- Причини глобальних змін у критеріях від Мінекономіки
- Хто втратить критичність за новими Критеріями
- Як змінились критерії від Мінекономіки
- Виключено критерій щодо заробітної плати
- Як розширились критерії від Мінекономіки
Причини глобальних змін у критеріях від Мінекономіки
Постановою КМУ від 21.07.2025 №904 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» відбулась реорганізація органів державної влади. Таким чином, Міністерство економіки стало – Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства (приєднують Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів та Міністерство аграрної політики).
Як зазначали, що Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України прийме інтегрований наказ, який об’єднає критерії трьох міністерств, що перебувають у процесі реорганізації.
При цьому, зміст наказу Мінекономіки від 18.12.2024 №28003 «Деякі питання визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки» не зазнає значних змін, окрім підп. 10, який буде викладено у попередній редакції.
Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України внесло зміни до Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки, затверджених наказом Міністерства економіки України від 18.12.2024 №28003, виклавши їх у новій редакції (наказ Мінекономіки від 11.09.2025 №471). Наказ опублікований у Офіційному віснику України, 2025, N 73 (19.09.2025). Він набирає чинності з дня опублікування - 19.09.2025
Одночасно з цим визнаються такими, що втратили чинність накази про затвердження критеріїв критичності:
- Міністерства аграрної політики та продовольства України,
- Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Хто втратить критичність за новими Критеріями
Цей наказ забороняє визнавати критично важливими для економіки ті підприємства, де навіть один з міноритарних власників перебуває під санкціями.
Новий пункт оновлених критеріїв:
5. Підприємство не може бути визначене таким, яке має важливе значення для галузей національної економіки за наявності таких умов:
|
Таким чином, якщо один з проросійських діячів, які знаходяться під санкціями, купить по одній акції найбільших акціонерних товариств України – і підприємство втратить статус критично важливого
Як змінились критерії від Мінекономіки
Підприємство визначається таким, що має важливе значення для галузей національної економіки, якщо воно за видом економічної діяльності належать до сфер, у яких Мінекономіки забезпечує формування та реалізацію державної політики та відповідає одному з критеріїв.
В оновленому вигляді критеріїв 9:
- деякі пункти були видалені,
- деякі змінені суттєво,
- в деяких було внесено лише косметичні правки,
- а деякі залишилися без змін.
Розглянемо нові пункти Критеріїв, які відрізняються від старої версії:
- отримання фінансової державної підтримки у вигляді грантів згідно з Порядком надання грантів на створення, розвиток або оновлення виробництв переробної промисловості, затвердженим постановою КМУ від 24.06.2022 №739, що підтверджується наданням відомостей від уповноваженого банку про результати моніторингу виконання обов'язкових умов договору гранту. Унормовано, що лише грант за Постановою №379 буде правом для надання критичності;
- проведення відповідно до закону незалежної експертизи проєктів нормативно-правових актів з питань економіки, зовнішньоекономічних зв'язків, а також з інших питань, що стосуються прав та інтересів підприємців. Новий пункт;
- провадження діяльності на території трьох і більше областей України, що підтверджується документами на право власності або оренду нерухомого майна, а також витягом з інформаційно-комунікаційної системи ДПС про стан розрахунків платника за податками, зборами, платежами та єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, із кваліфікованим електронним підписом або особистим підписом посадової особи територіального органу ДПС за основним та неосновним місцем обліку юридичної особи та її відокремлених підрозділів, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з вимогами ПКУ. Довідки з ДПС про відсутність заборгованості надаються за основним та неосновним місцем обліку юридичної особи та її відокремлених підрозділів;
- провадження виду виробництва або надання послуг, яке забезпечує потреби інших підприємств, установ, організацій в матеріально-технічних ресурсах, сировині і матеріалах, комплектувальних виробах, відсутність яких призведе до повної зупинки виробництва продукції або надання послуг, у сфері, у якій Мінекономіки забезпечує формування та реалізацію державної політики. Відсутність вимог щодо монопольного становища підприємства.
Виключено критерій щодо заробітної плати
У версії (до змін) Критеріїв були пункти про розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників:
- розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників становить не нижче середньої заробітної плати по країні за останній звітний податковий рік, помноженої на коефіцієнт 2 – для підприємств, установ, організацій, які мають середню кількість застрахованих осіб – працівників не менше 50 осіб;
- розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників становить не нижче середньої заробітної плати по країні за останній звітний податковий рік, помноженої на коефіцієнт 3 – для підприємств, установ, організацій, які мають середню кількість застрахованих осіб – працівників не менше 20 осіб.
У новій версії цей пункт прибрали.
Тож для отримання критичності підприємства повинні застосовувати загальні положення щодо заробітної плати із Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Критерії та порядок №76):
6) розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб - працівників підприємств, установ, організацій за останній календарний місяць становить не менше розміру мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією. |
Виключеннями з цього правила є:
- державні і комунальні підприємства, установи і організації, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків,
- суб’єкти господарювання – виробники електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації,
- підприємства, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення,
- оператори газорозподільних систем,
- нафтопереробні підприємства, у статутному капіталі яких більше 25 відсотків акцій (часток) належать державі,
- юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, які здійснюють охорону об’єктів паливно-енергетичного комплексу і засновником, учасником (акціонером) яких є господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі.
Як розширились критерії від Мінекономіки
Наказом Мінекономіки від 11.09.2025 №471 додано нові критерії для наступних галузей:
- лісового та мисливського господарства;
- навколишнього природного середовища;
- сільського господарства.
Розглянемо їх детальніше.
Для підприємств в галузі лісового та мисливського господарства, необхідно щоб було дотримано два критерії: | 1. Перший критерій:
2. Підприємство має певні КВЕДи, які окремо винесені в Критеріях. |
Підприємствами, які мають важливе значення для національної економіки в галузі навколишнього природного середовища визначаються: |
Вони здійснюють окремі види діяльності або отримують державне фінансування на здійснення окремих досліджень, які визначенні окремо у Критеріях. |
Підприємства визначаються такими, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства якщо відповідають двом з таких критеріїв: |
|
Висновки
- Оновлені критерії від Мінекономіки стали результатом об’єднання трьох міністерств і є більш уніфікованими.
- Підприємства, де навіть один міноритарний власник під санкціями чи з «чорного списку», тепер не можуть претендувати на статус критично важливих.
- Вилучено критерій щодо рівня заробітної плати, однак збережено вимоги з Постанови №76, що встановлюють мінімальні стандарти.
- Для аграрної, лісової та екологічної сфер з’явилися нові спеціальні умови, які враховують особливості цих галузей.
- Загалом підхід став жорсткішим: держава обмежила можливість маніпуляцій і одночасно розширила перелік сфер, що можуть отримати статус критично важливих.
Аліна ЛАКІС, редакторка 7eminar
Читайте більше:
Чи вплине на критичність та бронювання працівників об'єднання міністерств
Оновлені критерії Мінекономіки після реорганізації міністерств
Статус критично важливого підприємства втратять через санкції проти рф