Кримінальний кодекс України (далі – ККУ) містить вичерпний перелік злочинів у сфері податкових відносин, за скоєння яких наступає кримінальна відповідальність. Особливістю кримінальної відповідальності є те, що до неї може бути притягнено лише особу особисто.
Ухилення від сплати податків та ЄСВ
Основними статтями ККУ, які передбачають кримінальну відповідальність головного бухгалтера, є:
- стаття 212 – ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів),
- стаття 212-1 – ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Умови настання відповідальності
Кримінальна відповідальність настає лише за умисне ухилення від сплати податків. Стороною обвинувачення має бути доведений прямий умисел особи, тобто факт того, що особа розуміла та усвідомлювала наявність у неї обов’язку сплатити податок у певному розмірі, який вона свідомо не виконала шляхом вчинення дій, спрямованих на ухилення від виконання такого обов’язку. У випадку недоведення прямого умислу, кримінальна відповідальність не настає. Такі висновки робить Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду у постанові від 09.11.2022 №604/597/16.
Мінімальні суми несплати, за які може настати кримінальна відповідальність:
- за ст. 212 ККУ – понад 4 542 000 грн (три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян),
- за ст. 212-1 ККУ – понад 1 514 000 грн (тисяча неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Мабуть, вас здивували вищенаведені цифри, адже 3000 нмдг ніяк не може бути 4 542 000 грн, а 1 000 нмдг, якщо помножити на 17, точно не складе 1 514 000 грн.
Пояснення міститься в п. 5 підр. 1 розд. XX Перехідні положення Податкового кодексу України:
Якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.
Отже, якщо сума несплати не досягла зазначених вище розмірів, кримінальна відповідальність не застосовується.
Покарання за умисне ухилення від сплати податків, зборів та ЄСВ
Слід зауважити, що санкції частин статей 212 та 212-1 ККУ не передбачають покарання у вигляді позбавлення волі. Залежно від суми боргу, визначається сума штрафу.
Разом з тим, частини 1 та 2 статті 212 ККУ також передбачають можливість позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років, а частина 3 цієї ж статті передбачає ще й конфіскацію майна на додаток до штрафу та позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.
Мінімальний розмір штрафу за статтею 212 ККУ становить 85 000 грн, а за статтею 212-1 – 17 000 грн. Збільшення суми штрафу та застосування додаткових покарань залежить від низки чинників:
- чи було порушення вчинене за попередньою змовою групою осіб,
- чи була особа раніше судима за ухилення від сплати податків,
- від розміру несплачених коштів до бюджету чи державних цільових фондів.
Підстави для притягнення до відповідальності
Кожен бухгалтер знає, як легко отримати податкове повідомлення-рішення (далі – ППР). Але якщо йдеться про великі суми, які можуть стати підставою для кримінальної відповідальності, більшість суб’єктів господарювання оскаржуватиме такі ППР в адміністративному та / чи судовому порядку.
Важливо розуміти, що навіть якщо суд першої інстанції підтвердить правомірність ППР, у суб’єкта господарювання є можливість оскарження такого судового рішення в апеляційному порядку.
І тільки після прийняття рішення апеляційною інстанцією, воно набирає законної сили.
Цей процес підтверджується п. 56.22 ПКУ. В ньому зазначено, що:
Якщо платник податків оскаржує рішення контролюючого органу в адміністративному порядку та / або до суду, повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків не може ґрунтуватися виключно на цьому рішенні до закінчення процедури адміністративного оскарження або до остаточного вирішення справи судом.
Тобто, поки ППР оскаржується, посадову особу не можуть притягнути до кримінальної відповідальності, крім випадку, якщо слідство зібрало інші додаткові докази.
Звільнення бухгалтера від кримінальної відповідальності
Навіть за умови вчинення порушення, наведеного в ст. 212 та 212-1 ККУ головний бухгалтер може уникнути кримінальної відповідальності, якщо до повідомлення про підозру сплатить необхідні податки, збори, ЄСВ, а також відшкодує шкоду, завдану державі (пеня, штрафи).
Головний бухгалтер, як посадова особа, може бути суб’єктом відповідальності за вчинення інших кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності (розділ XVII ККУ), зокрема:
- стаття 364 – зловживання владою або службовим становищем,
- стаття 364-1 – зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми,
- стаття 366 – службове підроблення,
- стаття 367 – службова недбалість.
Висновки
- Головний бухгалтер є посадовою особою, яка несе кримінальну відповідальність в межах своїх посадових обов'язків.
- Умовою настання кримінальної відповідальності є умисне ухилення від сплати податків.
- Санкцією для головного бухгалтера за податкове правопорушення – є штраф та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
- Головний бухгалтер може уникнути кримінальної відповідальності, якщо до повідомлення про підозру сплатить необхідні податки, збори, ЄСВ, а також відшкодує шкоду, завдану державі (пеня, штрафи).
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокатка, шеф-редактор 7eminar
Статті на тему:
Оскарження податкового повідомлення-рішення: види
Як уникнути відповідальності за помилки попереднього бухгалтера