Чи звільняються ФОП – платники ЄП другої та третьої групи, які призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, або за контрактом та не мають / мають найманих працівників, яким нараховується заробітна плата, від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ЄП, якщо в період військової служби надходили доходи та продовжувалося здійснення господарської діяльності?
Так, звільняються.
ФОП – платники єдиного податку 2 та 3 групи, які:
- призвані на військову службу під час мобілізації
або
- залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу
або
- за контрактом
та мають / не мають найманих працівників, яким нараховується заробітна плата, звільняються від нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку
- з першого числа місяця, в якому особу призвано на військову службу або в якому з особою укладено контракт, але не раніше 24 лютого 2022 року,
- до останнього дня місяця, в якому особу демобілізовано (звільнено з військової служби),
у тому числі якщо в період військової служби надходили доходи та продовжувалося здійснення господарської діяльності (абз. 1 п. 25 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Підставою для такого звільнення є відомості, отримані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з Єдиного державного реєстру призовників, про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) самозайнятої особи (абз. 2 п. 25 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Нараховані контролюючим органом за період мобілізації або дії контракту, зокрема, суми авансових внесків з єдиного податку, суми штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з єдиного податку в порядку та строки, визначені ПКУ, підлягають скасуванню (анулюванню) за звітні періоди, з урахуванням строку позовної давності, включно до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому контролюючим органом отримані відомості про мобілізацію такої фізичної особи – підприємця, укладений з такою особою контракт (абз. 9 п. 25 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Разом з тим у разі відсутності в Єдиному реєстрі призовників або неотримання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомостей про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) ФОПа, така особа має право подати заяву та копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, копію контракту.
Джерело: ЗІР, категорія 107.01.05
Статті на тему:
Мобілізований ФОП: податки та звітність у 2025 році
Пільги для мобілізованих ФОП згідно Закону №4505: як не платити податки та ЄСВ
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше