Благодійна допомога з рахунку ФОП: ризики для спрощеної системи

ФОП на 2 групі ЄП. ФОПу часто приносять листи від різних організацій з проханням про надання благодійної допомоги. ФОП зі свого підприємницького рахунку згідно з листом перераховує гроші і в призначенні платежу зазначає: «благодійна допомога згідно листа 1 від 15.07.2025 р.». Чи є це порушенням перебування на єдиному податку? Якщо ФОП зі свого рахунку перераховує кошти кому захоче, чи має він право використовувати ці кошти після сплати податків на власний розсуд?


👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Перерахування коштів з підприємницького рахунку ФОП на благодійність може бути розцінене як порушення умов перебування на єдиному податку.


Згідно зі ст. 1 Закону України від 05.07.2012 №5073-VI «Про благодійну діяльність і благодійні організації», благодійником може бути дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права. Отже, формально, благодійність це діяльність, яку можуть здійснювати фізособи (але не ФОП!) і юрособи.


ДПСУ у своїх роз’ясненнях підтверджує, що благодійна діяльність не може здійснюватись в межах підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.


Фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб (п. 10 розділу 1 Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 №162, далі – Інструкція №162). Інструкція №162 не містить заборони щодо використання фізичною особою - підприємцем коштів у національній валюті для власних потреб з поточного/платіжного рахунку, відкритого в надавача платіжних послуг з обслуговування рахунків для здійснення підприємницької діяльності.


Водночас слід зазначити, що, згідно з пп. 7 пп. 298.2.3 Податкового кодексу України, у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи електронних резидентів (е-резидентів) платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.


Тобто, Державна податкова служба України також вважає сплату коштів на благодійність з рахунку ФОП здійсненням «недозволеного виду діяльності» благодійності. Тому безпечніше перерахувати кошти на рахунок фізособи (не ФОП), а з нього здійснювати благодійні внески.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar


Читайте більше:


Благодійність під час війни: зміни до ПКУ щодо ПДФО та податку на прибуток (Закон №4254)

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇