Посилено відповідальність за несплату штрафів: деталі змін

З 19 грудня 2024 року набув чинності закон, який змінює порядок виконання покарань у вигляді штрафів та громадських робіт. Якщо засуджений не сплачує штраф у встановлений строк, орган пробації через місяць звертається до суду для примусового стягнення через державну виконавчу службу. У разі неможливості стягнення штрафу через відсутність майна чи коштів у боржника, покарання може бути замінене на громадські або виправні роботи, а в окремих випадках – на позбавлення волі

З метою вдосконалення національного законодавства в частині виконання покарань у вигляді штрафу та громадських робіт прийнято Закон України від 20.11.2024 № 4081-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення виконання покарання у виді штрафу та громадських робіт» (далі – Закон №4081), який набрав чинності з 19.12.2024 року.


Вказаним Законом доповнено ст. 26 Кримінально–виконавчого кодексу України частинами 5 та 6, якими визначено, що у разі несплати штрафу у строк, передбачений частиною першою цієї статті, або якщо судом було відмовлено у задоволенні подання про розстрочку виплати штрафу, або у разі несплати засудженим чергового платежу під час призначення штрафу з розстрочкою виплати у строк виплати чергового платежу уповноважений орган з питань пробації через один місяць після закінчення строку сплати штрафу або чергового платежу звертається до суду із заявою про видачу виконавчого листа. Виконавчий лист, виданий судом, надсилається уповноваженим органом з питань пробації до органу державної виконавчої служби для стягнення штрафу в порядку, визначеному законом.


У разі повернення органом державної виконавчої служби виконавчого листа у зв’язку з неможливістю стягнення штрафу уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про заміну несплаченої суми штрафу покаранням у вигляді громадських робіт, виправних робіт або позбавлення волі відповідно до ч. 5 ст. 53 Кримінального кодексу України.


Тобто, Закон поєднав повноваження уповноваженого органу з питань пробації та державної виконавчої служби. Відтепер залучено органи державної виконавчої служби для примусового стягнення штрафу у випадку його несплати засудженим та ініціювання заміни штрафу іншим видом покарання лише у разі, якщо стягнути штраф неможливо у зв’язку з відсутністю майна та коштів у боржника.


Нагадаємо, що до прийняття вищевказаних змін до Кримінально-виконавчого кодексу України, повноваження по виконанню штрафів були покладені виключно на уповноважений орган з питань пробації.


Джерело: Мін'юст

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇