Про перелік документів, які необхідно надати при працевлаштуванні

При укладенні трудового договору, громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Крім того, у випадках, передбачених законодавством, потрібно надати документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ тощо

В Держпраці пояснюють, що ст. 24 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) зазначено, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов’язковим:


  1. при організованому наборі працівників;
  2. при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
  3. при укладенні контракту;
  4. у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
  5. при укладенні трудового договору з неповнолітнім (ст. 187 КЗпП);
  6. при укладенні трудового договору з фізичною особою;
  7. при укладенні трудового договору про дистанційну роботу або про надомну роботу;
  8. при укладенні трудового договору з нефіксованим робочим часом; при укладенні трудового договору з домашнім працівником;
  9. в інших випадках, передбачених законодавством України.


Процес прийняття на роботу розпочинається з оформлення заяви працівника про прийняття на роботу. Заяву про прийняття на роботу оформлюють у довільній формі, оскільки нормативними актами її не затверджено. Якщо до заяви додаються якісь документи (копії документів про освіту, автобіографія тощо), нижче тексту заяви про це роблять відповідну позначку. У заяві про прийняття на роботу працівник обов’язково повинен визначити своє місце роботи як основне або за сумісництвом. Це важливо і тому, що зараз у зв’язку з веденням обліку трудової діяльності в електронному вигляді немає прив’язки основного місця роботи до зберігання трудової книжки на підприємстві.


При укладенні трудового договору, громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.


При укладенні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки.


Особі, запрошеній на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між керівниками підприємств, установ, організацій, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.


Забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про їх партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством (ст. 25 КЗпП).


Водночас роботодавцю необхідно знати місце проживання (перебування) військовозобов’язаних і призовників для ведення первинного військового обліку (п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487).


Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення Державної податкової служби України про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.


Джерело: Держпраці

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇