Велика Палата визначилась з термінами судового оскарження ППР: 1-3-6 місяців

Велика Палата Верховного Суду у справі №500/2276/24 уточнила строки звернення платників податків до суду після адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень. Суд чітко розмежував загальні (ст. 122 КАС України) та спеціальні (п. 56.19 ПКУ) норми, визначивши, що при оскарженні ППР після досудового порядку діє спеціальний строк – один місяць. Також Велика Палата відступила від свого попереднього висновку у справі №140/1770/19 щодо застосування норм ПКУ


Велика Палата Верховного Суду (далі ВП ВС) у справі №500/2276/24 роз’яснила порядок визначення строків звернення до суду для оскарження податкових повідомлень-рішень (далі ППР) після процедури адміністративного оскарження, чітко розмежувавши загальні та спеціальні норми права.


Досліджуючи це питання ВП ВС зазначила, що в адміністративному судочинстві можна виділити такі строки оскарження рішень / дій / бездіяльності суб`єкта владних повноважень:


1) якщо платник податків не оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку строк звернення до суду становить 6 місяців (ч. 2 ст. 122 Кодекс адміністративного судочинства України, далі – КАСУ);


2) якщо платник податків оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку, яке не стосується нарахування грошових зобов`язань (наприклад, блокування ПН; присвоєння ризикового статусу тощо), строк звернення до суду становить 3 місяці (ч. 4 ст. 122 КАСУ);


3) якщо платник податків оскаржував рішення контролюючого органу в досудовому (адміністративному) порядку, яке передбачає нарахування грошових зобов`язань (наприклад, податкове повідомлення-рішення), строк звернення до суду становить 1 місяць (норма п. 56.19 Податкового кодексу України, яка є спеціальною щодо норми ч. 4 ст. 122 КАСУ; далі ПКУ).


Щодо визначення загальної та спеціальної норми ВП ВС зазначила, що із системного аналізу правових норм чинного законодавства, які регулюють правовідносини при дотриманні строків звернення до суду з позовом про оскарження податкових повідомлень-рішень після застосування процедури досудового (адміністративного) оскарження таких повідомлень-рішень, загальною нормою є частина четверта статті 122 КАСУ, а спеціальною нормою є пункт 56.19 ПКУ.


Ці дві правові норми (загальна і спеціальна) не породжують колізію. Адже має місце не суперечність між правовими нормами, а доповнення норми спеціальної дії та встановлення системного законодавчого регулювання, а тому спеціальна норма, передбачена ПК України, має пріоритет у регулюванні спірних правовідносин.


Крім того, Велика Палата відступила від висновку, викладеного в пункті 101 постанови Великої Палати від 19.01.2023 у справі № 140/1770/19, про те, що норма пункту 56.18 ПКУ встановлює спеціальні строки звернення до суду, відсилаючи в цьому питанні до статті 102 ПКУ.


Джерело: sud.ua

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇