Сьогодні НБУ також представив основні показники оновленого квартального макро–прогнозу, повна версія якого буде опублікована за тиждень, 30 січня.
Про це повідомив Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Отже, очікувано маємо погіршення оцінки зростання економіки у 2024 року до 3,4%. Нагадаю, перед цим свої оцінки погіршив Мінекономіки до 3,6%, Світовий банк дає 3,2%.
Зростання минулого року виявилось гіршим за очікування (той же НБУ очікував 4% у жовтні 2024) і помітно сповільнилось порівняно із 2023 роком (5,3%).
Які причини?
Окрім очевидного зростання бази порівняння (відігравати падіння першого року війни із кожним наступним роком буде все важче), за оцінками НБУ вдалась в знаки низка слабко прогнозованих чинників:
- Гірший врожай 2024/2025 маркетингового року
- Слабший, ніж очікувалось, зовнішній попит
- Інтенсифікація бойових дій із відповідними викликами для енергетичної та іншої критичної інфраструктури, продовженням повзучої міграції населення за межі країни, дефіцитом кадрів.
Безпекові фактори та дефіцит робочої сили – ключові чинники, які обумовлюють погіршення НБУ свого прогнозу зростання реального ВВП 2025 рік із 4,3% до 3,6%.
Нагадаю, бюджет -2025 зверстаний на урядовому макро-прогнозі зростання ВВП на рівні 2,7%. Світовий банк дає 2%, МВФ – 2,5-3,5%. Тож прогноз НБУ на цьому тлі виглядає більш оптимістично. Але важливим буде додати, що всі ці прогнози передбачають продовження фази активних бойових дій протягом всього 2025 року.
Із інших важливих індикаторів (зміни порівняно із жовтнем 2024 року):
- Прогноз інфляції на кінець 2025 року погіршено із 6,9% у до 8,4%.
- Прогноз номінального ВВП збільшено з 8,72 до 8,84 трлн. грн., що відображає збільшення інфляції (дефлятора ВВП)
- Прогноз міжнародних резервів дещо погіршено із 41 до 40,5 млрд. дол.
- Сальдо поточного рахунку покращено до +2,6 млрд. дол. (із мінус 27,9 млрд. дол.), що відображає ясність із наданням коштів за механізмом ERA (50 млрд. дол.), які будуть обліковуватись як гранти і відповідно відображатись за поточним рахунком. На загальне сальдо платіжного балансу за інших рівних умов це не вплине.
Додам від себе, що «приземлення» оцінок зростання на 2025 рік є очікуваним. Це даність тому, що велика війна продовжується. І на відміну від минулого року у базовому сценарії всі прогнози виходять із того, що активна фаза бойових дій триватиме увесь рік, а не його половину, із всіма наслідками.
Водночас, у випадку настання стійкого миру варто розраховувати на покращення очікувань і пришвидшення економічного зростання. Звісно вплив «мирного дивіденду» буде більшим не у перший, а у наступні роки, і визначатиметься характером мирної угоди, надійністю гарантій безпеки, відбудови і розвитку (зовнішня фінансова допомога, інвестиції, перспективи членства в ЄС).
Джерело: Данило Гетманцев