ФОП друга група єдиного податку за ставкою 20%. Здійснює діяльність оптової торгівлі згідно зареєстрованих код КВЕД. Розрахунок за постачання товару здійснюється замовниками на розрахунковий рахунок ФОПа.
Але в процесі діяльності виникають ситуації, коли постачання товару для замовника відбувається на умовах передоплати на розрахунковий рахунок ФОПа, проте з певних причин виникає необхідність повернути грошові кошти замовнику. Повернення може відбуватися через місяць, квартал, пів року, рік після їх зарахування на рахунок ФОПа. Повернення грошових коштів може відбуватися в різних статусах:
- в статусі платника єдиного податку
та
- в статусі платника загальної системи оподаткування.
Тому виникли такі запитання:
1. Чи включаються грошові кошти до складу доходу ФОПа, якщо такі кошти отримані від замовника і були йому повернуті, про те не в той самий день / тиждень / квартал / рік?
2. Якщо платником податків був отриманий дохід у 2024 році, про те повернення замовнику відбулося вже в 2025 році – чи враховується цей дохід до складу доходу ФОПа другої групи? Чи вірно платник податків розуміє, що при даній ситуації платник податків, як ФОП другої групи, повинна уточнити показники поданої Декларації за 2024 рік, в якому така сума була включена до складу доходу?
Податківці пояснили, якщо зарахування та повернення коштів у випадках, визначених пп. 5 п. 292.11 ПКУ, відбулося в одному звітному періоді, то такі кошти не включаються до складу доходу ФОП платника єдиного податку другої групи та не підлягають відображенню у податковій декларації платника єдиного податку.
Якщо такий ФОП повертає в іншому податковому періоді, то повинен включити таку суму коштів до складу доходу у звітному періоді, в якому ці кошти отримано. Також необхідно здійснити перерахунок доходу у звітному податковому періоді, в якому відбувається їх повернення. Такий перерахунок здійснюється шляхом:
- подання уточненої декларації до раніше поданої декларації
або
- уточнення показників у складі звітної декларації за наступний податковий період.
3. Які документи потрібно зберігати від замовника у випадку повернення грошових коштів для того, щоб не врахувати такі грошові кошти в склад доходу ФОП?
За словами податківців, у розумінні Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відповідними розрахунковими документами, які підтверджують справжність здійснення розрахункових операцій можуть слугувати лише:
- фіскальні чеки РРО (ПРРО);
- розрахункові квитанції у випадку використання книг обліку розрахункових операцій;
- квитанції установ банків про здійснення оплати.
Таким чином, оскільки реквізити фіскального чеку РРО (ПРРО) не містять інформації про фізичну особу, якій повертаються кошти (аванс, передоплата), то у разі відсутності листа-заяви про повернення зазначених коштів уся їх сума включається до доходу платника єдиного податку з відповідним оподаткуванням.
4. Якщо уявити ситуацію, що платником отриманий дохід у квітні 2025 року, будучи платником єдиного податку другої групи, проте з 1 липня 2025 року платник податків перейде на загальну систему оподаткування. Якщо питання повернення грошових коштів виникне в період перебування на загальній системі оподаткування (починаючи з липня 2025 року) як в такому випадку відображати повернення грошових коштів? Чи включається така сума доходу до складу доходу ФОП-єдинника? Як відобразити повернення грошових коштів в бухгалтерському обліку ФОПа загальної системи оподаткування?
5. Якщо уявити ситуацію, що дохід був отриманий платником податків в статусі платника загальної системи оподаткування, а повернення грошових коштів відбувається платником податків в статусі платника єдиного податку друга група: як відобразити дане повернення? Що платник податків як ФОП має врахувати для правильного відображення доходу у відповідних Деклараціях?
У ДПС відповіли, що якщо ФОП на загальній системі оподаткування повертає кошти, зазначені у пп. 5 п. 292.11 ПКУ, отримані у період перебування на спрощеній системі оподаткування та включені до доходу платника єдиного податку, то операція з повернення таких коштів відображається у відповідних графах Типової книги за наявності підтвердних документів.
При цьому, якщо зазначені кошти повертаються платником єдиного податку, які були попередньо отримані ФОП на загальній системі оподаткування, то умовами спрощеної системи оподаткування не передбачено ведення обліку витрат платника єдиного податку.
Джерело: ІПК 21.05.2025 №2820/ІПК/99-00-24-03-03