Податківці нагадують платникам податків, що наявність податкового боргу є підставою для внесення майна боржника у податкову заставу відповідно до статей 88, 89 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та реєстрації її у відповідному державному реєстрі обтяжень рухомого та нерухомого майна.
Відповідно до п. 59.1 ПКУ, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога містить відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, можливі наслідки його непогашення, попередження про опис активів.
Податківці наголошують, що податкова вимога не надсилається, якщо сума податкового боргу менша 3060 гривень, а джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків, власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів, робіт або послуг, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані, як позика, та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених Кодексом, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Податківцями відносно боржників вживаються відповідні заходи, серед яких є:
- надсилання податкових вимог;
- опис майна у податкову заставу;
- реєстрація такої застави в державних реєстрах тощо.
Інформацію про наявність (відсутність) податкового боргу можна отримати в Електронному кабінеті чи скориставшись мобільним застосунком «Моя податкова».
Крім того, з 01 травня 2024 рок,у платники можуть отримувати за запитами Витяг щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами, починаючи з 2013 року, за кожний рік окремо та в розрізі податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Також розроблено окремий функціонал для платників, які мають податковий борг на день подання запиту на отримання Витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами стосовно розрахунку пені, яка буде нарахована у разі погашення такого боргу поточною датою.
Податківці закликають усіх платників провести звірку за платежами, перевірити відсутність податкового боргу, вчасно сплатити податки та єдиний внесок, щоб максимально підтримати роботу економіки, фінансову стабільність країни та забезпечити надходження коштів до бюджетів усіх рівнів.
Джерело: ДПС