Заборона звільнення в період тимчасової непрацездатності

Конституційний Суд визнав неконституційним положення Закону №113, яке дозволяло звільнення прокурора під час тимчасової непрацездатності. Суд встановив, що таке правове регулювання порушує принцип юридичної визначеності як складової верховенства права

Заборона звільнення в період тимчасової непрацездатності в контексті Рішення від 2 жовтня 2024 року № 9-р(І)/2024.


Із такою темою виступила суддя Конституційного Суду України Галина Юровська.


Під час лекції доповідачка зосередила увагу на ключових аспектах рішення, яке Суд ухвалив за конституційними скаргами Тимошенкової Оксани Василівни, Тимошенкова Володимира Івановича.


Заявники оспорювали абзац шостий п. 19 розд. II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 19.09.2019 №113–ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (далі – Закон №113), за яким: «перебування прокурора на лікарняному через тимчасову непрацездатність, у відпустці чи у відрядженні до Національної академії прокуратури України для участі в її роботі на постійній основі не є перешкодою для його звільнення з посади прокурора відповідно до цього пункту».


Суддя детально розповіла про суть рішення, що було предметом конституційного контролю, до якого висновку дійшов Суд, а також зосередила увагу на юридичних позиціях, які були сформовані у цьому рішенні та викладені в попередніх рішеннях Суду.


Так, у рішенні Суд визнав неконституційним окреме положення абзацу шостого п. 19 розд. ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113, згідно з яким «перебування прокурора на лікарняному через тимчасову непрацездатність не є перешкодою для його звільнення з посади прокурора».


У рішенні Суд указав, що на законодавчому рівні допущено неоднакове правове регулювання порядку звільнення прокурорів із посади в період їх тимчасової непрацездатності, що не відповідає вимозі юридичної визначеності як складовій принципу верховенства права.


Суддя зазначила, що Суд закрив конституційне провадження в частині, за якою «перебування прокурора у відпустці чи у відрядженні до Національної академії прокуратури України для участі в її роботі на постійній основі не є перешкодою для його звільнення з посади прокурора», оскільки саме ця норма не була застосована в остаточних судових рішеннях у справах заявників.


З цього приводу окрему думку виклав суддя Конституційного Суду України Петро Філюк, у якій навів свої обґрунтування щодо неконституційності в цілому оспорюваного положення Закону №113.


Джерело: Судова влада