Товариство уклало договір займу з фізичною особою та частково погасило заборгованість. Право вимоги у решті суми фізична особа відступила іншій фізичній особі.
За цим договором, до цесіонарія переходить право вимагати (замість цедента) від боржника належного та реального виконання наступних обов’язків:
- сплати грошових коштів за договором позики;
- за відступлення права вимоги, що є предметом даного договору, цесіонарій зобов’язується оплатити цеденту грошові кошти у певному розмірі від суми заборгованості, яка ним відступається, на користь цесіонарія.
Платник податків запитав у податківців:
- чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором суми коштів, які будуть виплачуватися Товариством – боржником у повній сумі боргу, або частково у сумі різниці між боргом та вартості (ціни) права вимоги згідно з договором про відступлення права вимоги на користь фізичної особи – нового кредитора;
- чи виступатиме в цьому випадку Товариство податковим агентом?
Податківці вказали, що згідно з пп. 1 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 ЦКУ).
При цьому, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 ЦКУ).
Відступлення права вимоги – операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації (пп. 14.1.255 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються ПКУ, згідно з пп. 14.1.54 якого, доходом з джерелом його походження з України є будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Далі податківці проаналізували приписи підпунктів 14.1.180, 162.1.1, 163.1.1, пунктів 164.2, 167.1, ст. 165, п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ та дійшли висновку, що:
дохід фізичної особи – нового кредитора у вигляді суми коштів, що виплачуються Товариством – боржником згідно з договором про відступлення права вимоги включається до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором.
Податківці наголосили, що у разі якщо нарахування зазначених коштів Товариством – боржником згідно з договором про відступлення права вимоги здійснювалося до набрання чинності Закону України від 10.10.2024 №4015 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану», то такий дохід оподатковується військовим збором за ставкою 1,5%, після набрання чинності – 5%.
При цьому, Товариство зобов’язане виконати всі функції податкового агента, передбачені ПКУ.