На сайті СПО Профспілок оприлюднено проєкт Трудового кодексу України доопрацьований Мінекономіки.
Чинний Кодекс законі про працю являє собою суміш правових норм, прийнятих за різних історичних та економічних умов, більшість з яких є застарілими і не можуть адекватно регулювати сучасні трудові відносини.
Отже, затвердженням Трудового кодексу України передбачається розв’язати, застарілість та неефективність існуючого способу державного регулювання безпеки та здоров’я працівників. Така ситуація обумовлена тим, що існуюча система управління охороною праці на всіх рівнях у своїй основі функціонує за «реактивним» принципом коригувальних дій, тобто реагування на наслідки нещасних випадків у вигляді видання державою нормативних актів, які передбачають правила безпечної поведінки при виконанні відповідних робіт. Негативним наслідком прямої державної регламентації правил виконання робіт і застосування устаткування стало накопичення значного обсягу в більшості випадків застарілих нормативно-правових актів з безпеки та гігієни праці, не відповідають реальним потребам в організації безпеки.
Також пропонується удосконалення процедури регулювання вирішення колективних трудових спорів та порядку проведення страйку. Нагальною необхідністю реформи теж є імплементація до національного законодавства положень міжнародних правових документів, які є обов’язковими для України, а також актів Європейського Союзу.
Реформування законодавства про працю має на меті створення та ефективне забезпечення функціонування правових механізмів реалізації та захисту права на працю з максимальним дотриманням балансу інтересів працівників та роботодавців.
Нове трудове законодавство надасть можливість роботодавцям легко створювати нові якісні робочі місця, підвищувати кращих працівників та платити більш високі зарплати.
Спрощення трудового законодавства у сфері найму, зокрема за рахунок запровадження широкого спектру трудових договорів (короткострокові, сезонні, учнівські, домашні працівники), сприятиме легалізації найму працівників та розширенню сфери укладення трудових договорів.
Трудовий кодекс містить 6 книг:
- Загальні положення.
- Індивідуальні трудові відносини.
- Колективні трудові відносини.
- Трудові спори.
- Безпека та здоров’я працівників.
- Нагляд та контроль за дотриманням трудового законодавства.
Головними принципами розробки проєкту акта, зокрема, стали:
- збалансування інтересів сторін трудових відносин;
- захист та відновлення порушених прав суб’єктів трудових відносин;
- стабільність трудових відносин;
- розмежування колективно-договірних та індивідуальних відносин;
- спрощення процедур укладання та розірвання трудових відносин;
- забезпечення права кожного працівника на належні, безпечні і здорові умови праці;
- гарантування права на захист працівників від необґрунтованого звільнення;
- дотримання конвенцій МОП та директив Європейського Союзу;
- забезпечення недискримінації працівників та реалізація принципу рівної оплати чоловіків та жінок за працю рівної цінності;
- створення працівникам рівних можливостей для професійного зростання, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації;
- забезпечення захисту материнства, дітей та молоді;
- порядку укладення обов’язкового письмового трудового договору та різних видів строкових трудових договорів, таких як короткострокові, сезонні, учнівські та договори з домашніми працівниками;
- визначення ознак трудових відносин;
- врегулювання роботи з підсумованим обліком робочого часу, праці домашніх працівників;
- вдосконалення засадничих умов реалізації права на відпустку.
Джерело: СПО об’єднань профспілок