Звільнення від сплати ЄП, ВЗ та ЄСВ на час хвороби та відпустки
У 2025 році окремі фізичні особи-підприємці можуть бути звільнені від сплати єдиного податку, військового збору та ЄСВ. Проте для цього потрібно відповідати певним критеріям.
Звільнення від сплати єдиного податку та військового збору надається підприємцям 1 та 2 груп спрощеної системи оподаткування, які не ведуть діяльність і не мають найманих працівників протягом одного календарного місяця на рік на період:
- щорічної відпустки;
- хвороби, що триває 30 і більше календарних днів (підтвердженої витягом із Електронного реєстру листків непрацездатності, далі – ЕРЛН).
Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з ЕРЛН подається за заявою у довільній формі. З метою уникнення порушення терміну сплати авансових внесків єдиного податку і військового збору інформацію потрібно надати в наступні строки:
- щодо періоду щорічної відпустки – до дати початку відпустки;
- щодо хвороби – до 20 числа місяця, наступного за місяцем закінчення лікарняного (з обов’язковим додаванням витягу з ЕРЛН).
Звільнення від сплати ЄП, ВЗ на тимчасово окупованих та на територіях бойових дій
Дозволено не платити єдиний податок і військовий збір ФОП 1 та 2 групи на ЄП, якщо їх податкова адреса знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих РФ. Але тільки тих, які уже зареєстровані на таких територіях станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації.
Такі ФОП можуть не сплачувати ЄП за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому звільнення недоступне для ФОП, які зареєструвались у період, коли на території вже велись бойові дії чи вони були окуповані. Тобто, новостворені ФОП 1 та 2 груп, зареєстровані на територіях бойових дій або тимчасово окупованих територіях після початку бойових дій чи окупації, не звільняються від сплати військового збору.
За період, коли застосовується пільга, не нараховуються податкові зобов’язання і не подається звітність з ЄП і ВЗ. Податкові зобов’язання з ЄП і ВЗ нарахують лише за періоди, за які податки були сплачені і це відображено в декларації з ЄП. Штрафи та пеню за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з ЄП і ВЗ не буде.
До речі, Мінфін розробив проєкт наказу для оновлення форм податкових декларацій платників єдиного податку. Отже, найближчим часом з'явиться декларація ФОП з військовим збором.
Пільга прив’язана до податкової адреси. Тобто, основний критерій, який визначає право на пільгу, – це податкова адреса, а не місце фактичного ведення діяльності. Якщо ж ФОП перереєструється, то звільнення від сплати ЄП припинить діяти з першого числа місяця, наступного за місяцем держреєстрації зміни місцезнаходження ФОП на іншу, ніж «бойова» чи окупована територія.
Дати початку та завершення активних та можливих бойових дій або тимчасової окупації визначають за Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (далі – Перелік №309)
Звільнення від сплати ЄП, ПДФО та ВЗ мобілізованих ФОП
Також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ПДФО, єдиного податку, та військового збору ФОПи, які зараз мобілізовані до ЗСУ.
При чому не сплачувати ЄП і ВЗ можуть підприємці, які:
- мають чи не мають найманих працівників;
- були призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду.
Звільнення діє на весь період їх військової служби. Але отримати його фактично можна буде вже після демобілізації. Підставою для цього є:
- заява підприємця;
- копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про мобілізацію.
Документи подають до податкового органу за місцем своєї податкової реєстрації. Строк – протягом 10 днів після демобілізації.
А якщо після демобілізації ФОП перебуває на лікуванні чи реабілітації (у зв’язку з виконанням обов’язків під час служби), то Заяву і копію військового квитка (або іншого документа, що підтверджує мобілізацію) потрібно подати протягом 10 днів після закінчення його лікування (реабілітації).
Також звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, тобто не підпадають під оподаткування ПДФО або ж оподатковуються за нульовою ставкою.
Звільнення від сплати ЄП та ВЗ ФОПів – пенсіонерів, осіб з інвалідністю, працевлаштованих та за відсутності доходу
Для ФОП, які не мають доходу, є певні умови, платити чи ні ЄП і ВЗ.
За умови відсутності доходу ФОП на 3 групі не сплачує ЄП і ВЗ. Для ФОП цієї групи ЄП розраховується від суми доходу за ставкою 5% або 3% (для платників ПДВ), а ВЗ – 1% від доходу. Отже, немає доходу – немає ЄП.
ФОП на 1 чи 2 групі, який не має доходу, не звільняється від сплати ЄП і ВЗ. Сума ЄП рахується від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1 група) чи мінімальної зарплати (2 група).
ФОП – пенсіонер, також платить ЄП і ВЗ. Така пільга, як не сплата для пенсіонерів (за віком, за інвалідністю, за вислугою років) діє лише для ЄСВ. На ЄП вона не розповсюджується.
Якщо ФОП одночасно працює за трудовим договором, то також сплачує і ЄП і ВЗ. Знову ж таки, не платити можна тільки ЄСВ, якщо ФОП має основне місце роботи і роботодавець сплачує за нього ЄСВ у розмірі, не менше мінімального страхового внеску.
Звільнення ФОП від сплати ЄСВ після відміни «воєнної» пільги
Законодавство містить декілька умов для звільнення ФОП від сплати ЄСВ і залежать вони від статусу ФОП та обставин, у яких він перебуває.
З 1 січня 2025 року призупинено дію «воєнної» пільги з ЄСВ для всіх ФОП. І протягом 2025 року ФОП повинні сплачувати ЄСВ за себе. Таким чином, правом добровільної сплати ЄСВ ФОП міг скористатися з 01.03.2022 до 31.12.2024.
Але платники єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України звільняються від виконання обов’язків, визначених ст. 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464). Платники мають право на добровільну сплату єдиного внеску, передбаченого Законом №2464, у порядку, визначеному КМУ. Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України від 15.04.2014 №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається КМУ відповідно до Переліку №309.
Мобілізовані ФОП, також не сплачують ЄСВ на весь період військової служби. При цьому, за ними зберігається пенсійний стаж за умови отримання грошового забезпечення.
Для ФОП, що одночасно є найманим працівником за основним місцем роботи, ЄСВ не сплачується, якщо роботодавець сплачує ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску, а пенсійний стаж зберігається (адже податок сплачує роботодавець).
Не сплачує ЄСВ також ФОП, який є особою з інвалідністю будь-якої групи, пенсіонером будь-якого типу (зокрема, із втрати годувальника, за вислугою років, чорнобилець, тощо), або досяг пенсійного віку та отримує пенсію чи соціальну допомогу. При цьому пенсійний стаж не зберігається.
Джерело: 7eminar