Форма заяви щодо ліцензії на право зберігання пального для власних потреб, промислової переробки
Форма заяви наразі не є затверджена, вона рекомендована. Адже відповідно до п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №3817) до затвердження форм заяв, визначених Законом №3817, такі заяви подаються в довільній формі із зазначенням всіх відомостей, передбачених Законом №3817.
Така ситуація буде існувати до моменту набрання чинності постановою КМУ «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального».
Отже, хоч зараз і не обов’язково створювати заяву саме за рекомендованою формою, але, оскільки вона існує, то заповнення заяви саме за цією формою буде найбільш доцільним, оскільки буде зведено до мінімуму можливі помилки.
Слід зазначити, що передбачається, що така заява буде подаватися за однаковою формою на всі випадки дій із ліцензією – і на продовження при здійсненні чергового платежу, і на зміни відомостей, і на відмову від неї в добровільному порядку. Слід буде тільки поставити позначку в відповідній графі.
Куди подавати заяву
Заява подається у паперовій або електронній формі до територіального органу ДПС за основним місцем обліку платника податків.
Як подати заяву
Перш ніж подавати заяву, слід впевнитися, що всі попередні кроки вже завершено:
- Подано відомості за формою №20-ОПП про об’єкт оподаткування за тією адресою, де буде зберігатися пальне.
- За ліцензію сплачено, а платіжна інструкція відсканована в гарній якості та доступна у відсканованому вигляді (зазвичай файл PDF) – звичайно, у разі якщо ліцензія платна.
- Керівник або підприємець має чинний ключ підпису, може зайти із цим ключем в Електронний кабінет.
- Підприємство чи ФОП вже подало заяву про бажання отримувати листи через електронний кабінет F/J1391602 – Заява про бажання отримувати документи через Електронний кабінет.
Заява подається у паперовій або електронній формі.
На сьогодні ми маємо в розділі «Введення звітності», підрозділі «Запити» всі рекомендовані форми ліцензійних заяв.
Але чи можна подати їх зараз так само, як ми подаємо звітність - тобто заповнити через «Введення звітності», підписати ключем та відправити, як звичайний звіт?
Офіційне роз’яснення податкової на сьогодні таке: заява у довільній формі подається через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.
Заповнену та перевірену заяву слід «роздрукувати в PDF», натиснувши на знак друку в верхньому меню.
Зауважте, що до заяви передбачене подання додатка «документ довільного формату», в який слід помістити платіжну інструкцію з оплати ліцензії. У разі подання в режимі звітності (тобто з підсистеми «введення звітності») цей додаток подається одним пакетом з заявою. Але оскільки такий спосіб наразі ще не реалізований, то при поданні через меню «Листування з ДПС» таку відскановану платіжну інструкцію слід подати окремим файлом.
Програми звітності, зокрема Медок, також розмістили в оновлених версіях вказані заяви.
Заповнити заяву через Медок можливо, якщо перейти в меню «Облік акцизного податку», в цьому меню вибрати опцію «Реєстр ліцензій (пальне)», і у відкритому вікні через меню Файл - створити (або натиснувши на відповідну іконку або Ctrl + N) створити заяву J/F1304605.
Заповнення заяви
Для прикладу оберемо два випадки:
Перший приклад. Підприємство, що має намір зберігати пальне виключно для власних потреб, має два стаціонарних резервуари – на 1500 л та на 4000 л, і три ємності – 400 л, 500 л та 550 л, а також 3 невеликі бочки – 200 л, 150 л та 100 л.
Другий приклад. Підприємство що має намір зберігати пальне виключно для власних потреб, має тільки 3 невеликі бочки – 200 л, 150 л та 100 л.
В першому випадку ліцензія буде платною, щорічна плата складає 800 грн. У другому випадку – ліцензія буде безоплатною (пп. 3 ст. 53 Закону №3817).
У заяві на отримання ліцензій на зберігання пального СГ зазначає такі відомості (ч. 3 ст. 43 Закону №3817):
Рядок 1. Заява подається до. Найменування та код територіального органу ліцензування, до якого подається заява – обласна ДПС, ДПС у м. Києві та м. Севастополі, міжрегіональні ДПС по роботі з великими платниками. Тут зазначається основне місце обліку.
Рядок 1.1 Вид заяви. Ставиться позначка навпроти одного з полів, яке відповідає меті подання заяви:
- надання ліцензії,
- внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДР,
- внесення чергового платежу за надану ліцензію,
- припинення дії ліцензії,
- запит на отримання витягу з ЄР.
Рядок 1.2 Вид ліцензії:
- на право зберігання пального
- на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
Відмічаємо те, що нам потрібно. Ставимо позначку в полі «виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки».
Рядок 2. Реквізити заявника:
- для юрособи – найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ;
- для фізособи – прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), місцезнаходження, РОНКПП,
- для договору про спільну діяльність - податковий номер договору про спільну діяльність.
Рядок 3. Спосіб отримання ліцензії. Ставиться позначка про бажання отримати ліцензію в автоматичному чи звичайному режимі (див. умови ст. 47 Закону №3817, які дають право на отримання в автоматичному режимі).
Ліцензії однакові. Автоматичний / звичайний режим впливає тільки на спосіб обробки податковим органом: за участю людини чи без такої.
Рядок 4. Номер ліцензії. Зазначається тільки у разі подання з метою внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДР, внесення чергового платежу за надану ліцензію, припинення дії ліцензії, запиту на отримання витягу з ЄР.
Звісно, якщо отримується нова ліцензія, це поле не заповнюється.
Рядок 5. Адреса місця провадження господарської діяльності.
В колонці 5.1 вказується адреса місця зберігання пального та ідентифікатор об’єкта оподаткування згідно з раніше поданою формою №20-ОПП.
У разі якщо зберігання пального здійснюється на території єдиного (цілісного) майнового комплексу, розташованого більше ніж за однією адресою, у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються всі адреси, за якими розташований такий єдиний (цілісний) майновий комплекс.
Рядок 6. Місткість кожного окремого стаціонарного резервуару, що використовується для зберігання пального. Не заповнюється тими платниками, що отримують ліцензію виключно для власного споживання. Інші заповнюють цей рядок щодо кожного окремого резервуара, із зазначенням інвентарного номера.
Рядки 7-10. Заповнюють тільки ті платники, що отримують ліцензію для власного споживання.
В цих рядках у виділеній комірці зазначається, за наявності:
- рядок 7. Загальна місткість стаціонарних резервуарів, що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки (літри). Хто не має стаціонарних резервуарів, не заповнює цей рядок.
- В нашому першому випадку місткість двох стаціонарних резервуарів складає 5500;
- рядок 8. Загальна місткість ємностей (для ємностей місткістю понад 250 літрів кожна), що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки (літри). В нашому першому прикладі у підприємства є три таких ємності – 400 л, 500 л та 550 л, усього 1450 л – отже, цю цифру слід ввести у комірку;
- рядок 9. Відомості про наявність ємностей та/або споживчої тари (крім споживчої тари, тари споживача та поворотної тари (газові балони) кожна об'ємом до 60 літрів включно) (для ємностей місткістю до 250 літрів кожна та загальною місткістю ємностей та/або споживчої тари понад 500 літрів включно), що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки. В нашому першому прикладі у підприємства є три таких невеликих ємності, але загальна місткість всіх ємностей на підприємстві більше, ніж 500 л. Тому саме в цій колонці слід першому підприємству поставити позначку, що такі ємності в них є. Друге підприємство, хоч і має невеликі ємності, сюди нічого не проставляє - адже загальна місткість в нього менша, ніж 500 л;
- рядок 10. Відомості про наявність ємностей та/або споживчої тари (крім споживчої тари, тари споживача та поворотної тари (газові балони) кожна об'ємом до 60 літрів включно) (для ємностей місткістю до 250 літрів кожна та загальною місткістю ємностей та/або споживчої тари до 500 літрів включно), що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки. А в цій колонці саме друге підприємство з нашого прикладу, яке має тільки три невеликі ємності, загалом менше 500 літрів, проставляє позначу про їхню наявність. Ця комірка напряму пов’язана із відсутністю плати за ліцензію. Тому, для тих у кого ліцензія платна, ця комірка буде завжди пустою.
Рядок 11. Інформація про внесення платежу за ліцензію. В першій колонці таблички вноситься код бюджетної класифікації: це 22013400 Плата за ліцензії на право зберігання пального. В інших колонках проставляється розмір плати (800 грн) та реквізити платіжної інструкції. Якщо ліцензія безкоштовна, тут нічого не заповнюється.
Більше ніяких рядків цього бланку платник, що отримує ліцензію на зберігання для власних потреб, не заповнює, тільки ставить підпис та дату.
Платіжна інструкція додається до заяви в сканованому вигляді.
Заключна частина містить посаду, код, прізвище та ім’я посадової особи або підприємця.
Завантажуйте зразок Заява на отримання ліцензії (платний випадок)
Олена СТЕПАНОВА, консультант з обліку та оподаткування, практикуючий головний бухгалтер