Квитанція №2 не прийшла: перевірка на стресостійкість. Самовивіз без ТТН: ДПС «дала добро», але є ризики. Підсумки тижня 05.05–09.05.2025

У цьому випуску дізнаєтесь: квитанція 2 відсутня або з помилкою: техзбій чи тест на витримку; самовивіз без ТТН: ДПС «дала добро», але є ризики; електронний витяг з реєстру ПДВ: швидко, зручно, сучасно! ФОП у декреті без сплати ЄСВ: новий поблажливий підхід ДПС; податковий кредит, штрафи, строки: ПДВ-інтриги від ДПС; реформа реєстрації підприємств: кінець бюрократії чи нові виклики? Трудові newанси під час війни: нові обов’язки для роботодавців і працівників


  1. Квитанція 2 відсутня або з помилкою: техзбій чи тест на витримку
  2. Самовивіз без ТТН: ДПС «дала добро», але є ризики
  3. Електронний витяг з реєстру ПДВ: швидко, зручно, сучасно!
  4. ФОП у декреті без сплати ЄСВ: новий поблажливий підхід ДПС
  5. Податковий кредит, штрафи, строки: ПДВ-інтриги від ДПС
  6. Реформа реєстрації підприємств: кінець бюрократії чи нові виклики?
  7. Трудові newанси під час війни: нові обов’язки для роботодавців і працівників


Квитанція 2 відсутня або з помилкою: техзбій чи тест на витримку


Роботодавці, які надсилають оновлене повідомлення про прийняття працівників через електронні системи, наразі стикаються з технічними проблемами, зокрема відсутністю квитанцій №2 або отриманням помилок із кодом 05. Це викликає запитання щодо законності оформлення трудових відносин та необхідності повторного подання документів.


Відповідно до чинного законодавства, квитанція №1 є офіційним підтвердженням подання повідомлення. Вона свідчить про те, що документ доставлено до інформаційної системи контролюючого органу, і містить необхідні дані для підтвердження своєчасності подання. Натомість квитанція №2 формується для перевірки формату повідомлення, і її відсутність не впливає на легальність укладення трудового договору.


Тож роботодавцям не варто повторно подавати повідомлення про прийняття працівника у разі отримання помилки 05 або відсутності другої квитанції. Це зумовлено технічними збоями в системі Пенсійного фонду України (ПФУ), що виникли на початку травня 2025 року. Вирішення проблеми наразі перебуває на контролі технічних спеціалістів, а ПФУ запевняє, що збої є тимчасовими.


Для перевірки реєстрації працівника роботодавці можуть скористатися особистим кабінетом страхувальника на порталі ПФУ. У розділі «Відомості про трудові відносини» доступна функція формування запиту на отримання переліку працюючих осіб. Якщо працівник відображається у переліку, жодних додаткових дій не потрібно.


Важливо зберігати всі квитанції, зокрема квитанцію №1, адже вони є доказом виконання обов’язків щодо повідомлення контролюючих органів. У разі виникнення спірних ситуацій з ДПС чи ПФУ ці документи допоможуть підтвердити своєчасність та коректність подання інформації.


Державні органи обіцяють найближчим часом надати офіційні роз’яснення та усунути технічні проблеми, аби забезпечити стабільність у процесі оформлення працівників. Тим часом роботодавці можуть допускати працівників до роботи за умови наявності укладеного трудового договору та квитанції №1.

Якщо ж маєте запитання з бухобліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.

Самовивіз без ТТН: ДПС «дала добро», але є ризики


Податкова служба не так давно здивувала своєю несподіваною лояльністю: тепер при самовивозі власного вантажу на власному транспорті водієм-працівником ТТН може бути необов’язковою (ІПК від 03.03.2025 №1143/ІПК/99-00-21-02-02). Зауважимо, що ця позиція значно відрізняється від попередніх вимог податкових органів.


За роз’ясненням ДПС для підтвердження такого перевезення достатньо інших належним чином оформлених первинних документів, таких як видаткова накладна. Такий підхід, безумовно, полегшує життя багатьом підприємцям. Проте чи справді це гарантує захист від штрафів? Як показує судова практика, позиція податкової служби може не збігатися з вимогами Укртрансбезпеки.


Позаяк рейдові перевірки на дорогах нерідко закінчуються штрафами за відсутність ТТН навіть у випадках, коли перевезення здійснюють для власних потреб. Судові рішення у подібних ситуаціях залишаються суперечливими (див. рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 року у справі №240/27199/23 та Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 у справі №500/4042/24). Тож хоча нова позиція податкової знімає ризики щодо визнання витрат негосподарськими, це не звільняє від відповідальності перед іншими органами.


Суб’єктам господарювання варто зважати на всі нюанси і ретельно готувати документи навіть у випадках самовивозу, аби уникнути неприємних сюрпризів на дорозі. Чи вистачить лояльності податкової для спрощення процедури, покаже час, але поки що ризики залишаються.


Електронний витяг з реєстру ПДВ: швидко, зручно, сучасно!


Податківці нагадали про оновлену форму запиту на отримання витягу з реєстру платників ПДВ (ідентифікатор форми J/F1301705).


Головна зручність новації у тому, що тепер витяг можна отримати в електронній формі. Для цього у запиті достатньо вибрати відповідний спосіб доставки – витяг надійде або в електронний кабінет, або на електронну пошту платника ПДВ.


Платники податків можуть отримувати в електронній формі також довідки з реєстру платників ПДВ (ідентифікатор форми J/F1300406), які містять інформацію про їхніх контрагентів. Крім того, у розділі «Реєстри» електронного кабінету доступні актуальні дані про платників ПДВ, включаючи відомості про анулювання реєстрації.


Такі оновлення роблять роботу з документами простішою, швидшою та зручнішою, допомагаючи підприємцям заощаджувати час і уникати паперової бюрократії.


ФОП у декреті без сплати ЄСВ: новий поблажливий підхід ДПС


Податківці змінили думку щодо питання сплати ЄСВ фізичними особами – підприємцями (ФОП), які перебувають у декретній відпустці (ІПК від 28.04.2025 №2338/ІПК/99-00-24-03-03). Що приємно, знову ж таки на користь платників 😊


Згідно з новою позицією, якщо ФОП перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, а управління соціального захисту населення (УСЗН) сплачує за таку особу ЄСВ з виплат допомоги при народженні дитини, це вважається достатньою підставою для звільнення ФОП від сплати ЄСВ «за себе».


Цей підхід відрізняється від попередніх роз’яснень. Раніше податківці наполягали, що навіть за умови перебування в декретній відпустці ФОП зобов’язаний сплачувати ЄСВ самостійно, оскільки УСЗН не можна вважати роботодавцем.


У новій ІПК зазначено, що сплата ЄСВ з державних виплат, яку здійснює УСЗН, є виконанням обох умов, передбачених ч. 6 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI. Таким чином, ФОП у декретній відпустці звільняється від сплати внеску «за себе».


Проте варто зауважити, що ця позиція все ще викликає певні ризики. Оскільки УСЗН не є роботодавцем для ФОПа, головна умова для звільнення від сплати ЄСВ може вважатися формально невиконаною. У зв’язку з цим ДПС рекомендує ФОПам у декретній відпустці, які не бажають сплачувати ЄСВ «за себе», отримати власну індивідуальну податкову консультацію для підтвердження права на звільнення від сплати внеску.


Допомога при народженні дитини, яку виплачує УСЗН, є соціальною виплатою з державного бюджету. Сума допомоги включає одноразову виплату в розмірі 10 320 грн та щомісячні виплати по 860 грн протягом 36 місяців. Ці виплати формують базу для нарахування ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок, що і стало аргументом для нового підходу ДПС.


Отже, підприємцям варто враховувати нову позицію податківців, проте з обережністю, оскільки ризики залишаються через суперечливість трактувань.


Податковий кредит, штрафи, строки: ПДВ-інтриги від ДПС


Маємо ще один лист ДПС від 02.05.2025 №461/2/99-00-24-01-01-02 (далі – Лист), у якому викладено низку роз’яснень для платників ПДВ. Лист охоплює питання щодо податкового кредиту, строків реєстрації податкових накладних (ПН), штрафних санкцій та нюансів оподаткування в умовах воєнного стану. Пробіжимося по найбільш цікавих.


Строк 365 днів для податкового кредиту. Так, платник ПДВ може включити податкову накладну до податкового кредиту протягом 365 днів із дати її складання. Важливо, що цей строк відраховують «місяць у місяць». Наприклад, накладну, складену 05.01.2024, можна включити до податкового кредиту у січні 2025 року, адже 365-й день з дати складання ПН – це 04.01.2025.


Виняток із цього правила: ПН складена 1-го числа місяця. Тоді 365-й день спливе в останній день попереднього місяця через рік. Наприклад, ПН від 01.05.2024 треба включити в податковий кредит не пізніше 30.04.2025.


Зупинка реєстрації ПН. У випадку блокування реєстрації ПН строк у 365 днів призупиняється до вирішення питання. При цьому, якщо рішення суду щодо розблокування ПН буде прийнято після спливу 1095 днів із дати її складання, ПН усе одно не зареєструють через технічні обмеження. Це створює ризики втрати права на податковий кредит. Тож майте на увазі такий недобрий нюанс.


Щоденні податкові накладні. Для щоденних ПН застосовують загальні строки реєстрації. Проте, як наполягають у Листі податківці, такі накладні не можна складати на отримані протягом дня аванси.


РК у разі зміни ціни. У разі зміни ціни після отримання авансу розрахунок коригування необхідно складати на дату складення відповідних актів (наприклад, акта наданих послуг).


Подарунки працівникам. Якщо вартість придбаних товарів з ПДВ (подарунків) включається в повній мірі до складу вартості послуг, які постачає платник ПДВ, і ці послуги є оподаткованими, то нараховувати ПДВ-зобов’язання, навіть умовні, не потрібно. Але маєте бути готовими відстоювати таке уникнення подвійного оподаткування.


Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН. ДПС уточнила, що розмір штрафу залежить від тривалості прострочення реєстрації. Відлік днів несвоєчасної реєстрації ПН починається з наступного дня після спливу граничного строку реєстрації та закінчується днем фактичної реєстрації ПН. При цьому варто враховувати, чи рік (не) високосний. Прострочка понад 365 днів тягне за собою штраф у розмірі 25% від суми ПДВ.


Лист також висвітлює інші аспекти, зокрема порядок складання зведених ПН, облік операцій із безперервними постачаннями та особливості оподаткування в умовах воєнного стану.


Платникам ПДВ рекомендуємо уважно ознайомитися із усіма роз’ясненнями у Листі, аби уникнути помилок та мінімізувати ризики штрафних санкцій.

Не пропустити жоден дедлайн та уникнути штрафів за прострочки допоможе наш зручний сервіс «Календар бухгалтера». З ним отримаєте усю звітність та платежі в одному місці: на тиждень, місяць і навіть рік!

Реформа реєстрації підприємств: кінець бюрократії чи нові виклики?


Держстат анонсував масштабну реформу – перехід на єдиний державний реєстр підприємств (ЄДР), який веде Мін’юст і який має замінити ЄДРПОУ. Основна мета нововведення – усунення дублювання реєстрів, зменшення бюрократичного навантаження та створення прозорої, зручної системи доступу до реєстраційної інформації.


Наразі ЄДРПОУ продовжує працювати у звичному режимі, і жодних додаткових дій від підприємців не вимагається. Водночас відомство наголошує, що реформа спрямована на спрощення процедур для бізнесу та адаптацію до європейських стандартів.

Що зміниться для бізнесу? По-перше, більше не буде потреби отримувати окремі відомості з ЄДРПОУ, адже ЄДР стане єдиною точкою доступу до всіх необхідних даних. По-друге, скоротиться кількість довідок і документів, що значно полегшить реєстрацію підприємств.


Дублювання реєстрів створювало подвійне навантаження як для бізнесу, так і для держави. Перехід на ЄДР передбачає оптимізацію витрат бюджету, усунення зайвих процедур та впровадження єдиної сучасної системи.


Наразі усі зацікавлені можуть взяти участь у громадському обговоренні реформи, яке триватиме до 25 травня 2025 року.


Ваша думка може допомогти створити зручну та ефективну систему реєстрації для підприємців у всій країні.


Трудові newанси під час війни: нові обов’язки для роботодавців і працівників


5 травня 2025 року передано на підпис Президенту закон (законопроєкт №12255-1), який вносить зміни до Закону №2136 про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану. Нововведення спрямовані на підвищення прозорості та дисципліни у трудових відносинах, проте ставлять нові вимоги як до роботодавців, так і до працівників.


Тепер кожна сторона трудового договору має забезпечувати постійний зв’язок. У разі зміни контактних даних (телефон, адреса) необхідно повідомити іншу сторону протягом 10 днів. Роботодавець повинен оновлювати дані в ЄДР і має уточнити їх протягом 60 днів із дня набрання чинності законом. Працівники ж зобов’язані інформувати поштою або електронною поштою за офіційною адресою.


Призупинення трудового договору тепер обмежене 90 днями. По завершенню цього строку договір автоматично відновлюється. Якщо роботодавець не може поновити обов’язки працівника, трудовий договір може бути припинено. У разі скасування призупинення працівника слід повідомити за 14 днів.


Маємо й нові особливі вимоги до працівників на окупованих територіях. Так працівники, які були відсутні понад 90 днів або перебувають у зонах, визнаних тимчасово окупованими, зобов’язані протягом 60 днів надати роботодавцю свої актуальні контактні дані.

Тож, що змінюється для роботодавців і працівників?

Для роботодавців це означає постійний контроль за актуальністю даних у ЄДР, дотримання строків призупинення договорів і оновлення кадрових документів. Для працівників – це обов’язок своєчасно інформувати про зміни контактів та відновлення роботи після 90 днів призупинення договору.


Закон спрямований на адаптацію трудових відносин до сучасних умов, проте потребує дисципліни й уважності від усіх учасників процесу.

Візьміть участь у безкоштовному вебінарі «Перевірки ТЦК, моніторинг бронювання & Відпустки, лікарняні, відрядження, дистанційна/надомна робота». Він відбудеться 13.05.2025.

Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇