Ще варіант об’єднаної квартальної звітності: хто у «фаворі»? Зміни лімітів карткових переказів та курсів валют. Підсумки тижня 31.03–04.04.2025

У цьому випуску дізнаєтесь: новий варіант об’єднаної звітності з правом вибору: хто у «фаворі»; нові декларації для єдинників вже в Е-кабінеті; лікарняні на всіх місцях роботи: зміни в розрахунку виплат із 4 квітня; оптимальне рішення, якщо нового е-бланку немає, а за старий – 8 тисяч штрафу; ліміти на перекази, новації щодо валютних курсів і банківської таємниці; нововведення у бронюванні працівників із квітня тощо


  1. Новий варіант об’єднаної звітності з правом вибору: хто у «фаворі»?
  2. Юхуу! Нові декларації для єдинників вже в Е-кабінеті
  3. Лікарняні на всіх місцях роботи: зміни в розрахунку виплат із 4 квітня
  4. Оптимальне рішення, якщо нового е-бланку немає, а за старий – 8 тисяч штрафу
  5. Заперечення на акт перевірки по відеозв’язку: цифровізація податкових баталій
  6. Оновлення КВЕД, ПІБ, адреси онлайн знову доступне для ФОПів у Дії
  7. Перший звітний період для оновленої форми прибуткової декларації: інсайд від ДПС
  8. Нові довідники пільг для звітності починаючи з 1 квітня
  9. Ліміти на перекази, новації щодо валютних курсів і банківської таємниці
  10. Нововведення у бронюванні працівників із квітня 2025 року


Новий варіант об’єднаної звітності з правом вибору: хто у «фаворі»?


У Парламенті 1 квітня зареєстровано законопроєкт №13108-1, який передбачає спрощений підхід до подання об’єднаної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ для окремих категорій платників податків. Його ініціатором є народна депутатка Галина Третьякова.


Законопроєкт пропонує платникам податків самостійно обирати звітний період для подання Податкового розрахунку. Зокрема, подавати квартальну звітність зможуть роботодавці, у яких чисельність найманих працівників не перевищує 10 осіб. Але лише за умови відсутності випадків, що вимагають нарахування соціальних і страхових виплат, розрахунок яких залежить від місячного доходу працівників.


Крім того, документ передбачає звільнення від подання податкової звітності для:


  1. фізичних осіб – підприємців;
  2. членів фермерських господарств;
  3. осіб, які уклали договір про добровільну сплату ЄСВ.


Головна умова, щоб скористатися цією прерогативою, – щомісячна сплата ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок. При цьому суми сплаченого ЄСВ зараховуватимуть за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок податкового органу. У разі ж, якщо сума єдиного внеску за відповідний місяць перевищуватиме максимальну величину бази нарахування, відповідне перевищення зараховуватимуть у рахунок наступного місяця.


Відомості про таких пільговиків будуть вноситися до Реєстру застрахованих осіб автоматично після зарахування коштів.


При цьому документ містить застереження: якщо платник податків перейшов на квартальний період не з початку поточного року, то він зобов’язаний до кінця поточного року подавати податковий розрахунок з дати такого переходу у строки, встановлені для податкового місяця.


Запропонований законопроєкт №13108-1 є альтернативою до законопроєкту №13108, який передбачає всезагальний перехід на квартальну звітність (див. Підсумки тижня 17.03-21.03.2025). Проте, на думку Третьякової, така зміна не спростить ведення господарської діяльності, оскільки вимога подавати податковий розрахунок із розбивкою по місяцях створює додаткове бюрократичне навантаження.


Також при повному переході на квартальну звітність, як це запропоновано законопроєктом №13108, інформація про доходи громадян надходитиме до органів соцзахисту з інтервалом в часі – мінімум від трьох до п’яти місяців (як показала попередня практика – із затримкою до 50 днів після закінчення кварталу). А це унеможливлює вчасне надання державної підтримки малозабезпеченим особам.


Якщо альтернативний законопроєкт №13108-1 буде прийнято, він набере чинності з 1 січня 2026 року.


Юхуу! Нові декларації для єдинників вже в Е-кабінеті


З 1 квітня 2025 року платники єдиного податку нарешті можуть подавати декларації за оновленими формами. Нововведення стосується як звітності за 2025 рік, так і уточнення даних за 2024 рік та інші минулі періоди. Державна податкова служба вже забезпечила можливість подання документів в електронному вигляді.


Знайти їх можна в Електронному кабінеті за кодами:


  1. F0103309 – Податкова декларація платника єдиного податку – ФОП, у якого (податковий (звітний) період квартал;
  2. F0103407 – Податкова декларація платника єдиного податку – ФОП, у якого (податковий (звітний) період рік;
  3. J0103509 – Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи);
  4. F/J 0103806 – Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи.


Нагадаємо, що ці форми оновлені наказом Мінфіну від 31.01.2025 №57, який діє з 20.02.2025. У них спрощенці вже мають змогу декларувати показник військового збору та застосовувати новий коефіцієнт під час визначення МПЗ.


Але не звітуйте через Дію! Там ще не оновили форми (інформація станом на момент трансляції цих підсумків).


Наші експерти вже готують для вас відеоінструкції щодо заповнення та подання нових форм. З ними без проблем відзвітуєте з єдиного податку! Радимо стежити за нашими оновленнями, щотижневими підсумками та листами!

Якщо маєте запитання з бухобліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.

Лікарняні на всіх місцях роботи: зміни в розрахунку виплат із 4 квітня


Із 4 квітня 2025 року діє Закон України 18.12.2024 №4158-IX, який повернув право сумісників на отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.


Виділимо важливі деталі для працівників та роботодавців.


До 04.04.2025 лікарняні за рахунок ПФУ виплачували лише за одним місцем роботи – або за основним, або за сумісництвом (якщо була вмотивована відмова з основного місця роботи). Тобто, якщо страховий випадок настав до 04.04.2025, то сумісникам оплачують перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця, а допомогу від ПФУ не призначають.


Починаючи з 04.04.2025 лікарняні оплачують одразу за всіма місцями роботи як за рахунок роботодавця, так і за рахунок ПФУ. Але тільки для страхових випадків, що виникли після цієї дати. Для цього необхідно надати копію паперового листка непрацездатності, або цифрову копію е-лікарняного, або витяг із Електронного реєстру листків непрацездатності.


Розрахунковий період для обчислення середньої зарплати визначають окремо за основним місцем роботи та сумісництвом. Відповідно, середню заробітну плату також розраховують окремо для кожного з цих місць.


Сукупний заробіток за місяці розрахункового періоду (за всіма місцями роботи) не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ. У 2025 році цей показник дорівнює 160 000 грн.


Якщо працівник захворів в перший робочий день, середню зарплату визначають з окладу, що діє на момент настання страхового випадку. За неповної зайнятості середню зарплату розраховують не з повного окладу, а з її частки.


Детальний аналіз змін та приклади розрахунку лікарняних виплат з урахуванням нових правил ми навели в окремих аналітичних матеріалах:


  1. Лікарняні сумісникам: оновлення у сфері соцстрахування з 4 квітня 2025 року
  2. Призначення лікарняних сумісникам до та після 4 квітня 2025 року
  3. Лікарняні сумісникам після 4 квітня 2025 року: приклади розрахунку

Заходьте на наш сайт, щоб бути в курсі цих та інших змін, а головне – щоб знати, як правильно застосовувати їх у своїй роботі!

Оптимальне рішення, якщо нового е-бланку немає, а за старий – 8 тисяч штрафу


З 26 лютого 2025 року набули чинності зміни до форми повідомлення, яке подають до податкової служби при прийнятті на роботу працівника (зокрема домашнього працівника) або укладенні гіг-контракту (постанова КМУ від 21.02.2025 №184; далі – Постанова №184).


Однією з ключових змін стало додавання графи 9, де необхідно зазначати громадянство працівника. Зокрема, слід вказувати:


  1. «0» – якщо працівник є іноземцем або особою без громадянства;
  2. «1» – якщо йдеться про громадянина України.


Держпраці наголосила на важливих аспектах, які роботодавцям варто враховувати під час подання повідомлення.

Так, основним способом подання є електронна форма – через засоби електронного зв’язку з використанням кваліфікованого електронного підпису.


Якщо з технічних причин електронне подання неможливе, повідомлення можна оформити у паперовому вигляді відповідно до затверджених додатків 1 і 2, при цьому обов’язково додати електронну копію документа (див. лист Держпраці від 28.03.2022 №1340/4/4.1-зв-22).


Під час дії воєнного стану, якщо роботодавець не має можливості подати повідомлення навіть у паперовій формі, Держпраці рекомендує документально зафіксувати та підтвердити такі обставини. Для цього варто скласти акт або довідку, де буде вказано причини неможливості подання повідомлення та підтверджені спроби його надіслати.


Якщо повідомлення буде подано за старою формою, це може викликати питання з боку Держпраці. Незважаючи на те, що ДПС може тимчасово приймати документи за застарілим бланком, згодом це може вважатися порушенням через втрату чинності попередньої форми після ухвалення Постанови №184. За такі дії роботодавцю може загрожувати штраф у розмірі 8000 грн відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України.


Що буде, якщо повідомлення буде подано за старою формою. Біда ж у тому, що наразі в Електронному кабінеті немає оновленого бланку повідомлення. Ще день тому ДЕржпраці наголошувало, то незважаючи на те, що ДПС може тимчасово приймати документи за застарілим бланком, згодом це може вважатися порушенням через втрату чинності попередньої форми після ухвалення змін. А за такі дії роботодавцю може загрожувати штраф у розмірі 8 тисяч гривень відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю. Проте на сьогодні розяснення щодо штрафів за подання повідомлення за старою формою Держпраці прибрало.


Якщо ж ви обережний роботодавець і переймаєтесь через відсутність нової форми, можете скористайтеся порадами Держпраці щодо подання нової форми на папері.


Проте памятайте, що у разі повного ігнорування подання повідомлення ситуація може трактуватися як фактичний допуск працівника до роботи без повідомлення. Це загрожує адмінштрафом для посадових осіб або підприємця у розмірі від 510 до 1700 гривень, а за повторного порушення сума зростає до 1700 – 5100 гривень (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).


Тож обов’язково зважте на ці застереження, щоб уникнути додаткового стресу та зайвих фінансових втрат. А правильно заповнити та вчасно подати Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу та укладення гіг–контракту допоможе стаття «Повідомлення про прийняття на роботу» на нашому сайті.


Заперечення на акт перевірки по відеозв’язку: цифровізація податкових баталій


Мінфін наказом від 14.03.2025 №151 вніс зміни до Порядку оформлення результатів документальних перевірок, затвердженого наказом від 20.08.2015 №727, зокрема щодо процедури розгляду заперечень платників податків. Тепер у таких випадках передбачена можливість проведення розгляду в режимі відеоконференції.


Якщо платник податків подає заперечення на акт перевірки або надає додаткові документи та пояснення, податковий орган повинен повідомити його про дату, час і формат розгляду матеріалів. Це може відбуватися як особисто, так і дистанційно – через відеозв’язок.


Контролюючий орган має надіслати відповідне повідомлення протягом двох робочих днів після отримання заперечень або додаткових матеріалів, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дати розгляду. Якщо платник податків не отримує повідомлення через електронний кабінет, податковий орган повторно надсилає його з дотриманням того ж строку.


Повідомлення про проведення розгляду у режимі відеоконференції містить:


  1. дату, час і тривалість засідання;
  2. часовий проміжок, відведений для усних пояснень;
  3. посилання для підключення до відеоконференції.


Платник податків може брати участь у розгляді особисто або через уповноваженого представника, у тому числі онлайн, про що слід зазначити у поданих запереченнях. Під час засідання він має право надавати письмові (крім випадків відеоконференції) та усні пояснення.


Для підключення до відеоконференції платник податків повинен вказати у своєму профілі податковий номер або паспортні дані (для осіб, які відмовилися від ідентифікаційного номера). Система не допускає підключення користувачів з однаковими іменами.

Перед початком розгляду платник податків або його представник має підтвердити особу, пред’явивши документ, що посвідчує особу, а у разі представництва – ще й довіреність.


Якщо платник податків або його представник не з’явився на засідання або не приєднався до відеоконференції у визначений час, контролюючий орган розглядає матеріали перевірки без його участі відповідно до ст. 86 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).


У разі надзвичайних ситуацій, наприклад оголошення повітряної тривоги, платник податків має право звернутися з проханням про перенесення розгляду в межах встановлених строків. У такому випадку контролюючий орган надсилає повторне повідомлення з новою датою засідання.


Відеоконференція записується за допомогою технічних засобів. Протокол засідання містить посилання на запис або до нього додають носій із відеофайлом.

Не пропустіть наш безкоштовний вебінар «ПДВ у 2025 році: розблокування ПН, ризиковий статус, як адаптувати облік та уникнути помилок». Його трансляція відбудеться 08.04.2025.

Оновлення КВЕД, ПІБ, адреси онлайн знову доступне для ФОПів у Дії


Пам’ятаємо, як у грудні відбулася масштабна атака на державні реєстри. Поступово відновлювалось онлайн подання заяв, отримання витягів, та інші важливі функції для населення.


І ось з 01.04.2025 нарешті запрацювало електронне подання заяв для зміни даних для ФОП. Тож тепер жодних біганин по держінстанціям із папірцями та вистоюванням у чергах. Якщо ви переїхали, змінили прізвище, види економічної діяльності чи контактні дані, повідомте про це державу в кілька кліків на порталі «ДІЯ».


Як швидко оновити дані щодо підприємця, зорієнтує наш алгоритм «Внесення змін про ФОП через Дія: інструкція».


Перший звітний період для оновленої форми прибуткової декларації: інсайд від ДПС


Податківці роз’яснили, починаючи з якого звітного періоду подавати декларацію з податку на прибуток (у т. ч. уточнюючу) зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 05.12.2024 №621 (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).


Відповідний наказ набрав чинності 21 січня 2025 року.


Згідно з п. 46.6 ПКУ, якщо в результаті зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, до визначення нових форм декларацій, які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій, чинні до такого визначення.


З урахуванням цього платники податку на прибуток матимуть змогу подати декларацію за оновленою формою, починаючи зі звітного (податкового) періоду – півріччя 2025 року.


Однак це ще не всі оновлення, яких зазнала прибуткова звітність. Останні зміни до форми декларації внесено наказом Мінфіну від 13.02.2025 №94, який на момент трансляції цих підсумків ще не набрав чинності. Зміни передбачають оновлення в додатках та рядках декларації, зокрема для обмінників та торговців пальним. Про це ми розповідали вам у Підсумках тижня 17.02-21.02.2025.


З нетерпінням чекаємо на рекомендації ДПС щодо того, за який період звітувати вперше за цією поки останньою версією деки. Щойно отримаємо відповідну інформацію, обов’язково повідомимо вам. Тож стежте за нашими оновленнями, щотижневими підсумками та листами!

Завжди вчасно сплачувати податки та збори, а також звітувати, допоможе наш зручний та безкоштовний «Календар бухгалтера». Віримо, він стане вашим основним інструментом у роботі!

Нові довідники пільг для звітності починаючи з 1 квітня


Станом на 31 березня 2025 року податківці оприлюднили нові довідники податкових пільг. А саме:


  1. Довідник податкових пільг №128/1, що є втратами доходів бюджету;
  2. Довідник інших податкових пільг №128/2.


Нагадаємо, довідники містять перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухомість, місцевих податків та зборів.


Правильне декларування пільг у звітності допоможе вам уникнути проблем зі сплатою податків або зборів. При цьому можна відмовитися від використання пільг або перенести їх на майбутні періоди.


Ліміти на перекази, новації щодо валютних курсів і банківської таємниці


Початок цього місяця ознаменувався низкою НБУшних ініціатив.


Нацбанк вирішив не продовжувати ліміт у 150 000 грн на місяць для вихідних переказів (також відомих як P2P, C2С) за всіма рахунками клієнтів – фізичних осіб, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізосіб. Нагадаємо, що таке обмеження банківський регулятор встановив із 01.10.2024 строком на пів року, тобто до 31.03.2025.


Ще минулоріч спостерігалося різке зростання обсягів переказів між фізичними особами, але після введення лімітів ситуація стабілізувалася, констатував НБУ. Також зменшилася кількість нових карткових рахунків, які могли використовувати для схем ухилення від контролю.


Однак Нацбанк продовжить моніторити ситуацію і впроваджувати нові заходи для боротьби зі зловживаннями. Одним із таких кроків став підписаний у грудні 2024 року Меморандум між банками про прозорість платежів.


Відтепер клієнти, які мають підтверджені доходи (наприклад, із зарплатними рахунками або які є волонтерами), не матимуть обмежень на перекази.


Для інших клієнтів без підтверджених доходів діятимуть такі ліміти:


1. Для високоризикових клієнтів – 50 000 грн на місяць.

2. Для середнього та низького рівня ризику:


  1. з 1 лютого 2025 року – 150 000 грн на місяць;
  2. з 1 червня 2025 року – 100 000 грн на місяць.


Утім у щонайменше шести банках продовжить діяти ліміт у 150 тисяч грн на карткові перекази відповідно до положень згаданого вище Меморандуму. Йдеться про такі банки, як: Ощадбанк, ПриватБанк, ПУМБ, Raiffeisen Банк, OTP Банк, Банк «Власний рахунок» та Укрсиббанк.


Таким чином, контроль за грошовими потоками буде жорстким, але, з позиції тих же банків, не створюватиме проблем для громадян із прозорими доходами.


Крім цього, Нацбанк із 31 березня 2025 року оновив перелік валют, для яких встановлюється офіційний курс гривні (постанова від 24.03.2025 №36).


Так, курси для деяких валют, зокрема алжирського динара, бата, дирхама ОАЕ, ларі, саудівського ріяла, сербського динара та інших, тепер будуть оновлюватися щодня замість щомісяця.


Російський рубль, білоруський рубль, бразильський реал, вірменський драм, домініканське песо, іранський ріал, узбецький сум та ще кілька валют виключені з переліку, для якого встановлюють офіційний курс гривні.


Водночас перелік банківських металів та інших валют, для яких встановлюється офіційний курс, залишили без змін.

З 1 квітня 2025 року зазнали змін і правила розкриття банківської таємниці.


Тепер нотаріуси, посадові особи органів місцевого самоврядування (якщо вони мають право на нотаріальні дії) та консульські установи можуть отримувати інформацію, що містить банківську таємницю, у разі необхідності встановлення опіки над майном осіб, які визнані безвісти зниклими або зникли за особливих обставин.


Ці зміни передбачені постановою НБУ від 29.03.2025 №39.


Нові правила визначають порядок розкриття банківської інформації на відповідні запити та регулюють обсяг такої інформації, яку можуть отримати зазначені особи.

Питання «Як НБУ посилив контроль за фінансовими операціями підприємців та що може призвести до блокування рахунків?» та ще низка важливих для бізнесу тем будуть розглянуті на Великому Квартальному Семінарі, який відбудеться 10.04.2025. Устигніть зареєструватися!

Нововведення у бронюванні працівників із квітня 2025 року


Не менш насиченим на зміни початок квітня став для роботодавців, які опікуються бронюванням свого персоналу.


Так, із 1 квітня 2025 року змінилися правила бронювання військовозобов’язаних працівників. Усі бронювання, оформлені за старими правилами, втратили чинність, а продовжити їх зможуть лише підприємства, які підтвердили свою критичність за новими вимогами.


Коротко окреслимо зміни:


1. Усі старі бронювання скасовуються.

2. Оновлення статусу критичності обов’язкове для продовження бронювання.

3. Розгляд заяв повертається до стандартного терміну – 72 години.

4. Подання та анулювання заявок на бронювання можливе лише в електронному форматі через портал «Дію». Жодних паперових документів чи наказів готувати не потрібно.


Підприємствам, які не вписалися в першоквітневий дедлайн, слід оновити статус критичності за новою процедурою (інструкцію дивіться за посиланням). Після підтвердження нового статусу критичності – оформити бронювання працівників повторно. Але, якщо ваш працівник уже має активне бронювання, його необхідно спершу анулювати.


Також із 2 квітня 2025 року діє постанова КМУ від 28.03.2025 №360, яка внесла зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних та критеріїв визначення критично важливих підприємств.


Зокрема, вимоги щодо зарплатного критерію у 20 000 грн та відсутності заборгованості тепер не застосовують до виробників електроенергії, підприємств критичної інфраструктури та нафтопереробних компаній із державною часткою понад 25%.


Нові обмеження визначення щодо частки заброньованих працівників у критичній інфраструктурі – до 75%.


Розширено перелік осіб, яких не включають до загальної кількості військовозобов’язаних. Ідеться про військовозобов’язаних, заброньованих за іншими підприємствами, установами, організаціями.


Змінами також передбачено обов’язкове бронювання працівників ключових оборонних підприємств та уточнено порядок бронювання для фахівців у сфері протезування та працівників стратегічних підприємств.


Зокрема, фахівці у сфері протезування (протезисти-ортезисти, техніки-протезисти, інженери-протезисти, механіки протезно-ортопедичних виробів) можуть бути заброньовані, якщо працювали не менше ніж на 50% норми робочого часу протягом останніх трьох місяців перед поданням заявки.


Під бронь у тому числі підпадають члени наглядових рад стратегічно важливих підприємств. Це компанії, що мають значний вплив на економіку та безпеку держави, з активами понад 2 млрд грн або річним доходом понад 1,5 млрд грн.


Отже, бізнесу, який ще не оновив статус критичності, варто якомога швидше пройти нову процедуру, щоб уникнути проблем із бронюванням працівників.


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇