімального податкового зобов’язання (МПЗ).

 

Зокрема, ФОП-спрощенців першої, другої і четвертої груп та єдинників третьої групи зобов’язали сплачувати військовий збір із 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан. Цей збір вони мають зазначати у деклараціях платників єдиного податку, позаяк окремої звітності для військового збору немає.

 

За пунктом 2 Наказу №57 нові форми декларацій потрібно подавати за звітні періоди починаючи з 2025 року. Виходить, що:

 

  1. єдинники 1 та 2 груп уперше звітуватимуть за новою формою у 2026 році за 2025 рік. Звісно, якщо не змінюватимуть групу впродовж року. Звітність за 2024 рік вони подаватимуть ще за старими формами (дедлайн – 3 березня 2025-го);
  2. єдинники 3 групи вперше подаватимуть оновлену звітність за I квартал 2025 року (дедлайн – 12 травня).

 

Хто вже відзвітував із єдиного податку, повторно декларації за оновленими формами за 2024 рік не подаватиме. Однак, якщо знадобиться уточнити раніше подану звітність за 2024 рік, доведеться використовувати нові форми, як того вимагає Податковий кодекс України (ПКУ).

 

Також за новою формою подаватимуть ліквідаційну звітність спрощенці, які припинили підприємницьку діяльність у січні–лютому 2025 року, але не могли подати на той час чинні форми без граф для сплаченого військового збору. Пам’ятаємо, що платники єдиного податку мають прозвітувати протягом 40 календарних днів після останнього дня кварталу, в якому їх зняли з реєстрації.

 

На цьому наголошують і податківці. Отже, наприклад для січневих екс-спрощенців граничним терміном подання ліквідаційної декларації буде 10 травня 2025 року.

 

М’яко кажучи, у вкрай неприємній ситуації опинилися платники єдиного податку 4 групи. Для них гранична дата звітування на 2025 рік – 20 лютого. Більшість до останнього тягнула в очікуванні нової форми. Але так і не дочекавшись – подали за старою.

 

«Здав і забув» – не про аграріїв 4 групи. На жаль, на цьому їх звітна кампанія не завершилася. За «демократичними» настановами ДПС, після набрання чинності Наказу №57 зазначені платники матимуть змогу подати уточнюючу декларацію за оновленою формою за звітний (податковий) період – на 2025 рік. Зокрема, із відображенням у додатку 3 за результатами минулорічної діяльності деталізованих показників розрахунку МПЗ.

 

Але спокійно! З появою нових електронних форм обов’язково продемонструємо вам у відеоінструкціях нюанси їх заповнення. Тож стежте за нашими оновленнями, щотижневими підсумками, листами та етерами.

До речі, запрошуємо приєднатися 28 лютого на безкоштовний вебінар «Зарплатно-звітні помилки з 1 березня & Нові реквізити та е-акцизні зміни у чеках & ФОП без штрафів та гроші під контролем», який проведуть для вас Вікторія Величко, Ірина Губіна і Тетяна Гуль. Посилання на реєстрацію шукайте під відео.

Нові фіскальні чеки: чи є шанс на відстрочку та які санкції для порушників

 

Із введенням податкової звітності влада дещо затягнула, а ось із запуском нових фіскальних чеків явно поспішає.

Більш того податківці на своїх сайтах повсякчас звертають увагу, що застосовувати чеки з новими реквізитами слід саме після 1 березня 2025 року.

 

Зокрема, йдеться про нові реквізити фіскального чека:

 

  1. засіб оплати;
  2. валюта розрахунку;
  3. реквізити паспорта покупця при продажу алкоголю та тютюну в магазинах безмитної торгівлі;
  4. вміст QR-коду доповнено пошуковим запитом для перевірки чека в Системі обліку РРО;
  5. код автентифікації повідомлення (MAC) чека для РРО;
  6. вага одиниці тютюнового виробу (зазначають для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі) та кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв та об’єму (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв) при продажу у магазинах безмитної торгівлі;
  7. сума решти.

 

На нові чеки суб’єкти господарювання можуть перейти і до 1 березня. Винятки – формування розрахункових документів при продажу алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів магазинами безмитної торгівлі. Про це говорять податківці у ЗІР (категорія 109.10).

 

Але розпочавши процес адаптації до нових вимог, підприємці виявили низку технічних та операційних проблем, які потребують додаткового часу на вирішення. І вкотре заговорили про необхідність відстрочки щодо запровадження змін ще на пів року або хоча б до 1 липня (адже до 1 березня лишилося обмаль часу). Інтернет сколихнули чергові «лякалки» щодо найболючішого для нашого мобільного суспільства – зупинки роботи всіх АЗС… та їх спростування з боку паливних експертів. Хоча така проблема дійсно є і на неї потрібно звертати увагу влади, погоджуються експерти.

 

І, о радість, влада почула 😊 За повідомленням Ніни Южаніної, 19 лютого Нацбанк із податковою підписали новий Протокол передачі даних від РРО. Тож виробники РРО зможуть доопрацювати своє програмне забезпечення та подати зразки РРО для отримання висновку від НБУ.

 

Попереду ще:

 

  1. перший етап – включення оновлених версій програмного забезпечення РРО до Державного реєстру РРО,
  2. другий етап – оновлення 250 тисяч РРО, у всіх суб’єктів господарювання в Україні, в т. ч. у АЗС.

 

Стежимо за ситуацією. Якщо чекові новації все ж перенесуть, ми вам оперативно повідомимо. А поки що – маємо готуватися до березневих змін.

 

Адже штрафи, пов’язані саме з формою фіскального чека, – доволі вагомі:

 

  1. 100 – 150% вартості проданих із порушеннями товарів, робіт, послуг (100% за перше порушення, 150% – за друге);
  2. 25 – 50% – на ФОПів-спрощенців, неплатників ПДВ.

 

Тому й податківці дуже прискіпливо перевірятимуть чи не кожен чек і вже в очікуванні «доброго» врожаю.

 

У поміч контролерам – покупці. За відмову у видачі чеку і не тільки, останні можуть повідомляти податкову. Також на вебпорталі ДПС у розділі «Е-сервіси» пошуковий сервіс «Пошук фіскального чека», можна здійснити пошук чека РРО/ПРРО, перевірити його справжність та припинити незаконну діяльність окремих торгівців, укотре попереджають податківці.

 

Мати справу з новими чеками доведеться, якщо проводите розрахунки карткою через POS-термінал та у разі оплат карткою за товари в інтернеті. Бо тоді потрібен РРО / ПРРО, наполягають контролери. Адже у першому випадку відбувається розрахункова операція – оплата карткою, у другому – через еквайринг, коли покупець оплачує товар на сайті через вебінтерфейс, вказавши реквізити власної картки. Тобто фактично відбувається оплата за реквізитами картки продавця.

 

Податківці також нагадують про обов’язкове застосування РРО / ПРРО для ФОПів 2 і 3 груп, які торгують на ринках. Відповідно, такі підприємці будуть видавати фіскальні чеки, крім випадків, коли дозволено використовувати РК та КОРО.

Тож будьте обережні, не оминайте наших відеороз’яснень, щоб працювати у правовому полі, швидко адаптуватися до змін та бути готовим до будь-яких несподіванок.

Розібратися в нових формах фіскальних чеків та правилах ПРРО у 2025 ви зможете взявши участь 26 лютого на безкоштовному вебінарі «Зміни ПРРО, фіскальні чеки, розрахунок доходів, штрафи з 1 березня», який проведуть Тимур Алієв і Андрій Сухов - наш партнер компанія Checkbox. Посилання на реєстрацію під відео.

План перевірок ДПС на 2025 рік: хто ризикує бути в чорному списку та як уникнути

 

Податківці поділилися інформацією щодо особливостей формування плану-графіка документальних перевірок на 2025 рік.

Зокрема, відбирають платників до такого плану-графіка за їх ризиковістю. У пріоритеті платники з високими показниками ризику несплати податків. Якщо у вас високий ступінь ризику, чекайте перевірки щороку. Середній ризик означає перевірку раз на два роки, а незначний – раз на три роки. Хто та під який рівень ризику підпадає, описує Порядок, затверджений наказом Мінфіну від 02.06.2015 №524.

 

Коригування графіка на поточний рік можливе не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі. Виняток зміни пов’язані із новим найменуванням платника податків, що вже включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок. Перевірки за оновленим графіком стартують не раніше 1 липня або 1 жовтня.

 

До розділів I, II плану-графіка включають суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.

 

Під час складання плану перевірок на наступний рік враховують результати діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо звітним періодом для податку на прибуток є календарний рік, беруть до уваги показники за попередній рік. При внесенні змін до плану враховують дані за останній звітний період, окрім результатів за перший квартал.

 

Прийти з плановим «візитом» контролери можуть лише тоді, коли платник податків або його представник отримав копію наказу про проведення перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати її початку не пізніше ніж за 10 календарних днів до перевірки.

 

Щоб уникнути перевірки, податківці рекомендують суб’єктам господарювання контролювати свою діяльність на відповідність критеріям ризиків, вести облік та звітність коректно, сплачувати податки вчасно.

 

Пам’ятайте також, що в умовах воєнного стану передбачено пом’якшення наслідків за результатами перевірок, якщо суми податкових зобов’язань будуть сплачені вчасно.

 

Так, якщо платник податків сплатить податкове зобов’язання, нараховане за результатами документальних перевірок (які почалися або відновилися з 1 серпня 2023 року і закінчилися до завершення воєнного стану), протягом 30 днів після отримання податкового повідомлення, штрафи скасовуються, а пеня не нараховується. Таку сплачену суму оскаржити не можна (пп. 69.37 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

 

Це який-не-який, а шанс мінімізувати свої фінансові ризики.

Якщо маєте запитання з бухобліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.

Новий Додаток ЩАВ – для кого в прибутковій декларації

 

Не звітністю єдиною… Затягує Мінфін і з оновленням «прибуткової» декларації для платників, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним та сплачують авансові внески з податку на прибуток. Для цих категорій деку поповнять новими рядками та Додатком ЩАВ. Дедлайн подання цієї звітності за 2024 рік – 3 березня 2025 року. Але відповідний наказ з оновленнями поки на стадії проєкту та лиш готується для подання на держреєстрацію Мін’юсту.

 

Враховуючи це, за результатами діяльності за 2024 рік податківці радять прибутківцям складати декларацію з використанням чинної форми. При цьому платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним мають право відповідно до пп. 141.14.3 ПКУ зменшити податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств за 2024 рік з урахуванням сплачених у грудні 2024 року авансових внесків за місця роздрібної торгівлі пальним.

 

Торговці пальним можуть з дозволу ДПС відобразити у рядку 16.5 додатка ЗП до рядка 16 ЗП декларації суму сплаченого за грудень 2024 року авансового внеску з податку на прибуток підприємств, розрахованого за ставкою 18%, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за звітний 2024 рік та врахувати таке зменшення у рядку 16 ЗП декларації.

 

До декларації такі платники можуть подати доповнення з наданням відповідних пояснень щодо розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним та врахування сплачених авансових внесків у зменшення суми податку.

 

Але й тут схема незмінна. Після держреєстрації в Мін’юсті та набрання чинності наказом платники податку знову ж таки матимуть змогу подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток за оновленою формою за звітний (податковий) період – 2024 рік. У новій формі звітності торговці пальним зможуть відобразити нарахування авансових внесків у рядку 26 ЩАВдекларації та заповнити розрахунок авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним у додатку ЩАВ до декларації (рядок 26 ЩАВ).

 

Сплатили податок «не туди» – отримайте е-повідомлення та дійте за алгоритмом

 

Тепер про суми помилково сплачених податкових платежів та ЄСВ платників інформуватиме новий сервіс ДПС «Е-повідомлення».

 

Зокрема, користувачі електронного кабінету можуть у розділі «Вхідні/вихідні документи» / «Вхідні» / «Повідомлення» отримувати електронне інформаційне повідомлення про помилкову сплату платежів та миттєво направляти до територіального органу ДПС, в якому обліковуються такі суми, електронну заяву про перерахування коштів.

 

Інформаційне повідомлення про помилкову сплату платежів за формою J/F14900 міститиме реквізити платіжної інструкції. А саме: код територіального органу ДПС, код територіальної громади, код та назва платежу, дату, номер та суму платіжної інструкції, бюджетний або небюджетний рахунок ІВАN.

 

Керівники юросіб та фізособи, у тому числі самозайняті, також мають можливість отримувати додаткове повідомлення шляхом приєднання до сервісу «Info ТАХ».

 

Автоматичне відправлення електронних інформаційних повідомлень про помилкову сплату платежів здійснюється засобами ІКС ДПС о 9 годині в робочі дні, крім понеділка, за транзакціями про сплату за попередній банківській день.

 

Нагадаємо, для повернення помилково сплачених сум грошових зобов’язань, пені або ЄСВ необхідно заповнити заяву у приватній частині Електронного кабінету, додати копії платіжних документів (для ЄСВ) та надіслати до податкової.

 

Для подання заяви про повернення помилково сплачених сум:

 

1. Податків та пені:

 

  1. у приватній частині Е-кабінету оберіть меню «Заяви, запити для отримання інформації»;
  2. заповніть форму J1302002 / F1302002, підпишіть її та надішліть до органу ДПС за основним місцем обліку.

 

2. ЄСВ:

 

  1. заповніть заяву за додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.07.2021 №417;
  2. додайте копію платіжного документа, завірену особисто;
  3. надішліть заяву з копією через меню «Листування з ДПС» у приватній частині Е-кабінету.

Завжди вчасно сплачувати податки та збори, а також звітувати, допоможе наш зручний та безкоштовний «Календар бухгалтера». Віримо, він стане вашим основним інструментом у роботі!

Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇