Підстави для податкової знижки
У пп. 166.3.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) зазначено, що платник податку має право включити до податкової знижки суму своїх витрат, зокрема суми страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), пенсійних внесків та вкладів, сплачених зокрема за договором довгострокового страхування життя.
ПКУ містить низку додаткових умов щодо видів страхування, за якими можна отримати додаткову пільгу з ПДФО. І ці умови варто враховувати для того, щоб повернути собі суми сплаченого в звітному 2024 році податку.
В пп. 14.1.52 ПКУ наведено визначення терміна «договір довгострокового страхування життя»:
«договір довгострокового страхування життя – договір страхування життя строком на п'ять і більше років, який передбачає страхову виплату одноразово або у вигляді ануїтету, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування чи події, передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором. Такий договір не може передбачати часткових виплат протягом перших п'яти років його дії, крім тих, що здійснюються у разі настання страхових випадків, пов'язаних із смертю чи хворобою застрахованої особи або нещасним випадком, що призвело до встановлення застрахованій особі інвалідності I або II групи чи встановлення інвалідності особі, яка не досягла вісімнадцятирічного віку. При цьому платник податку – роботодавець не може бути вигодонабувачем за такими договорами страхування життя;»
Отже, договір довгострокового страхування життя має відповідати умовам, вказаним у пп. 14.1.52 ПКУ. Враховувати такі умови щодо договору довгострокового страхування життя необхідно у зв’язку з тим, що п.14.1 ПКУ передбачає, що поняття, які вживаються у ПКУ, мають те значення, яке визначено в цьому пункті.
Також обов’язковим для застосування податкової знижки є укладення такого договору із страховиком-резидентом.
Зрозуміло, що такий договір має бути укладено саме фізичною особою, а не іншою особою (приміром, її роботодавцем).
Хто має право на податкову знижку
Скористатися правом на податкову знижку можуть далеко не всі фізичні особи, адже положеннями пп.166.4.1 та 166.4.2 ПКУ передбачено, що податкову знижку може бути надано особі, яка відповідає таким ознакам:
- є резидентом України;
- має реєстраційний номер облікової картки платника податку (або відмітку в паспорті, якщо вона через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);
- протягом звітного року отримувала заробітну плату, адже загальна сума податкової знижки обмежується сумою річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшеного на суму платежів, зазначених у п.164.6 ПКУ.
Тож до 31 грудня 2024 року фізособа ще може отримати податкову знижку за 2023 рік. Однак це не стосується випадків, коли особа, яка хоче отримати податкову знижку, зобов’язана задекларувати доходи за звітний рік. У такому разі особа має подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня року, наступного за звітним, а для отримання податкової знижки потрібно у складі декларації подати заповнити додаток Ф3.
Обмеження розміру податкової знижки
У пп. 166.3.5 ПКУ встановлено обмеження щодо суми витрат, які фізична особа — платник податку може включити до податкової знижки.
Розмір обмеження залежить від того, на користь кого здійснюється страхування, адже пп.166.3.5 ПКУ дозволяє включати до податкової знижки витрати на страхування як безпосередньо фізичної особи – платника ПДФО, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення, тобто страхування на користь її батьків, чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених (пп. 14.1.263 ПКУ).
При цьому таке обмеження застосовується щодо витрат платника податку в розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування.
Отже, якщо фізична особа здійснює страхування на свою користь, то відповідно до пп. «а» пп. 166.3.5 ПКУ до податкової знижки включається сума граничного доходу, до якого застосовується податкова соціальна пільга (абзац перший пп. 169.4.1 ПКУ).
У 2023 році така сума становила 3 760 грн. Тобто якщо договір страхування діяв протягом 12 місяців 2023 року, то загальна сума витрат, які можуть бути включені до податкової знижки, становить 45 120 грн (3 760 грн × 12 міс.). Якщо платник здійснював витрати за кількома видами договорів страхування на свою користь, то зазначене обмеження застосовується за сукупністю всіх договорів.
А якщо фізична особа здійснювала страхування члена своєї сім’ї першого ступеня споріднення, то до податкової знижки включається сума в розмірі 50 відсотків суми граничного доходу, до якого застосовується податкова соціальна пільга, тобто, у 2023 році така сума становила 1 880 грн.
Загальна річна сума витрат, які можуть включатися до податкової знижки, може становити 22 560 грн (1 880 грн × 12 міс.). При цьому обмеження також застосовується за сукупністю всіх договорів.
Приклад застосування обмеження було також наведено у роз’ясненні ЗІР, категорія 103.06.05:
«…якщо договір страхування життя, що передбачає сплату платником податків страхового платежу (страхового внеску, страхової премії) за рік у сумі 25000 грн, розпочинався 14 серпня 2023 року і платником податків у серпні 2023 року сплачено страховий платіж за рік у сумі 25000 грн (з 14.08.2023 по 13.08.2024), то з урахуванням норм п.п. «а» п.п. 166.3.5 ПКУ платник податку має право віднести на витрати суму фактичних витрат за 5 місяців дії договору у звітному податковому 2023 році, що не перевищує 18800,00 грн (3760,00 грн х 5 місяців). При страхуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення за вищезазначеними умовами понесених витрат платник податку має право віднести на витрати суму, що не перевищує 9400,00 грн (3760,00 грн х 5 місяців х 50 відсотків)».
Документальне підтвердження витрат
У пп. 166.2.1 ПКУ зазначено, що витрати, які включаються до податкової знижки, має бути підтверджено копіями:
- платіжних та розрахункових документів (зокрема, квитанцій, прибуткових касових ордерів);
- договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (отримувача).
У зазначених документах обов’язково повинна бути відображена вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Оригінали цих документів платник податку має зберігати протягом строку давності, встановленого ПКУ.
Отже, для отримання податкової знижки щодо витрат за договорами страхування подавати до органу ДПС за своєю податковою адресою пакет документів, який включає:
- Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік, у якій заповнити додаток Ф3, призначений для розрахунку суми податкової знижки з ПДФО.
- Довідку про суми нарахованої заробітної плати та суми утриманого ПДФО за звітний період (податковий рік) з місця роботи (основного та за сумісництвом (якщо таке є)).
- Копію договору добровільного страхування.
- Відповідні платіжні документи, які ідентифікують страховика і особу, яка звертається за податковою знижкою. ДПС у роз’ясненні ЗІР, категорія 103.06.05 звернула увагу на те, що у поданих документах обов'язково повинна бути відображена сума сплачених страхових внесків, дата сплати, прізвище платника, реквізити договору згідно з яким здійснюється така плата, відповідний договір (договір довгострокового страхування життя).
У разі страхування членів родини слід надати копії:
- свідоцтва про народження дитини (якщо страхування здійснено на користь дитини),
- свідоцтва про шлюб (у разі здійснення страхування на користь чоловіка (дружини));
- свідоцтва про народження особи, яка є страхувальником (у разі здійснення страхування на користь батьків цієї особи).
Втім, доцільно також мати оригінали всіх зазначених документів для того, аби інспектор міг переконатися в дійсності їх копій.
Висновки
- Фізособа має право включити до податкової знижки суму страхових внесків, сплачених за договором довгострокового страхування життя.
- Скористатися податковою знижкою можна за умови, що фізособа протягом звітного року отримувала заробітну плату.
- Для отримання податкової знижки в частині витрат за договорами страхування за 2023 рік слід подати до органу ДПС за своєю податковою адресою пакет документів, який включає Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік (із додатком Ф3), довідку про суми отриманих доходів, копію договору страхування та документи, які підтверджують суми понесених витрат.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів: