ФОП-військовослужбовці: як скасувати податкові нарахування під час служби

Самозайняті особи, призвані на військову службу, звільняються від податкових обов'язків, включаючи авансові внески з військового збору. Нараховані суми та штрафи підлягають скасуванню на підставі даних з Єдиного реєстру призовників або поданої заяви


Чи підлягають скасуванню (анулюванню) нараховані контролюючим органом за період мобілізації або дії контракту самозайнятих осіб суми авансових внесків з військового збору (суми штрафних санкцій та пені за несплату тощо) нараховані контролюючим органом на підставі відомостей, отриманих центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів?

Податківці проаналізували вимоги п. 25 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на пільгу для мобілізованих самозайнятих осіб у вигляді звільнення:


  1. від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV ПКУ;
  2. від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до розділу XIV ПКУ;
  3. від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.


Підставою для такого звільнення є:

відомості, отримані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Єдиний реєстр призовників), про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) такої самозайнятої особи.

На підставі відомостей, отриманих центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з Єдиного реєстру призовників, контролюючий орган не проводить нарахування, зокрема авансових внесків з військового збору. А саме таких відомостей:


  1. дату мобілізації;
  2. укладення контракту;
  3. демобілізації (звільнення з військової служби).


Це відбувається починаючи з місяця, в якому контролюючим органом отримані відомості про мобілізацію такої фізичної особи – підприємця, укладений контракт, закінчуючи місяцем, в якому таку особу демобілізовано (звільнено з військової служби).


Нараховані контролюючим органом за період мобілізації або дії контракту суми авансових внесків, зокрема з військового збору, суми штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з військового збору в порядку та строки, визначені ПКУ:

підлягають скасуванню (анулюванню) за звітні періоди, з урахуванням строку позовної давності, включно до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому контролюючим органом отримані відомості про мобілізацію такої фізичної особи – підприємця, укладений з такою особою контракт.

Самозайнята особа, яка у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період, проходженням військової служби за контрактом не дотрималася визначених ПКУ термінів виконання податкових обов’язків, які виникли до дати мобілізації, укладення контракту та/або під час проходження військової служби:

звільняється від відповідальності, передбаченої ПКУ за невиконання податкових обов’язків, за умови виконання таких обов’язків протягом 180 календарних днів з дня демобілізації (звільнення з військової служби), закінчення лікування (реабілітації).

У разі відсутності в Єдиному реєстрі призовників або неотримання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомостей про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби) самозайнятої особи (фізичної особи – підприємця, особи, яка провадять незалежну професійну діяльність), така особа має право подати:


Джерело: ЗІР, Категорія: 126.05


Шаблони та зразки:


Заява щодо звільнення від сплати єдиного внеску на період мобілізації ФОП


Статті на тему:


Мобілізували працівника: що робити роботодавцю

Мобілізований ФОП: податки та звітність у 2025 році

Демобілізація працівника: дії роботодавця та працівника

Пільги для мобілізованих ФОП згідно Закону №4505: як не платити податки та ЄСВ

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇