Товариство не має можливості здійснювати платежі, пов’язані зі своєю господарською діяльністю (на його рахунки накладено арешт), у зв’язку з чим оплата постачальникам за послуги та товарно-матеріальні цінності, які придбаваються Товариством, здійснюється третьою особою.
Товариство попросило надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
порядку формування податкового кредиту за придбаними товарами / послугами, які оплачені третьою особою.
Податківці проаналізували приписи пунктів 185.1, 188.1, 198.1, 198.3, 201.1, 201.7 та 201.10 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на таке.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, – покупця (отримувача) товарів / послуг.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту.
До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені / нараховані, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг, придбання (будівництва, спорудження, створення) необоротних активів.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари / послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).
Також податківці проаналізували Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» та вказали на те, що при реєстрації постачальником в ЄРПН податкової накладної у покупця (отримувача) товарів / послуг формується значення показника ∑НаклОтр та, відповідно, збільшується реєстраційна сума.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомило.
В описаній у зверненні ситуації незалежно від того, що оплата за товари / послуги, що придбаваються Товариством, здійснюється третьою особою, податкова накладна складається постачальником на покупця таких товарів / послуг (тобто на Товариство).
Водночас сума податкового кредиту, сформована за операцією з придбання товарів / послуг, які були оплачені третьою особою (не безпосередньо покупцем), підлягає зменшенню шляхом нарахування податкових зобов’язань з ПДВ з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ПКУ (оскільки покупцем на підставі податкової накладної, складеної на нього постачальником, до податкового кредиту включено суму ПДВ, яка фактично постачальнику таким покупцем не сплачувалася, а була сплачена постачальнику третьою особою).