Нацбанк підкоригував порядок ведення касових операцій, і новий порядок уже набрав чинності. Що в ньому змінилося?
Зміни до Положення про ведення касових операцій в Україні
Постановою Нацбанку №100 від 23.08.2024 внесли зміни до Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні. Фундаментальні зміни полягають у тому, що тепер нарешті дозволено проводити розрахунки за товари чи послуги не тільки з банків, але й з небанківських платіжних організацій.
Раніше, якщо у вас був додаток популярного поштового оператора або рахунок небанківської фінансової організації, не було формального дозволу від Нацбанку оплачувати з цього рахунку за товари чи послуги. Спочатку потрібно було отримати кошти на рахунок у банку, і тільки після цього проводити оплату бізнесу за товари чи послуги.
Відкриття рахунку – обов’язкова умова для переказу коштів ФОПами і юрособами
Також внесено зміни у п. 5 р. II Положення про проведення касових операцій. Згідно з цими змінами, підприємства та ФОПи не мають права напряму робити перекази готівкових коштів через касу чи небанківську фінансову організацію без відкриття там рахунку.
Як буде виглядати класична банківська операція оплати готівкою за товари чи послуги для бізнесу?
По-перше, підприємець володіє готівкою.
По-друге, підприємець відкриває рахунок у банку чи фінансовій установі.
По-третє, готівка вноситься на рахунок банку чи фінустанови.
По-четверте, проводиться оплата з рахунку на рахунок з можливістю зняття готівки.
До цих змін підприємства чи ФОПи могли не відкривати рахунок у банку чи фінансовій організації, а просто приносити готівку, приходити в касу і здійснювати переказ цих готівкових коштів на користь фізичної особи чи організації. Проте, з метою детального контролю всіх операцій і посилення фінансового моніторингу, Нацбанк повністю виключив таку можливість. Відтепер будь-яка банківська операція повинна починатися з внесення грошей на рахунок.
Право фізосіб переказувати готівку без відкриття рахунку
Фізичні особи все ще матимуть можливість проводити банківські оплати готівкою через касу банку чи термінали без відкриття рахунку. Проте такі оплати мають бути здійснені виключно для особистих потреб і не можуть бути використані в бізнес-цілях.
Контроль за цілісністю та платіжністю банкнот
Якщо ФОП чи юридична особа надають послуги з видачі готівки фізичним особам (наприклад, у супермаркетах), то вони тепер зобов'язані видавати банкноти, які є цілісними та не викликають сумніву щодо їх справжності та платіжності (абз. 1 п. 9 р. II Положення про проведення касових операцій).
Зняття монополії з банків на інкасацію коштів та нові правила інкасації
Юридичні особи зобов'язані здавати готівку в касу банку, окрім тих сум, що визначені як ліміти каси конкретної організації. Проте Нацбанк розширив можливості, дозволивши здавати готівку не тільки в банк, але й до небанківських фінансових організацій або комерційних агентів, що мають право інкасувати готівку.
Банки втрачають монополію на інкасацію готівкової виручки у підприємств. Якщо організація має 6 і більше кас, вона може використовувати спеціальні технічні засоби для зберігання готівки. Для організацій з менше ніж шістьма касами, готівка має інкасуватися напряму (п. 15 р. II Положення про проведення касових операцій).
Якщо договір на інкасацію не виконали з вини банку або небанківської фінансової організації, це не вважатимуть порушенням лімітів каси (aбз. 4 п. 49 р. V Положення про проведення касових операцій). Раніше це стосувалося лише банків.
На ФОПів обов'язок здачі готівки в касі не поширюється. Також без змін залишилися і прямі готівкові розрахунки між суб'єктами господарювання до 10 000 грн в день.
Висновки
- ФОПи та юридичні особи не можуть переказувати кошти через банки та їхні каси без відкриття рахунку.
- Фізособи у персональних цілях і надалі зможуть переказувати готівку без відкриття рахунку.
- Знято монополію банків на інкасацію коштів, що дозволяє небанківським фінансовим організаціям здійснювати інкасацію.
- При видачі готівки через еквайринг на касі, необхідно стежити за цілісністю та платіжністю банкнот.
- Дозволили бізнесу проводити оплати за товари і послуги з рахунків небанківських фінансових організацій.
Джерело: 7еminar