- Загальні умови застосування податкової соціальної пільги
- Особливості ПСП для працівників з дітьми
- Підвищена податкова соціальна пільга та її категорії
- Практичні ситуації застосування ПСП
Загальні умови застосування податкової соціальної пільги
Нагадаємо, загальна або базова ПСП складає 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня звітного року. Приміром, на 01 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум 3028 грн, відповідно розмір ПСП – 1514 грн.
Цей показник сталий, тобто протягом року розмір податкової соціально пільги не змінюється.
Таку пільгу застосовують тільки за одним місцем нарахування зарплати, яке працівник обирає самостійно. Для цього він разово подає заяву про застосування ПСП. Тобто, це може бути як основне місце роботи, так і місце роботи за сумісництвом.
Завантажуйте шаблон та зразок: Заява про застосування податкової соціальної пільги
Але скористатися ПСП можна тільки за умови, якщо заробітна плата не перевищує граничний розмір. У 2025 році граничний розмір для застосування пільги становить 4240 грн (п. 169.4.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Для отримання базової пільги достатньо заяви працівника.
У інших випадках право на ПСП працівника підтверджують документи, перелік яких визначений Порядком надання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженим постановою Кабміну від 29.12.2010 №1227.
ПСП надається з дня отримання роботодавцем заяви працівника про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Податкова соціальна пільга застосовується до місячного доходу, незалежно від дня подання в даному місяці заяви працівником (ЗІР, категорія 103.08.04).
ПСП можна користуватися й у місяці звільнення. Але якщо працівник за останнім місцем роботи користувався ПСП в місяці звільнення, то за новим місцем роботи в цьому місяці він вже не може скористатися правом на пільгу.
Оскільки граничний розмір доходу на застосування ПСП не значний, а саме 4240 грн, правом на пільгу користуються працівники з неповним робочим часом. При цьому пільга не зменшується пропорційно умовам зайнятості. Наприклад, якщо працівник працює на 0,5 ставки та має оклад пропорційно зайнятості 4000,00 грн, то ПСП буде ті самі 1514 грн грн.
Особливості ПСП для працівників з дітьми
Найчастіше все ж працюємо з ПСП на дітей. Тобто, якщо працівник виховує двох та більше дітей до 18 років, має право на базову соціальну пільгу в розрахунку на кожну дитину (п.169.1.2 ПКУ). Така пільга надається до закінчення року, в якому дитині виповнилося 18 років (ЗІР, категорія 103.08.02)
Граничний розмір зарплати, який дає право на пільгу, та розмір ПСП збільшуються пропорційно кількості дітей. Таке збільшення можливе лише для одного з батьків. Хто саме з двох батьків скористається правом на визначення граничного розміру зарплати кратно кількості дітей, батьки вирішують самостійно.
Підвищена податкова соціальна пільга та її категорії
Деякі категорії працівників мають право на підвищену ПСП – 150% від загальної, тобто 2271 грн.
У контексті права ПСП на дітей, збільшену ПСП надають:
- одиноким матерям (батькам), вдовам (вдівцям), опікунам, піклувальникам у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
та
- працівникам, що утримують дитину з інвалідністю – у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;
Практичні ситуації застосування ПСП
Розглянемо декілька ситуацій, з якими зверталися Ваші колеги.
Ситуація 1. Чи застосовувати ПСП для внутрішнього сумісника?
Якщо працівник трудиться у роботодавця за основним місцем роботи та є внутрішнім сумісником, при визначенні права на ПСП з граничним розміром доходу необхідно порівнювати загальну суму зарплати. Тобто, зарплату за основним місцем роботи та внутрішнім сумісництвом.
Ситуація 2. Чи можна застосовувати ПСП до сум середнього заробітку працівнику, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації?
Якщо мобілізований працівник отримує заробітну плату чи середній заробіток та одночасно грошове забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету, роботодавець під час нарахування заробітної плати такому працівнику не має право застосовувати податкову соціальну пільгу.
Ситуація 3. Чи застосовується ПСП до авансу?
Податкова соціальна пільга застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини, тобто авансу.
Ситуація 4. Працевлаштували студента: чи має він право на підвищену ПСП та за яких умов?
ПСП не застосовують, якщо студент отримує стипендію з бюджету. Водночас якщо студент не отримує дохід у вигляді стипендії або отримує стипендію, яка виплачується не з бюджету, то він має право на ПСП у підвищеному розмірі – 150% від загальної ПСП.
Для застосування підвищеної податкової соціальної пільги студент, аспірант, ординатор, ад’юнкт повинен надати роботодавцю довідку з навчального закладу або наукової установи про те, що він там навчається та не отримує стипендію з бюджету.
Ситуація 5. У якому розмірі батько має право на дитячу ПСП, якщо одна з них – дитина з інвалідністю?
Батько має право на застосування двох пільг: на дитину віком до 18 років, яка не є особою з інвалідністю, – базова пільга, тобто у 2025 році – 1514 грн, та підвищена на дитину з інвалідністю – 150 % від базової, у 2025 році – 2271 гривні.
Тарас ШАРИЙ, експерт з обліку та оподаткування, сертифікований фахівець ACCA DipIFR
Шаблони та зразки:
Заява про застосування податкової соціальної пільги
Довідка про застосування податкової соціальної пільги
Заява про відмову від застосування податкової соціальної пільги
Заява про застосування податкової соціальної пільги (одинокий батько)
Заява про застосування податкової соціальної пільги (дитина з інвалідністю)
Матеріали на тему:
Працюючий пенсіонер і податкова соціальна пільга: чи має право
Податкова соціальна пільга 2025: як зменшити ПДФО без помилок
Ознаки податкової соціальної пільги (ПСП): як обрати та заповнити
Дитина влаштувалася на роботу: чи втрачають батьки право на податкову соціальну пільгу
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше