Як бізнесу уникнути статусу ризикового платника: відеоінструкція від ДПС

ДПС України підготувала відеоінструкцію щодо критеріїв ризиковості платників податків та алгоритму дій для виключення з цього переліку. Голова ДПС Руслан Кравченко повідомив, що створено консультаційні центри для допомоги бізнесу у розблокуванні податкових накладних

Для зручності та допомоги бізнесу Державна податкова служба України розробила відеоінструкцію «Критерії ризиковості платника податку».

Відео, яке детально роз’яснює, які є критерії ризиковості та надає алгоритм дій для платника у разі віднесення його до переліку ризикових, опублікував на своїй сторінці у Facebook Голова ДПС Руслан Кравченко.



Критерії ризиковості визначені Порядком зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних. Якщо платник податку відповідає хоча б одному критерію ризиковості, реєстрація ПН/РК зупиняється. Відповідність критеріям ризиковості визначається комісією регіонального рівня (територіальним органом ДПС).


Критерії ризиковості платника податку визначені у Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК. Основні критерії включають:


  1. Реєстрація на підставі недійсних або підроблених документів.
  2. Реєстрація платника податку померлими або зниклими безвісти особами.
  3. Реєстрація фізичними особами, які не здійснювали господарську діяльність.
  4. Здійснення господарської діяльності без відома засновників чи керівника.
  5. Відсутність відкритих банківських рахунків (крім казначейських).
  6. Неподання податкової звітності з ПДВ за два звітні періоди за наявності показників, які підлягають декларуванню.
  7. Неподання фінансової звітності з податку на прибуток за останній звітний період.
  8. Наявність інформації про безтоварний характер операцій, що можуть сприяти мінімізації податкових зобов'язань.


Податкові коди ризикових операцій


Код 1 – у податковій накладній зазначена операція з постачання товару, який платником податку не придбавався або не вироблявся.

Код 2 – платник податку здійснює придбання товару, який не придбавався або не вироблявся постачальником.

Код 3 – у платника податку відсутні основні засоби, матеріальні ресурси або умови для виробництва товарів чи надання послуг у зазначених обсягах; також відсутнє придбання послуг оренди необхідних ресурсів.

Код 4 – у податковій накладній зазначена операція з постачання товару, який не придбавався, за умови відсутності можливостей для його виробництва.

Код 5 – платник податку здійснює постачання товару покупцю, який змінює номенклатуру товару та постачає інший товар.

Код 6 – платник податку задіяний у циклі типових операцій, виконуваних групою платників податків, з метою штучного формування чи збільшення обсягу певного товару.

Код 7 – у платника податку відсутні працівники або їх кількість неспівставна з обсягами господарських операцій, зазначених у податкових накладних, за умови відсутності придбання послуг для виконання таких операцій.

Код 8 – постачання сільськогосподарської продукції, яка не придбавалася, або відсутність придбання супутніх товарів, потрібних для вирощування такої продукції; відсутність сплати земельного податку.

Код 9 – у платника податку відсутня або анульована ліцензія на виробництво або торгівлю підакцизними товарами.

Код 10 – у податковій звітності платника податку не відображено інформацію про нарахування та виплату доходів самозайнятим або фізичним особам за виконані роботи чи надані послуги.

Код 11 – накопичення залишків товарів за відсутності умов для їх зберігання, а також відсутнє придбання послуг оренди складських приміщень.

Код 12 – постачання товарів або послуг платнику податку, внесеному до переліку ризикових.

Код 13 – придбання товарів або послуг у платника податку, внесеного до переліку ризикових.

Код 14 – постачання товарів або послуг за рахунок сформованого ліміту ПДВ, утвореного через придбання великої кількості товарів, які не супутні або не пов’язані з основною діяльністю платника податку. Наприклад, платник купує паркомісця, а постачає сою.

Код 15 – постачання товарів із обмеженим терміном придатності за відсутності місць для їх зберігання або засобів для переробки.

Код 16 – наявність у ДПС інформації про застосування до платника податку спеціальних економічних або інших обмежувальних заходів відповідно до рішень РНБО.

Код 17 – наявність у ДПС інформації про застосування до засновників або посадових осіб платника податку обмежувальних заходів відповідно до рішень РНБО.

Код 18 – керівник або особа, що має право підпису від імені платника податку, займає аналогічну посаду в п’яти або більше інших підприємствах.


Дії у разі внесення до переліку ризикових платників


  1. Отримання рішення від ДПС із зазначенням критерію ризиковості.
  2. Підготовка та подання підтверджуючих документів через Електронний кабінет для спростування відповідності критеріям.
  3. Повторне подання інформації та документів у разі залишення у переліку ризикових.
  4. Оскарження рішення в адміністративному або судовому порядку.


Перелік підтверджуючих документів


  1. Договори (у тому числі зовнішньоекономічні контракти)
  2. Первинні документи щодо постачання, зберігання, транспортування товарів та послуг
  3. Складські документи та інвентаризаційні описи
  4. Рахунки-фактури, інвойси, акти приймання-передачі
  5. Документи щодо відповідності продукції (сертифікати, паспорти якості)
  6. Банківські виписки та документи про розрахунки
Важливо! Платник податку має право на необмежену кількість подань документів для виключення з переліку ризикових. Якщо рішення ДПС не влаштовує, його можна оскаржити.

Руслан Кравченко зазначив:

Ці питання – серед найактуальніших для підприємців, адже самостійно розібратися в причинах блокування та подальших діях часто складно

За дорученням Голови ДПС у кожному регіоні вже організовуються консультаційні центри, де платники зможуть отримати фахову підтримку у розблокуванні податкових накладних та виключенні з переліку ризикових.

Руслан Кравченко підкреслив:

Ефективна комунікація та структурне вирішення проблемних питань сприяли суттєвому зменшенню з початку року кількості заблокованих накладних. Крім того, 5,7 тисячі субʼєктів господарювання виключені з переліку ризикових

Також, на вебпорталі ДПС розміщено відеоінструкцію з покроковим алгоритмом проходження податкових накладних та розрахунків коригування в Системі моніторингу критеріїв оцінки ризиків:

Джерело: ДПС

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇