Порушення форми обліку товарів: яка відповідальність чекає на ФОП

ДПС нагадує ФОП про обов’язок вести облік товарних запасів за встановленою формою. Ігнорування вимог Порядку №496 може обернутися не лише штрафами, а й адміністративною відповідальністю. Важливо знати ключові умови ведення Форми обліку та наслідки її порушення


Облік товарних запасів здійснюється далі – ФОП шляхом постійного внесення до Форми ведення обліку товарних запасів (далі – Форма обліку), яка визначена додатком до Порядку №496, інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку (п. 1 розд. II Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2021 №496, далі – Порядок №496).


Умови ведення Форми обліку:


  1. Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов’язковими додатками до такої форми.
  2. Внесення даних до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації.
  3. Форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об’єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах.
  4. Такі документи щомісячно групуються в хронологічному порядку їх відображення у Формі обліку та / або підшиваються для подальшого зберігання разом із Формою обліку, в якій інформацію про такі документи відображено (п. 10 розд. II Порядку №496).


Форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки. У разі якщо оригінали первинних документів відсутні у місці продажу, посадовій особі контролюючого органу можуть бути надані копії таких первинних документів з подальшим пред’явленням їх оригіналів до закінчення перевірки (за потреби).


Відповідальність, яка застосовується до ФОП, які ведуть облік товарних запасів не за встановленою формою


У разі виявлення під час перевірки суб’єкта господарювання – ФОП факту реалізації товарів, які обліковані не за формою, визначеною додатком до Порядку №496, та / або не надання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті), до такого суб’єкта господарювання застосовується:


  1. фінансова санкція, передбачена ст. 20 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» – у розмірі вартості таких товарів, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,

та

  1. адміністративна відповідальність передбачена ст. 155-1 КУпАП.


Джерело: ДПС


Матеріали на тему:


Товарний облік у ФОП: практичні ситуації

Втрата Книги обліку доходів і витрат ФОП-загальником: дії та відповідальність

Товарний облік запасів у ФОП: правила і порядок ведення

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇