Роботодавець орендує житло працівнику: чи є додаткове благо

Якщо квартира, яку орендує працівник, не належить роботодавцеві, то дохід у сумі відшкодованої орендної плати включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, як додаткове благо та оподатковується ПДФО та військовим збором без застосування коефіцієнту, визначеного п. 164.5 ПКУ, а також відображається податковим агентом в додатку 4ДФ за ознакою доходу «126»

Працівник орендує житло на підставі укладеного Договору оренди з орендодавцем. Підприємство щомісяця відшкодовує працівнику вартість оренди. Компенсація вартості оренди житла проводиться на підставі заяви працівника та договору оренди.


Платник податків запитав у податківців:


  1. чи є відшкодування вартості оренди працівнику у грошовому вигляді складовою заробітної плати чи є додатковим благом для працівника;
  2. чи потрібно застосовувати коефіцієнт відповідно до п. 164.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ);
  3. яка ознака доходу для відображення в податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску?


Податківці проаналізували приписи статей 162, 163, 164, 165, 167, 170, п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ та вказали на таке.


Додаткові блага це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ) (пп. 14.1.47 ПКУ).


Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ПКУ, особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані, зокрема, подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду.


Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі Розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 (далі Порядок).


Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, дохід у вигляді додаткового блага відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку під ознакою доходу «126».


Враховуючи викладене, податківці резюмували:

оскільки нерухоме майно (квартира), яку орендує фізична особа (працівник), не належить юридичній особі (роботодавцю), то дохід у сумі відшкодованої орендної плати включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором без застосування коефіцієнту, визначеного п. 164.5 ПКУ, а також відображається податковим агентом в додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «126».

Джерело: ІПК від 28.01.2025 №423/ІПК/99-00-24-03-03

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇