Сонячна електростанція: облік та оподаткування виробництва енергії та її продажу

Все більше підприємств переходять на альтернативні джерела енергії, і сонячні електростанції (СЕС) – один із найпопулярніших варіантів. Та разом із можливістю зменшити витрати на електроенергію виникають запитання: як обліковувати вироблену енергію, що робити з тією, яку споживають для власних потреб, і як правильно оформити її продаж? У статті розбираємо, як вести облік електроенергії з СЕС, що з бухобліком при продажу надлишкової енергії, як оподатковується «сонячна» електроенергія – і при використанні, і при реалізації


  1. Сонячна електростанція: виробництво електроенергії
  2. Сонячна електростанція: електроенергія для власних потреб
  3. Сонячна електростанція: електроенергія для продажу
  4. Сонячна електростанція: продаж електроенергії бухоблік
  5. Сонячна електростанція: продаж електроенергії оподаткування

Рекомендуємо статтю Сонячна електростанція: облік та оподаткування придбання

Сонячна електростанція: виробництво електроенергії


Після того, як СЕС ввели в експлуатацію, підприємство стає виробником електричної енергії.


Енергія, що вироблена з альтернативних джерел, є товарною продукцією, що призначеною для купівлі-продажу (ст. 1 Закону України від 20.02.2003 № 555-ІV «Про альтернативні джерела енергії»). Для облікових потреб продукція/товар є різновидом запасів (п. 6 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246; далі НП(С)БО 9).

Особливість електроенергії – відсутність незавершеного виробництва та залишку готової продукції у вигляді виробленої енергії

Вироблену енергію підприємство може:


  1. використати для власних потреб, зокрема у виробництві

та/або

  1. реалізувати на сторону.


До уваги! Щоб виконувати такі операції, додайте код КВЕД до переліку виді діяльності, що маєте право здійснювати:


  1. для виробництва електроенергії – 35.11;
  2. продажу електроенергії споживачам – 35.14 (Національний класифікатор «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», затверджений наказом Держстандарту від 11.10.2010 №457).


У загальному випадку виробники зобов’язані керуватись вимогами НП(С)БО 16 «Витрати» та облікувати виробничу собівартість на рахунку 23 «Виробництво». Проте, аби організувати обліку, врахуйте як використовуватимете вироблену СЕС електроенергію.


Сонячна електростанція: електроенергія для власних потреб


Якщо вироблену електроенергію споживаєте виключно для власних потреб, то рахунок 23 можна не використовувати. Так, до калькуляції виробничої собівартості продукції, що виготовляєте, уведіть статтю «Паливо та енергія на технологічні цілі» і включіть до неї усі види палива та енергії, які витрачаєте безпосередньо у процесі виробництва продукції. Передбачте таку статтю витрат у наказі про облікову політику підприємства.


Витрати на самостійно вироблену енергію складатимуться із фактичної собівартості її виробництва (пп. 317-319 Методичних рекомендацій з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості, затверджені наказом Мінпромполітики від 09.07.2007 №373, далі – Методрекомендації №373). До собівартості продукції такі витрати включайте на підставі показань контрольно-вимірювальних приладів та прийнятих норм витрат на виробництво продукції (п. 316, Методрекомендацій №373). А якщо це неможливо, то пропорційно кошторисним ставкам (п. 308 Методрекомендацій №308).


Витрати сонячної енергії:


  1. на опалення виробничих приміщень, освітлення та інші госппотреби включіть до адміністративних та загальновиробничих витрат (ЗВВ);
  2. транспортні роботи, що пов’язані із обслуговуванням виробництва та роботою обладнання – до ЗВВ та витрат на утримання та експлуатацію обладнання (п. 320 Методрекомендацій №320).


Сонячна електростанція: електроенергія для продажу


Якщо плануєте споживати сонячну енергію не лише у власній госпдіяльності, але й реалізувати на сторону, СЕС утворить допоміжний підрозділ. Тож обов'язково уведіть до робочого плану рахунків окремий субрахунок до рахунку 23.


До облікової політики підприємства включіть:


  1. інформацію про новий об’єкт обліку витрат та об'єкт калькулювання;
  2. метод калькулювання, наприклад найбільш доречним буде однопередільний (п. 549 Методрекомендацій №373).

За однопередільного методу виробничу собівартість послуг розрахуйте шляхом підсумовування понесених підприємством витрат, пов’язаних із процесом надання послуг, що віднесені до певного звітного періоду, та ділення отриманого результату на обсяг наданих послуг. У підсумку отримаєте собівартість одиниці товару (одиниці калькулювання)

  1. визначте одиницю калькулювання – 1000 кВт-год або 1 кВт-год енергії (п. 565 Методрекомендацій № 373);
  2. включіть статті витрат, що увійдуть до виробничої собівартості (п. 11 НП(С)БО 16). Їх склад залежатиме від потужності СЕС та завдань її експлуатації.


Наведемо у Таблиці 1 орієнтовний склад статей витрат.

Таблиця 1

Склад статей виробничої собівартості електроенергії



Вид

Склад

Прямі матеріальні витрати

Вартість запчастин та витратних матеріалів, для роботи та обслуговування СЕС

Прямі витрати на оплату праці

Зарплата працівників, які безпосередньо обслуговують СЕС, відрахування ЄСВ

Інші прямі витрати

Амортизація ліцензії на продаж електроенергії, амортизація СЕС, витрати на обслуговування СЕС спеціалізованою компанією

ЗВВ

Зарплата технолога, витрати на охорону праці


Електроенергію, як готову продукцію оприбуткуйте за дебетом рахунку 26 «Готова продукція».


Чи вимагає законодавство від виробника отримувати ліцензію на виробництво та продаж сонячної енергії? Здійснювати діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електроенергії споживачам, зберігання енергії, а також трейдерську діяльність, виконувати функції оператора ринку та гарантованого покупця можна за умови отримання відповідної ліцензії, якщо інше не передбачено цим законом (ст. 8 Закону України «Про ринок електричної енергії»

від 13.04.2017 №2019-VIII; далі – Закон №2019). Це загальні вимоги, із яких є винятки.


Так, якщо виробляєте електроенергію без мети її продажу (для власного споживання), то отримувати ліцензію на виробництво електроенергії не потрібно (п. 1.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017 №1467; далі – НКРЕКП).


Постачання електроенергії споживачам здійснюється за договором поставки тільки за наявності у постачальників відповідної ліцензії (ч. 1 ст. 8, ч. 1 ст. 56 Закону № 2019). Ліцензію отримайте згідно з Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з постачання електроенергії споживачеві, затвердженими постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469.


Ліцензуванню підлягає і діяльність із збереження виробленої електроенергії (ч. 1 ст. 8, ч. 1 ст. 30-1 Закону №2019). Ліцензію видають згідно з Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності зі зберігання енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 22.07.2022 №798. Так, обладнання для зберігання електроенергії може входити до складу СЕС.


Ліцензія не потрібна, якщо:


  1. використовуєте збережену енергію для власного споживання;
  2. виробник електроенергії, зокрема, той, якому встановлено «зелений» тариф або який за результатами аукціону отримав право на підтримку має відповідну ліцензію та накопичує та відпускає лише власну електроенергію (за обсягом). У такому разі ведіть окремий комерційний облік виробленої, накопиченої та відпущеної електроенергії.


Зупинимось також на обліку ліцензії. Право на провадження діяльності належить до нематеріальних активів (НМА) (п. 5 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи»). Облікуйте ліцензію на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи». Строк дії ліцензії – необмежений. Тому в бухобліку НМА із невизначеним строком корисного використання не амортизують (п. 25 НП(С)БО 8).


Встановити цей факт підприємство має у наказі керівника. Водночас комісія, що приймає в оборот дозвільний документ може встановити строк корисного законодавства із ПК. За вимогами підпункту 138.3.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для НМА з невстановленим строком, відповідно до правовстановлюючого документа, строк визначає платник самостійно. Але він не може складати менше двох та більше 10 років.


Надходження ліцензії та її подальший облік задокументуйте:


  1. наказом керівника про введення в господарський оборот права на провадження діяльності;
  2. актом введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма № НА-1);
  3. інвентарною карткою обліку об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма № НА-2);


Форми акта та інвентарної картки визначає наказ Мінфіну від 22.11.2004 №732 «Про затвердження типових форм первинного обліку об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів».


Плата за отримання ліцензії – розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи на дату звернення до органу ліцензування. У 2025 році – 3028 грн.


Розглянемо облік виробничих операцій на Прикладі 1.


Приклад 1. Облік виробництва електроенергії власною СЕС. Підприємство, платник податку на прибуток та ПДВ для виробництва електроенергії власною СЕС понесло такі витрати:


  1. матеріали для обслуговування – 12 000 грн;
  2. зарплата працівників, що обслуговують СЕС – 50 000 грн;
  3. ЄСВ – 11 000 грн;
  4. амортизація СЕС – 15 800 грн;
  5. амортизація ліцензії на продаж – 605,6 грн;
  6. витрати на обслуговування СЕС спеціалізованою компанією – 120 000 грн в т.ч. ПДВ (20%) – 20 000 грн.


Підприємство згенерувало протягом місяця 32 000 кВт електроенергії, з яких використало у власному виробництві на суму – 25 000 грн, решту – реалізують на сторону.

Таблиця 2



№ з/п

Зміст

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1

Використали матеріали для обслуговування СЕС

23/СЕС

201, 205

12 000

2

Нарахували зарплату працівникам, що обслуговують СЕС

23/СЕС

661

50 000

3

Нарахували ЄСВ

23/СЕС

651

11 000

4

Нарахували амортизацію СЕС

23/СЕС

131

15 800

5

Нарахували амортизацію ліцензії

23/СЕС

133

605,60

6

Нарахували плату спеціалізованій компанії за обслуговування СЕС

23/СЕС

631

100 000

7

Нарахували податковий кредит з ПДВ на підставі зареєстрованої у ЄРПН податкової накладної

641/пдв

631

20 000

8

Оплатили підряднику

631

311

120 000

9

Оприбуткували вироблену електроенергію

(12 000 грн + 50 000 грн + 11 000 грн + 15 800 грн + 605,60 грн + 100 000 грн)

26

23/СЕС

189 405,60

10

Використали частково згенеровану електроенергію для потреб виробництва

23, 91

26

25 000


Сонячна електростанція: продаж електроенергії бухоблік


В бухобліку доходи та витрати від реалізації електроенергії покажіть за загальними правилами. А саме:


  1. дохід визнавайте за вимогами пункту 5 НП(С)БО 15 «Дохід» та облікуйте за кредитом субрахунку 701 «Дохід від реалізації готової продукції»;
  2. витрати збільшіть на собівартість реалізованої продукції за дебетом субрахунку 901 «Собівартість реалізованої продукції», у періоді передачі енергії згідно пункту НП(С)БО 16.


Вироблену електроенергію передають до енергосистеми постійно, щодня. Тож виробник одразу втрачає управління та контроль. Але юридично факт передачі оформіть наприкінці місяця, актом купівлі-продажу електроенергії довільної форми. Передбачте у первинному документі обов’язкові реквізити зі статті 9 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».


Розглянемо продаж сонячної енергії на Прикладі 5.


Приклад 4. Облік виробництва електроенергії власною СЕС


Підприємство, платник податку на прибуток та ПДВ згенерувало протягом місяця 26 000 кВт електроенергії, що реалізують на сторону за «зеленим тарифом» – 6,12 грн/кВт без ПДВ. Витрати на виробництво електроенергії, що підлягає продажу – 140 500 грн. Оплату отримали на рахунок в банку.

Таблиця 3


№ з/п

Зміст

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Реалізували електроенергію за «зеленим тарифом» з урахуванням ПДВ

(26 000 кВт × 6,12 грн) × 1,2

361

701

190 944

2

Нарахували податкове зобов’язання з ПДВ

701

643

31 824

3

Отримали оплату від покупців

311

361

190 944

4

Відобразили податкове зобов’язання з ПДВ за касовим методом

643

641/пдв

31 824

5

Списали собівартість реалізованої електроенергії

901

26

140 500

6

Списали на фінрезультат дохід від реалізації

701

791

159 120

7

Списали на фінрезультат собівартість реалізації

791

901

140 500


Сонячна електростанція: продаж електроенергії оподаткування


На останок розглянемо податкові наслідки операцій продажу електроенергії.


Податок на прибуток


Тимчасово, до 1 січня 2024 року, як малодоходні, так і високодоходні платники податку на прибуток, виробники електричної енергії за «зеленим» тарифом застосовували до операцій продажу податкові різниць, що передбачають підпункти 1, 2 пункту 58 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ. Наразі жодних податкових пільг з продажу електроенергії за «зеленим» тарифом ПК не передбачає. Тож усі платники показують операції винятково за даними бухобліку (пп. 134.1.1 ПКУ).


ПДВ


ПДВ-пільг для операцій з продажу електроенергії за «зеленим» тарифом ПК не передбачає. ПДВ нараховуйте за основною ставкою – 20%. При продажу електроенергії до 1 січня 2026 року нараховуйте ПДВ за касовим методом (п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Регульована ціна «зеленого» тарифу є договірною ціною та базою обкладення ПДВ (п. 188.1 ПКУ).


Відмовитись від касового методу під час операцій продажу електроенергії виробник не може (листи ДФС від 22.02.2019 № 698/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 25.07.2019 № 3450/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).


Акцизний податок


Електроенергія є підакцизним товаром (п. 215.1 ПКУ). Проте, до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню відносять:


  1. реалізація електроенергії із відновлюваних джерел енергії. Зокрема й джерелом сонячної енергії (пп. 14.1.29, 213.2.8 ПКУ);
  2. передача виробленої на підприємстві електроенергії для власного споживання в межах цього підприємства за кодом УКТЗЕД 2716 00 00 00 (пп. 213.2.9 ПКУ).


Єдиний податок


Як з’ясували вище, електроенергія є підакцизним товаром. У свою чергу платникам ЄП першої – третьої груп підпункт 291.5.1 ПКУ забороняє виробництво, експорт, імпорт та продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізосіб, пов’язаних з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин.


Тож, коли виробляєте електроенергію на СЕС не лише для власного споживання, а й для продажу, податківці забороняють працювати у лавах спрощенців (лист ДПС від 20.09.2023 № 3095/ІПК/99-00-24-03-03-06, лист ГУ ДПС у м. Києві від 13.09.2023 № 3004/ІПК/26-15-04-02-08). Проте, єдинники можуть продовжувати залишатись на спрощеній системі, якщо виробляють електроенергію з відновлюваних джерел і використовують її виключно для власних потреб (роз’яснення ГУ ДПС у Чернівецькій області)


Єдинникам-агровиробникам, що перебувають у четвертій групі підпункт 291.5-1.2 ПКУ прямо дозволяє виробляти електроенергію з відновлюваних джерел енергії. Але! Дохід від реалізації такої енергії не повинен перевищувати 25% доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) такого сільгоспвиробника. Ба більше, сума доходу від продажу електроенергії братиме участь у розрахунку частки сільгосптоваровиробництва з метою визначення можливості перебувати платником ЄП групи 4 у складі загальних доходів.


Альона САВЧУК, незалежний експерт, Київ


Шаблони та зразки документів:


Акт введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів / типова форма № НА-1

Інвентарна картка обліку об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів / типова форма № НА-2


Стаття на тему:


Сонячна електростанція: облік та оподаткування придбання

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇