- Ризики при використанні призначення «повернення боргу»
- Призначення з криптовалютами
- Призначення платежу «аванс», «передплата» і «завдаток»
- Призначення платежу «компенсація комунальних послуг»
- Порожнє призначення платежу: коли це безпечно
- Призначення платежу «донати», «пожертви» та «безповоротна допомога»
- Призначення платежу: платежі фізособам за послуги чи товари
- Платежі ФОПу з неправильним призначенням
- Призначення платежу «подарунки»
Ризики при використанні призначення «повернення боргу»
Призначення платежу станом на зараз справді суттєво набуває значення, щоб мінімізовувати свої ризики до нарахувань надмірних податків. Якщо ви використовуєте призначення платежу «повернення боргу» чи «повернення боргу згідно з розпискою» чи «договору позички», це означає, що ці кошти вам повернули назад, і вони дійсно, на перший погляд, не підлягають оподаткуванню. Але призначення платежу може бути шкідливим, якщо його багато.
У випадку, якщо фінмоніторинг банку помітить, що у вас дуже багато повертаються борги, можуть виникнути підозри, що ви займаєтесь кредитуванням населення без ліцензії. А це може вже бути причиною для блокування цього рахунку, де всі на нього скидають «повернення боргу».
Призначення з криптовалютами
Станом на сьогоднішній момент криптовалюта в Україні досі не легалізована. Але, на жаль, досить часто у виписках з банку ми можемо помічати, що згадується ця криптовалюта. Якщо фінансовий моніторинг банку помітить такі призначення платежу, де є згадка про криптовалюти, шанс блокування цього рахунку — супер високий. А якщо ця виписка з банку потрапить ще й до рук податкової, звичайно, то нарахують податок на дохід та військовий збір.
Ви знаєте, що зараз у Верховній Раді розглядається законопроєкт про легалізацію криптовалюти. Але поки що його не прийнято. І, відповідно, законно купувати та продавати криптовалюту ми не можемо. І за це банки блокують рахунки. Але податки з цього все одно платити доведеться. Тому, будь ласка, будьте акуратними.
Призначення платежу «аванс», «передплата» і «завдаток»
Трошки відійдемо від теми податків і загадаємо про призначення платежу:
- «аванс»,
- «передплата»
- «завдаток».
Із побутової точки зору ці призначення платежу можуть здаватися рівносильними. Але з юридичної точки зору завдаток виділяється своєю особливістю.
Справа в тому, що коли клієнт заплатив завдаток і просить повернути кошти, бо він передумав робити покупку, ви маєте повне юридичне право ці кошти не повертати. А якщо говорити про аванс чи передоплату – вона має бути повернута клієнту обов'язково. Тому перевіряйте свої призначення платежу. І, можливо, якщо у вас тут є юридичний ризик, варто оптимізувати та змінити типові призначення платежу для себе.
Призначення платежу «компенсація комунальних послуг»
Давайте згадаємо ФОПів. Досить часто ФОПи здають приміщення в оренду. Це може бути як житлова, так і комерційна нерухомість. І у призначенні платежу досить часто такі ФОПи отримують оплати, де пише:
компенсація витрат за комунальні послуги.
На жаль, згідно з поточними роз’ясненнями ДПС, таке призначення платежу означає, що платіж не можна рахувати доходом ФОПа. А це є доходом фізичної особи. Тобто оподатковується не по ставках податку на спрощену систему оподаткування, а податком на дохід – 18% та 5% військовий збір. Тому рекомендуємо ФОПам, які здають приміщення в оренду, обходити стороною невдалі призначення платежу із згадуванням компенсації за ті чи інші послуги.
Порожнє призначення платежу: коли це безпечно
Досить часто призначення платежу залишають порожнім, бо так простіше та швидше зробити переказ. Деякі системи переказу коштів взагалі не дають можливість дописати якесь призначення платежу. В принципі, якщо ви ФОП і платите податки, таке призначення, яке є порожнім, не буде для вас проблемою. Але якщо у вас платіж отриманий просто на приватну карту, і там чітко не вказано, що він не оподатковується по певній категорії доходів, такий платіж залишається вільним для інтерпретації як банком, так і податковою. І це може викликати ризики.
Такі пробіли можуть бути юридично слабким моментом, щоб отримати податкові нарахування абсолютно на рівному місці з боку податкової.
Призначення платежу «донати», «пожертви» та «безповоротна допомога»
«Донат», «безповоротна допомога», «пожертва» чи тому подібні призначення платежу не є такими, що безумовно не підлягають оподаткуванню. Якщо такий платіж отримає особа, яка зареєстрована, наприклад, як волонтер, є військовослужбовцем, благодійним фондом чи особа постраждала внаслідок воєнних дій – дійсно, платіж не підлягає оподаткуванню. Але якщо це донат за діяльність в інтернеті, за стрім, просто за красиве обличчя – це платежі, які підлягають оподаткуванню як ФОП. Або, якщо ви не зареєструвалися як ФОП, то ви тоді маєте платити податок як фізична особа.
Призначення платежу: платежі фізособам за послуги чи товари
Якщо ви фізична особа, яка отримує платежі за товар чи послуги, і у вас не зареєстрований ФОП – це явний червоний прапор для фінмоніторингу банку чи податкової. Тобто, якщо вони побачать такі платежі, як «за консультацію», «за ремонт», «за товар», «за послугу» – все це вказує на те, що ви займаєтесь комерційною діяльністю, отримуєте дохід, а отже маєте платити податок.
По можливості такі призначення платежу, звичайно, краще не приймати. А якщо вже прийняли – то повертати як помилково отриманий платіж.
Платежі ФОПу з неправильним призначенням
У ФОПа теж такі платежі можуть бути проблемними. Якщо ви – ФОП-спрощенець, у якого КВЕД на продаж товару, а ви прийняли платіж з призначенням платежу «послуги» – вам можуть анулювати єдиний податок. І, звичайно, воно може працювати навпаки. Якщо у вас КВЕД на послуги, а хтось вам оплатив з призначенням платежу «за товар» – теж можуть анулювати єдиний податок.
Призначення платежу «подарунки»
«Подарунки» в призначенні платежу – теж багатозначна річ. По-перше, Податковий кодекс хоч і встановлює, що подарунки не оподатковуються, але лише на вартість до 25% від суми мінімальної заробітної плати. Нагадаю, зараз це 2 000 грн. По-друге, ця норма не поширюється на грошові перекази. Вони, по базовій нормі, підлягають оподаткуванню. Хіба крім випадків, якщо вам такі перекази в подарунок роблять родичі.
Тому «подарунок» далеко не завжди буде призначенням платежу, яке вас рятує. Якщо це грошовий подарунок від сторонніх людей, які не є родичами – у випадку виявлення податковою такого платежу готуйтеся до нарахування податків.
Джерело: Богдан Янків