Класифікатор професій зазнав змін: з’явилося 50 нових професій та посад

Мінекономіки затвердило Зміну № 14 до Класифікатора професій ДК 003:2010. Зміни охоплюють нові назви та коди професій, скасування та оновлення назв посад у сферах юриспруденції, медицини, кіноіндустрії, прокуратури, судової системи, а також ІТ. Кадрові служби повинні врахувати ці зміни в штатних розписах та кадрових документах, проте в зарплатній звітності вони не відображаються


Мінекономіки наказом від 13.12.2024 №27751 внесло зміни до Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 №327 «Про затвердження, внесення зміни та скасування нормативних документів» (далі – Зміна №14), що торкнулися багатьох професійних угрупувань та назв посад.


Зокрема, Мінекономіки внесло до Класифікатора професій «Оператора з пошуку вибухонебезпечних предметів (демінер)» та ще 49 нових професій і посад, які стосуються медицини, судової системи, прокуратури, медіа та інших сфер діяльності.


Також Мінекономіки скасувало 42 застарілі назви професій, серед яких «Інструктор з організації роботи народних дружин», «Викладач із соціальної педагогіки», «Прокурор-криміналіст», та змінило 34 професійні назви робіт.


Заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна повідомила:

Професії та посади повинні відповідати вимогам часу та потребам ринку праці, тому ми осучаснюємо перелік професій в Класифікаторі. Крім того, нові професії, зокрема ті, які стосуються розмінування, медичної сфери тощо, відкривають нові можливості для громадян та сприяють формуванню нових напрямів діяльності, які виникли у зв’язку з війною та необхідністю подолання її наслідків

 Зокрема, за пропозицією Міністерства охорони здоров’я осучаснено 8 назв посад у сфері охорони здоров’я, та внесено нові назви професій: «Нутриціолог», «Професіонал з медичної статистики».


 За ініціативою Національної поліції Класифікатор доповнено новим класифікаційним угрупованням «Слідчі (поліція)». До нього віднесли 6 назв слідчих поліцейських: «Слідчий (поліція)», «Старший слідчий в особливо важливих справах», «Слідчий-криміналіст (поліція)» та інші.


52 професії приведено у відповідність до законодавства у сфері правосуддя, судоустрою та прокуратури – за пропозицією Офісу Генерального прокурора, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя та Асоціації правників України. Зокрема назву посади «Юрисконсульт» змінено на «Юрисконсульт (радник юридичний)».


Ще 18 професій приведено у відповідність до законодавства у сфері медіа – за пропозицією Державного комітету телебачення і радіомовлення України. Зокрема внесені нові назви «Автор текстів (копірайтер)», «Автор промов» та «Відеограф».


Також, внесено нові назви професій:


  1. за ініціативи Міністерства економіки – «Майстер з експлуатації та ремонту роботизованих та мехатронних систем»;
  2. Державної служби з надзвичайних ситуацій – «Оператор Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту»; 
  3. Міністерства розвитку громад та територій – «Агент станційний», «Оператор при черговому по району (на залізничному транспорті)»;
  4. Міністерства молоді та спорту – «Менеджер (управитель) спортивної діяльності»;
  5. Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації – 4 назви професій сфери захисту та стійкості критичної інфраструктури, серед яких «Аналітик з оцінки ризиків, загроз та стану захищеності об’єктів критичної інфраструктури» та «Фахівець із захисту та стійкості об’єктів критичної інфраструктури».


Що потрібно зробити кадровим службам?


  1. Оновити штатні розписи компанії відповідно до нових кодів та назв, видавши відповідний наказ.
  2. Внести корективи до кадрових документів: штатного розпису, трудових книжок (за потреби) та врахувати Зміну №14 в об'єднаній звітності, зокрема у Додатку 5, за 4 квартал.


Джерело: Мінекономіки

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇