У 2024 році Національний банк України суттєво лібералізував обмеження для бізнесу.
Який же вплив мали ці рішення та чому вони надважливі для економіки.
1. Наскільки пом’якшення обмежень було нагальним завданням?
В Україні, попри війну, економіка залишається ринковою. Вона працює на ринкових стимулах, а не наказах. Наша економіка є ще й відкритою. Відповідно будь-який бізнесмен (вітчизняний чи іноземний) має вибір: працювати в Україні чи в безпечнішому місці. І ми бачимо, як багато підприємців, навіть попри надвисокі безпекові ризики, роблять вибір саме на користь України.
Звісно, можна все заборонити та не дозволяти бізнесу обслуговувати борги і розпоряджатися прибутком. Та чи буде він й надалі пов’язувати своє майбутнє з нашою країною за відсутності навіть перспективи розпоряджатися грошима? Тому достатньо переконливо звучали голоси членів бізнес-спільноти про закриття бізнесу в Україні, якщо не буде прогресу у валютній лібералізації.
Крім того, пом’якшення обмежень дало нам змогу мінімізувати різницю між готівковим та офіційним курсом, яка, нагадаємо, у 2022 році становила 20%, а у 2023 році – 10%. Натомість більшу частину 2024 року вона перебувала на рівні 1%. Мінімізація цієї різниці є важливою передумовою для керованості ситуацією на валютному ринку та стійкості очікувань.
2. Як пом’якшення валютних обмежень вплинуло на валютний ринок?
Вжиті заходи не мали визначального впливу на валютний ринок та стійкість його функціонування. Обсяг транскордонних переказів, які ідентифікуються як такі, що пов’язані із заходами валютної лібералізації, становить менше 10% від загального обсягу переказів. Близько 40% з них здійснювалися за рахунок власної валюти бізнесу.
Важливо також розуміти, що, якщо немає можливості легально переказувати кошти, це в підсумку призводить до їх виведення через нелегальні канали. Тому, якби не було цього прогресу в напрямі пом’якшення обмежень, це призвело б лише до створення обхідних шляхів. За такого сценарію процес був би менш контрольованим та в будь-якому випадку позначився на обсягах міжнародних резервів.
Натомість поступова виважена валютна лібералізація не тільки створила додаткові можливості для бізнесу, а й зберегла ресурси країни. Так, за підсумками січня 2025 року міжнародні резерви перевищували 43 млрд дол. США, що близько до історичних рекордів.
3. Чи є зв’язок між пом’якшенням обмежень та міжнародною допомогою?
Поступове пом’якшення обмежень є одним із зобов’язань України за програмами з міжнародними партнерами. І це логічно, адже всі вони зосереджені на євроінтеграції нашої країни, а членство в ЄС передбачає свободу руху капіталу.
Консервування ситуації з обмеженнями могло б створити проблеми із надходженням міжнародного фінансування, яке критично потрібне Україні, та суперечило б євроінтеграційним прагненням. Не кажучи вже про прямі втрати іноземних інвестицій, припливу яких сприятиме подальша інтеграція з ЄС, та відповідних перспектив прискорення економічного відновлення.
Джерело: НБУ