Що таке страховий стаж
За загальним визначенням страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (на випадок безробіття, пенсійному страхуванню) та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.
Поняття страхового стажу з’явилось в 2000 році, визначення страхового стажу дещо різнилося в різні роки і в різних законах. Але суть залишалась незмінною. Стаж набувається тільки при сплаті страхових внесків. Однак, з цього правила є певні виключення, розповімо про них далі.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу за формулою:
ТП = Св:В, де
- ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається у місяцях;
- Св – сума єдиного внеску, сплаченого за відповідний місяць;
- В – мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць (ч. 2 ст. 14 Закону України від 23.09.1999 №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», далі – Закон №1105).
Наприклад, якщо за грудень 2024 сплачений ЄСВ в розмірі 880 грн, то до стажу зарахується 0,5 місяця.
Такі ж правила діють і для зарахування пенсійного стажу (ч. 3 ст. 24 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», далі – Закон №1058).
На що впливає страховий стаж
Пенсійний стаж. Від наявності страхового стажу залежить вік, в якому особа зможе вийти на пенсію та розмір пенсійних виплат. Так, у 2025 році, щоб вийти на пенсію в 60 років потрібно мати не менше 32 років стажу. В 63 роки можна стати пенсіонером за наявності від 22 до 32 років страхового стажу, а щоб отримати право на пенсійні виплати в 65 років потрібен стаж від 15 до 22 років (ст. 26 Закону №1058).
Стаж для лікарняних. На розмір лікарняних впливає загальний страховий стаж і стаж за останні 12 місяців. Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується залежно від страхового стажу у розмірі:
- 50% середньої заробітної плати особам, які мають страховий стаж до 3-х років;
- 60% заробітної плати особам, які мають страховий стаж від 3 до 5 років;
- 70% заробітної плати особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років;
- 100% – середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років (ст. 17 Закону №1105).
Але є пільгові категорії, на які це правило не поширюється. Незалежно від стажу право на допомогу в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) – мають чорнобильці 1-3 категорій, донори, ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України тощо.
Якщо страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням лікарняного менше 6 місяців застосовується обмеження:
допомога по тимчасовій непрацездатності розраховується виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. Для декретних допомога обмежується двома мінімалками (ч. 4 ст. 12 Закону №1105).
Стаж для допомоги по безробіттю. Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до середньої заробітної плати залежно від загального страхового стажу:
- до 3 років – 50%;
- від 3 до 6 років – 55%;
- від 6 до 12 років – 60%;
- від 12 до 18 років – 65%;
- від 18 до 24 років – 70%;
- від 24 до 30 років – 75%;
- понад 30 років – 80%.
Крім того, має значення наявність стажу протягом року перед взяттям на облік як безробітного. Якщо стаж менше ніж 7 місяців – безробітному призначать мінімальну допомогу (ст. 23 Закону України від 02.03.2000 №1533 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Як визначити страховий стаж для лікарняних
Страховий стаж для лікарняних обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до впровадження реєстру (до 01.07.2000) – у порядку та на умовах законодавства, що діяло раніше (ч. 2 ст. 14 Закону №1105).
Але не завжди страховий стаж для лікарняних відповідає даним персоніфікованого обліку. До страхового стажу для обчислення лікарняних зараховуються періоди, за які були сплачені страхові внески до ФСС, які відраховувались не з усіх доходів.
Наприклад, з винагороди за договором ЦПХ до 2016 року не утримувались внески на соціальне страхування і не відраховувались платежі до ФСС із загальної суми нарахувань на заробітну плату. Періоди праці за ЦПД до 01.01.2016 року відображені в даних персоніфікованого обліку, але не враховуються до страхового стажу. Тому стаж для лікарняних не варто рахувати лише за даними довідки ОК-5.
До 27.02.2001 року страховий стаж визначався за Правилами обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності від 19.10.1998 №1658 на підставі даних трудової книжки. Всі записи із трудової книжки про трудові відносини за цей період включають до стажу. Також до страхового стажу входить:
- служба в армії, Нацгвардії, у військах МВС та інших військових формуваннях;
- навчання в ПТУ;
- період отримання допомоги по безробіттю;
- час перебування у відпустці по вагітності та пологах, у відпустці для догляду за дитиною до трьох і до шести років, час оплачуваної виробничої практики.
За цей період до стажу не включають період навчання у вищих навчальних закладах (у т. ч. на підготовчих відділеннях), період навчання в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі з денною (очною) формою навчання.
За період з 28.02.2001 до 31.12.2010 стаж обчислюється на підставі записів в трудовій книжці, але обов’язково слід звіряти з даними персоніфікованого обліку. Адже Закон №2240, який діяв в той час містив норму, щодо стажу зараховуються періоди сплати страхових внесків.
Не включають до страхового стажу:
- навчання в ПТУ;
- службу у ЗСУ, Нацгвардії України, Національній гвардії, МВС та інших військових формуваннях;
- період перебування у відпустці для догляду за дитиною від трьох до шести років (лист ФСС з ТВП від 02.10.2007 № 04-06/х-179з-283);
- період відпустки без збереження зарплати.
З 01.01.2011 по 31.12.2015 стаж обчислюють на підставі довідки ОК-5, ОК-7, форми 9 з обов’язковим порівнянням з записами в трудовій книжці.
З 01.01.2016 змінився підхід до нарахування ЄСВ. З цього періоду стаж для лікарняних повністю співпадає з пенсійним стажем. Тож стаж враховується на підставі даних персоніфікованого обліку.
До страхового стажу включають також періоди:
- отримання допомоги по безробіттю;
- отримання пенсії по інвалідності;
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Періодам перебування у відпустці по догляду за дитиною слід приділити особливу увагу. До страхового стажу для лікарняних до 01.01.2016 року включались періоди виключно відпустки. Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями (ст. 2 Закону України від 15.11.1996 №504 «Про відпустки»).
Відповідно, період догляду за дитиною до трьох років безробітній жінці не зараховується в страховий стаж для лікарняних (лист Мінсоцполітики від 18.12.2018 №450/0/247-18).
А ось за період з 01.01.2011 до 14.12.2013 відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років не зараховувалася до страхового стажу всім жінкам.
Як отримати відомості про страховий стаж
Інформація про страховий стаж міститься в Реєстрі застрахованих осіб. Відомості з реєстру можна отримати за формами:
- індивідуальні відомості про застраховану особу – форма ОК-5 (додаток 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 №10-1, далі – Положення №10-1). Довідка ОК-5 містить дані щодо суми нарахованого доходу та страхового стажу починаючи з 2000 року;
- індивідуальні відомості про застраховану особу – форма ОК-7 (додаток 5 до Положення №10-1). Довідка формується за період з 2011 року;
- індивідуальні відомості про застраховану особу (додаток 9 до Положення №10-1).
Довідка про трудовий та страховий стаж містить дані тільки про дні та місяці страхового стажу. На відміну від довідок ОК-5 та ОК-7 в довідці наявна інформація про загальний страховий стаж, але в ній відсутні суми нарахованого доходу. Довідка формується за період з 2004 року.
Відомості з Держреєстру про страховий стаж може отримати:
- роботодавець в кабінеті страхувальника на порталі ПФУ. Така можливість існує тільки в період перебування працівника у трудових відносинах. Після звільнення працівника отримати дані з Реєстру у роботодавця не вийде. Страхувальник може вивантажити додаток 9. Довідки ОК-5 та ОК-7 система формує некоректно. В них буде відображений тільки період роботи у цього роботодавця.
- застрахована особа в особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ, через Дію або безпосередньо в сервісному центрі ПФУ. Фізособа має можливість отримати довідки за формою ОК-5 або ОК-7.
Висновки
- Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (на випадок безробіття, пенсійному страхуванню) та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.
- Страховий стаж впливає на пенсійний стаж, стаж для лікарняних та на стаж для допомоги по безробіттю.
- Страховий стаж для лікарняних обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Ольга, БОНДАРЕНКО, незалежний експерт із трудового законодавства, Слов'янськ