Постановою Кабінету Міністрів України від 8.11.2024 № 1286 «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» передбачено встановлення педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти щомісячної доплати за особливі умови роботи.
Зокрема доплата становить:
- з 1 січня 2025 р. – у розмірі 1300 гривень;
- з 1 вересня 2025 р. та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, – у розмірі 2600 гривень.
Але постановою Кабміну від 27.12.2024 № 1515 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти» внесено зміни до Постанови №1286, згідно якими доплату «за особливі умови роботи» названо доплатою «за несприятливі умови праці».
Адже згідно зі ст. 3-1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються зокрема доплати за роботу в несприятливих умовах праці.
Постановою №1515 також доповнено Постанову №1286 нормою, що доплата в розмірі 1300 грн встановлюється педагогічним працівникам, які за основним місцем роботи у закладі загальної середньої освіти за основною посадою мають навчальне навантаження або виконують педагогічну роботу в обсязі менше ставки.
Педагогічним працівників, які мають тижневе навантаження чи виконують педагогічну роботу в обсязі, що відповідає нормі на ставку та більше, доплата визначається із розміру 1300 грн пропорційно до цього обсягу навантаження чи педагогічної роботи.
Доплата встановлюється також педагогічним працівникам, які працюють у закладах загальної середньої освіти за сумісництвом у сумі пропорційно навантаженню або обсягу виконаної роботі.
Якщо за основним місцем роботи та за сумісництвом обсяг навчального навантаження чи педагогічної роботи менше норми на ставку, то за основним місцем роботи виплачується доплата у сумі 1300 грн, а за сумісництвом – пропорційно виконаній роботі.
Непедагогічним працівникам, які мають навчальне навантаження з оплатою за тарифікацією відповідно до пункту 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, оплата провадиться пропорційно обсягу навчального навантаження.
Доплата має провадитися також за години заміщення тимчасово відсутніх педагогічних працівників з погодинною оплатою праці пропорційно виконаному обсягу такої роботи.
Норма навчального навантаження (обсягу педагогічної роботи), за яку встановлюється ставка заробітної плати (посадовий оклад), передбачена у ст. 24 Закону України від 16.01.2020 №463-IX «Про повну загальну середню освіту» та п. 64 Інструкції № 102.
Посади педагогічних працівників у кожному закладі визначаються відповідно до Переліку посад педагогічних працівників, затвердженого постановою Уряду від 14.06.2000 № 963 та штатного розпису закладу загальної середньої освіти, складеного на підставі Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН України від 06.12.2010 №1205, Типових штатних нормативів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затверджених наказом МОН України від 05.12.2008 №1105, Типових штатних нормативів навчально-реабілітаційних центрів, затверджених наказом МОН України від 03.07.2020 №890.
Зокрема до таких посад педагогічних працівників належать: директори, їх заступники з навчальної (навчально-виховної, виховної) роботи, завідувач філії опорної школи, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, вчителі, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, вчителі-реабілітологи, вчителі з корекційної освіти, педагоги-організатори, вихователі, старші вихователі, асистенти вчителя та вихователя, музичні керівники, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, практичні психологи, соціальні педагоги, завідувачі: логопедичним пунктом, інтернатом при школі, заочним відділенням школи, навчально-консультаційного пункту, відділення; концертмейстери, художні керівники, культорганізатори, акомпаніатори; інструктори з праці, інструктори слухового кабінету, інструктори з фізкультури, перекладачі-дактилологи.
До закладів загальної середньої освіти належать: початкові школи, гімназії, ліцеї, зокрема й спеціалізованої освіти, спеціальні школи, навчально-реабілітаційні центри, міжшкільні ресурсні центри, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти, включно із структурними підрозділами таких закладів (пансіон, дошкільний, позашкільний підрозділ) відповідно до ст. 35 Закону №463.
Постановою №1515 доповнено Постанову №1286 новим пунктом 1-1, яким рекомендовано органам місцевого самоврядування встановлювати доплату за роботу в несприятливих умовах праці, передбачену пунктом 1 Постанови №1286, педагогічним працівникам інших закладів та установ освіти, які утримуються з відповідного місцевого бюджету.
Тож відповідні видатки для встановлення такої доплати педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної та інших рівнів освіти, а також освітніх установ мають бути передбачені у відповідних місцевих бюджетах.
На виплату доплати педпрацівникам закладів загальної середньої освіти відповідні видатки у обсязі 11 997,1 млн грн передбачені у Державному бюджеті України на 2025 рік за бюджетною програмою «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти» (код програми 2211370). Частину видатків на січень – червень 2025 року в обсязі 4 621 828,3 тис грн розподілено між обласними бюджетами та бюджетами місцевого самоврядування. Нерозподіленими на липень-серпень 2025 року залишилися кошти в обсязі 4 609 831,2 тис грн.
Постановою КМУ №1515 затверджено також Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти.
Відповідні місцеві ради мають право перерозподіляти у межах відповідного місцевого бюджету обсяг субвенції в поточному бюджетному періоді між закладами освіти для забезпечення доплати педпрацівникам у повному обсязі.
МОН України у листі від 31.12.2024 № 1/24704-24 «Про встановлення доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8.11.2024 № 1286» надано роз’яснення щодо встановлення з 1 січня 2025 року доплати за несприятливі умови праці педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти та інших установ та закладів у розмірі 1300 грн.