Увага! Квартальна звітність з ПДФО та податкові зміни для ФОПів і роботодавців

Роботодавці, підприємці, нотаріуси та інші суб’єкти господарювання: чи готові ви до нових податкових змін, які вже завтра можуть змінити ваш податковий облік?


  1. Нові правила податкової звітності для ФОПів та роботодавців
  2. Зміни у звітуванні нотаріусів та суб'єктів біржових угод
  3. Нові податкові пільги та звільнення для учасників бойових дій
  4. Оновлені правила місцевих податків під час війни
  5. Заборона на немарковані товари та нові вимоги до роздрібної торгівлі
  6. Зміни для аграріїв та продовження касового методу
  7. Висновки


Нові правила податкової звітності для ФОПів та роботодавців


Верховна Рада ухвалила законопроєкт №13157, який вносить суттєві зміни до Податкового кодексу. І хоча він стосується промислового забруднення, адже його назва «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення», але, сам документ охоплює широке коло податкових питань. Законопроєктом внесено низку змін про податкову звітність, що мають суттєве значення для роботодавців, податкових агентів, ФОПів, нотаріусів і суб’єктів, що працюють із біржовими угодами. Нововведення деталізують строки подання звітності, уточнюють вимоги до змісту розрахунків і вводять нові форми контролю з боку держави.


Нагадуємо, що всі податкові агенти, включаючи платників єдиного внеску у 2025 році подають розрахунок податку з ПДФО, військового збору та ЄСВ щомісяця. Але внесені зміни передбачають, що фізичні особи - підприємці і особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність, будуть зобов’язані подавати податковий розрахунок з ПДФО поквартально, із розбивкою по місяцях звітного кварталу.


Такий податковий розрахунок подається лише у разі фактичного нарахування доходів на користь фізичних осіб, тобто найманих працівників. Якщо в періоді не було виплат, подавати нульовий звіт не потрібно.


Зміни у звітуванні нотаріусів та суб'єктів біржових угод


Також внесено зміни у звітуванні нотаріусів. Державні нотаріуси подаватимуть інформацію за формою податкового розрахунку щомісяця, а приватні – щокварталу, із розбивкою по місяцях. У звітність включатимуться:


  1. відомості про договори купівлі-продажу між фізособами;
  2. інформація про спадщину та дарування;
  3. ціна договору та сума сплаченого податку за кожною угодою.


Такий податковий розрахунок подається до податкової за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. Ці зміни мають посилити контроль за ринком нерухомості та прозорість податкових зобов’язань громадян.


Додано нові обов’язки для суб’єктів господарювання, які надають послуги з укладення біржових угод або працюють із біржовими угодами. Змінами передбачено, що такі юридичні особи – щомісяця, а ФОПи – щоквартально подають податковий розрахунок із детальною інформацією про суми доходу й податку по кожній угоді. Форма та порядок аналогічні до розрахунків нотаріусів.


Окремі зміни стосуються військовополонених-нерезидентів. Їх податковими агентами, які сплачують за них ПДФО, стануть установи, де вони перебувають. Відтепер установа, яка нараховує доходи військовополоненим, наприклад, СІЗО або табір утримання, має подавати розрахунок про суму нарахованих у звітному податковому періоді доходів та загальну суму утриманого з них податку. Такий розрахунок подається з узагальненою інформацією без деталізації по особах.


Передбачені також нові строки повідомлення про прийняття та звільнення. Податкові агенти, крім ФОПів, мають 20 календарних днів після звітного місяця на подання повідомлення. ФОПи та особи, що здійснюють незалежну діяльність будуть мати 40 днів після кварталу на подання такого повідомлення.


Нові податкові пільги та звільнення для учасників бойових дій


Законопроєкт розширює дію податкової знижки з ПДФО витрат на оренду житла – тепер вона доступна й для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни.


Також звільнено ФОП та незалежників від сплати ЄСВ за себе. На сьогодні таке звільнення надається, якщо самозайнята особа має основне місце роботи як найманий працівник. Тепер також у разі сплати будь-яким роботодавцем мінімального страхового внеску, в тому числі соціальної допомоги матерям до досягнення дитини 3-х років.


Оновлені правила місцевих податків під час війни


Передбачають нові правила щодо місцевих податків і пільг під час війни. Якщо місцева влада (рада, військова чи військово-цивільна адміністрація) під час воєнного стану змінить раніше ухвалене рішення про місцеві податки: наприклад, зменшить ставки або надасть нові пільги, то:


  1. Платники податків мають право внести уточнення до попередніх декларацій, поданих за періоди починаючи з 2022 року, якщо не минув строк давності.
  2. Податкова повинна скасувати вже нараховані суми податку, штрафів та пені за ці періоди, якщо нове рішення знижує ставки.
  3. Контролюючий орган сам перерахує податки та надішле нове податкове повідомлення через електронний кабінет, дотримуючись усіх вимог до електронного документообігу. Якщо документ не доставлено електронно протягом 2 робочих днів, його надішлють поштою.

Зверніть увагу, що штрафи та пеня за старими ставками не нараховуються. Отже, сплачені суми за старими ставками не повертаються, але їх можна зарахувати в рахунок майбутніх платежів або погашення боргу. Якщо за землю вже сплатив попередній власник майна, а об’єкт продано – сплачена сума може бути передана новому власнику, якщо той відшкодує її попередньому користувачу

Заборона на немарковані товари та нові вимоги до роздрібної торгівлі


Ще одне важливе нововведення стосується повної заборони на ввезення, зберігання, продажу і транспортування немаркованих алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет, як для юросіб, так і для фізичних осіб.


Винятки можливі лише:


  1. у разі використання режиму митного складу,

або

  1. для фізосіб відповідно до частини 2 статті 376 Митного кодексу, зокрема особисте споживання.


Зміни для аграріїв та продовження касового методу


Для аграріїв вводиться експортне мито на сою та ріпак – 10% до 2030 року, потім щорічне зменшення на один % поступово до ставки 5%, та звільнення власновирощеної продукції.


Роздрібна торгівля підакцизними товарами працюватиме з новою вимогою щодо зарплати – не менше двох мінімальних. Тобто встановлюються вимоги щодо середньої заробітної плати розміру 2 МЗП для всіх суб'єктів роздрібної торгівлі підакцизними товарами, наприклад алкоголь, тютюн, пальне.


Касовий метод обліку продовжено до 2028 року для енергопостачання та водопостачання, а також запроваджено для рентної плати за нафту та конденсат – на час воєнного стану, та протягом трьох місяців після його завершення.


Закон очікує підпису Президента. А ми чекаємо оприлюднення остаточного тексту, адже частина змін набере чинності з 2026 року, інші – раніше. Тому, ФОПам і бухгалтерам варто вже зараз готуватися до оновлених звітів та податкових правил.


Висновки


  1. Законодавці оновлюють правила подання податкової звітності, а також передбачається багато інших податкових змін, зокрема:
  2. ФОПи та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, будуть подавати податковий розрахунок по ПДФО щокварталу з розбивкою по місяцях;
  3. ФОПи та «незалежники» будуть подавати інформацію про прийняття/звільнення працівників – упродовж 40 днів після закінчення кварталу;
  4. держнотаріуси щомісяця, а приватні – щокварталу подаватимуть податковий розрахунок з інформацією про суми доходів отриманих із договорів купівлі-продажу, міни, дарування, спадщини;
  5. юридичні особи та ФОПи, що працюють із біржовими угодами, зобов’язані подавати регулярні податкові розрахунки з деталізацією по кожній операції: юрособи – щомісяця, ФОПи – щоквартально. Порядок подання – як у нотаріусів;
  6. установи, які виплачують доходи військовополоненим, подають загальні суми у розрахунку ПДФО, без іменних даних;
  7. у переліку пільг на податкову знижку з’явились учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни.
  8. Під час воєнного стану платники можуть уточнювати податкові декларації з 2022 року, якщо місцева влада зменшила ставки або надала пільги. Податкова анулює раніше нараховані суми, штрафи й пеню, а сплачені суми за старими ставками можна зарахувати в майбутні платежі.
  9. Також запроваджено повну заборону на обіг немаркованого алкоголю та тютюну – з винятками лише для митного складу та особистого споживання.


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


Звітність до Держстату з 5 липня – більше не пільга, а обовʼязок!

Виправлення помилок з ПДВ: правила подання уточнюючого розрахунку

Квартальна/піврічна/за 9 місяців фінзвітність: хто складає і на що звернути увагу

Єдина звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ у 2025 році: інструкція, виправлення помилок та найпоширеніші ситуації

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇