Чи компенсується в період воєнного стану надурочна робота

Під час воєнного стану надурочні роботи можуть перевищувати граничні норми, передбачені частиною першою статті 65 КЗпП. Однак, ці години підлягають обов’язковій оплаті відповідно до статті 106 КЗпП: у подвійному розмірі годинної ставки за погодинною системою оплати або з доплатою 100% тарифної ставки за відрядною системою. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається

Відповідно до частини 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про особливості трудових відносин під час воєнного стану» на період дії воєнного стану призупинено дію лише частини першої ст. 65 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), а саме норм, які стосуються граничних норм застосування надурочних робіт.


Так, у період дії воєнного стану надурочні роботи можуть перевищувати для кожного працівника 4 години протягом 2 днів поспіль і 120 годин на рік. Але ці години будуть наднормово відпрацьованим часом, який відповідно до ст. 106 КЗпП підлягає компенсації й оплаті в подвійному розмірі.


Під час запровадження воєнного стану норма ст. 106 КЗпП зберігає свою чинність. Таким чином, надурочні роботи компенсуються відповідно до ст. 106 КЗпП за погодинною системою оплати праці, робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, - за всі відпрацьовані надурочні години.


Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.


Джерело: Федерація профспілок України