Яким чином банк завершує валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у випадку, якщо валюта авансового платежу відрізняється від валюти ціни отриманого товару?
Податківці проаналізували вимоги Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7 (далі – Інструкція №7), пункти 146, 147 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова №18) та вказали на таке.
Згідно з п. 17 розділу IV Інструкції №7, банк з метою здійснення валютного нагляду за повнотою розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів використовує:
передбачені в договорі умови перерахування валюти ціни у валюту платежу, якщо згідно з умовами договору валюта платежу відрізняється від валюти ціни.
Норма, зазначена в абзаці першому п. 17 розділу IV Інструкції №7, не застосовується:
якщо в банку є підстави вважати, що операція з експорту, імпорту товарів може бути пов’язана з уникненням та / або невиконанням вимог, передбачених законодавством України, та призводить / може призвести до неотримання/недоотримання грошових коштів / товару резидентом.
Якщо в договорі немає умов, які дають змогу однозначно визначити курс (крос-курс), за яким здійснюється перерахування, та / або у випадках, визначених в абзаці другому п. 17 розділу IV Інструкції №7, банк для здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків використовує офіційний курс гривні до іноземних валют, установлений НБУ на дату платежу.
Водночас, для надання конкретної відповіді з порушеного питання, податківці пропонують звертатись до НБУ.
Джерело: ЗІР, Категорія: 112.02
Матеріал на тему:
НБУ змінив Інструкцію про порядок валютного нагляду: що нового для експорту