Хто подає звіт за формою №50-сг (річна)
Річний звіт про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств за формою №50-сг (далі – Звіт) подають юридичні особи, які здійснюють сільськогосподарську діяльність.
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
В які строки звітувати про роботу сільськогосподарських підприємств за формою №50-сг
Звіт подають щороку не пізніше 28 лютого.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то звітують у перший робочий день після нього.
Куди подавати звіт про основні економічні показники роботи с/г підприємств
Підприємства подають форму №50-сг (річна) до органу державної статистики за своїм місцезнаходженням, тобто за місцем державної реєстрації.
Яка відповідальність за неподання форми № 50-сг (річна)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про основні економічні показники роботи с/г підприємства
З 1 січня 2025 року про основні економічні показники роботи сільськогосподарського підприємства звітуйте за формою, затвердженою наказом Держстату від 04.04.2024 №85.
Завантажуйте бланк:
Який порядок заповнення звіту про збирання врожаю за формою №50-сг (річна)
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся:
- Інструкцією щодо заповнення форми державного статистичного спостереження №50-сг «Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств», затвердженою наказом Держкомстату від 06.11.2007 №403 (далі – Інструкція);
- Роз’ясненням Держстату щодо заповнення форми державного статистичного спостереження №50-сг (річна) «Звіт про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств» від 27.06.2024 №19.1.2-12/15-24 (далі – Роз'яснення).
Підставою для заповнення Звіту є показники, сформовані з використанням регістрів бухгалтерського обліку, Плану рахунків бухгалтерського обліку, положень (стандартів) бухгалтерського обліку, міжнародних стандартів фінансової звітності, спеціалізованих форм первинних документів (п. 4 розд. І Роз’яснень).
На замітку! У Звіті вартісні показники наводьте у тисячах гривень (з одним знаком після коми). Натуральні – у штуках, кілограмах, літрах, центнерах, тоннах (у цілих значеннях)
Якщо оцінюєте сільськогосподарську продукцію при її первісному визнанні за виробничою собівартістю, беріть відповідні елементи витрат собівартості на рахунку 23 і заносьте до форми №50-сг (річна). Якщо оцінюєте за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, для заповнення форми беріть лише елементи собівартості на рахунку 23, без врахування сум, які віднесені на субрахунки 710 і 940.
Якщо здійснюєте сільгоспдіяльність спільно (на умовах кооперації), заповнюйте форму у частині свого внеску у виробництво відповідно до укладених угод і витрат (п. 1.5 Інструкції). Разом із формою подайте відповідні пояснення.
Звіт містить чотири розділи. Розглянемо, яку інформацію наводити у кожному з них.
Розділ 1. Структура собівартості за видами продукції сільського господарства
Цей розділ містить два підрозділи.
Підрозділ 1.1 «Продукція рослинництва». Елементи собівартості та інших витрат наводьте в розрізі окремих видів продукції рослинництва.
До рядка 1101 записуйте всю суму витрат, як суму рядків 1102 та 1111–1122. До рядка 1102 записуйте всю суму витрат, як суму рядків 1103–1110.
Виробничу собівартість виробленої продукції наводьте в графі 1. Інформацію для заповнення цієї графи отримуйте за проведенням Д-т 27 К-т 23. Графа 1 – це сума показників граф 2 (прямі матеріальні витрати), 7 (прямі витрати на оплату праці – Д-т 23 К-т 661) і 8 (інші прямі та загальновиробничі витрати).
Увага! Витрати на посіви, які загинули, на незавершене виробництво сюди не включайте
Прямі матеріальні витрати в графі 2 – це сума показників граф 3–6.
У графі 3 «Вартість насіння та посадкового матеріалу» показуйте первісну вартість, без витрат на підготовку до посіву (протруювання, сортування тощо), завантаження та транспортування до місця посіву.
До графи 4 «Вартість мінеральних добрив» не включайте витрати на підготовку добрив, завантаження їх у транспортні засоби і розкидачі, вивезення в поле та внесення в ґрунт.
Графа 5 «Вартість пального і мастильних матеріалів» стосується, наприклад, паливо-мастильних матеріалів, які використані комбайнами, тракторами при роботі в полі.
Графа 6 «Вартість решти матеріальних витрат» містить дані про вартість послуг внутрішньогосподарських допоміжних підрозділів, вартість пестицидів, засобів протруювання, гербіцидів, дефоліантів та інших хімічних і біологічних засобів, які використані для боротьби з бур’янами, шкідниками і хворобами сільськогосподарських рослин, вартість унесених власних і придбаних органічних добрив. Витрати, пов’язані з обробітком посівів сільськогосподарських культур, крім вартості використаних матеріалів, відносять на відповідні культури (групи культур) за певними статтями витрат (пальне, оплата праці тощо).
Інші прямі та загальновиробничі витрати в графі 8 рахуйте, як суму показників граф 9–12. Фактично це частина витрат, які сформували виробничу собівартість вирощеної у поточному році сільгосппродукції.
Відрахування на соціальні заходи в графі 9 беріть із проведення Д-т 23, 91 К-т 652.
Амортизація необоротних активів у графі 10 показана проведенням: Д-т 23, 91 К-т 13.
Оплата послуг сторонніх організацій у графі 11 наведена проведенням: Д-т 23, 91 К-т 631, 685. Зазначена графа містить дані про суми оплати за послуги стороннім організаціям з поточного ремонту сільгосптехніки, унесення добрив, боротьби зі шкідниками рослин і хворобами тварин (уключаючи вартість використаних отрутохімікатів, біопрепаратів, медикаментів та інших засобів захисту), транспортування вантажів тощо.
Графа 12 «Решта інших прямих та загальновиробничих витрат» показана проведенням: Д-т 23, 91 К-т 631, 685, 372 тощо. До цієї графи відносять витрати на підготовку персоналу, службові відрядження, плату за оренду земельних і майнових паїв і витрати, пов’язані з підтриманням орендованих земельних та майнових паїв у належному технічному стані, витрати на проведення поточних і капітальних ремонтів.
Собівартість реалізованої продукції наводьте в графі 13. Мається на увазі власно вироблена сільгосппідприємством продукція разом з продукцією виробництва минулих років. Адміністративні витрати та витрати на збут у цій графі не відображайте.
Витрати на збут показуйте в графі 14.
Підрозділ 1.2 «Продукція тваринництва» заповнюйте так само, як і підрозділ 1.1.
Але замість вартості насіння та посадкового матеріалу, а також вартості мінеральних добрив (графи 3 та 4 підрозділу 1.1) у підрозділі 1.2 заповнюйте графу 3 «Вартість кормів». Ця графа відображає вартість кормів власного виробництва та придбаних, витрати на їх внутрішньогосподарське переміщення з поля на постійне місце зберігання. До цієї графи включайте також витрати на приготування кормів у кормоцехах і кормокухнях.
Графу 10 «Оплата послуг сторонніх організацій» заповнюйте так само, як і в підрозділі 1.1. Включайте сюди також вартість хімікатів, які використані з ветеринарно-профілактичною метою (хлорного вапна, каустичної соди, гексахлорану, мідного та залізного купоросу тощо).
Розділ 2. Витрати на виробництво продукції сільського господарства (робіт, послуг)
У розділі 2 зазначайте всі понесені сільгосппідприємством протягом звітного року витрати на виробництво продукції. Включайте також витрати на повністю загиблі посіви сільгоспкультур, які списані на збитки підприємства (надзвичайні витрати), та зміни у витратах на незавершене виробництво.
У графі 1 розділу 2 показуйте витрати на виробництво продукції (робіт, послуг) рослинництва, а в графі 2 — тваринництва.
З назв відповідних рядків зрозуміло, які саме витрати потрібно зазначати. Наприклад, якщо це «Насіння та посадковий матеріал», зазначайте вартість такого матеріалу, який використаний протягом звітного року. Якщо йдеться про «Корми», то наводьте вартість використаних кормів тощо.
Зупинимося на заповненні окремих рядків.
Рядок 2006 «Мінеральні добрива» не включає витрати на доставку мінеральних добрив на підприємство власним транспортом, підготовку для внесення в ґрунт, вивезення їх на поля тощо, які входять до загальновиробничих витрат (п. 6 розд. ІІІ Роз’яснень).
НП(С)БО 9 «Запаси» передбачає, що витрати на доставку включають до первісної вартості добрив. Тому в ціні добрив їх списують на прямі матеріальні витрати. Це саме стосується рядка 2007 «Пальне і мастильні матеріали».
У рядку 2010 «Запасні частини, ремонтні та будівельні матеріали для ремонту» відображайте витрати запасних частин для тракторів, комбайнів, автомобілів, сільськогосподарських машин, меліоративних машин, вартість інструментів, кольорових і чорних металів, які використані на ремонт техніки й обладнання з виробничою метою, а також витрати на будівельні матеріали, які використані на ремонт виробничих об’єктів (п. 10 розд. ІІІ Роз’яснень). Хоча в бухгалтерському обліку такі витрати зазвичай включають на рахунок 91, у цьому випадку їх варто було б зазначати в рядку 2017 «Загальновиробничі витрати».
Так само і з рядком 2014 «Орендна плата за земельні частки (паї)». У бухобліку орендну плату подеколи відносять на рахунок 91. Тому її варто було б відображати у рядку 2017 «Загальновиробничі витрати».
Із суми загальновиробничих витрат у рядку 2017 окремо в рядку 2018 «Оплата послуг сторонніх організацій» відображайте суми оплати стороннім організаціям за послуги з поточного ремонту сільськогосподарської техніки, автомобілів, унесення добрив, боротьби зі шкідниками рослин (уключаючи дані щодо вартості використаних отрутохімікатів, біопрепаратів, медикаментів та інших засобів захисту), транспортування вантажів.
Розділ 3. Наявність і рух продукції сільського господарства
Цей розділ містить кількісні дані (у центнерах, окрім окремих рядків, де застосовують інші одиниці виміру) про надходження та використання протягом звітного року продукції сільського господарства за наведеним у формі переліком (у розрізі окремих культур).
З назв рядків і граф зрозуміло, яку продукцію потрібно там зазначати. Тому зупинимося на окремих показниках.
Зернові та зернобобові культури і соняшник (рядки 3002–3013) зазначайте у вазі після доробки разом з некондиційним, подрібненим зерном у фізичній масі.
Овочі відкритого і закритого ґрунту (рядок 3016) вказуйте без урахування насінників і маточників овочевих культур, дані про які відображають у рядку 3019.
У рядку 3036 «Борошно, крупи та інші продукти переробки зерна» пишіть інформацію про продукти переробки зерна та відходи його переробки як вироблені підприємством, так і отримані зі сторони.
Важливо! Коли заповнюєте графи, пам’ятайте, що зазначається рух продукції, яку зберігають як у господарстві, в орендованих приміщеннях, так і на сторонніх складах, елеваторах тощо. Відображайте вибуття як власно виробленої продукції, так і придбаної на стороні
Розділ 4. Купівля матеріально-технічних ресурсів для виробничих потреб
У розділі 4 відображайте обсяг (у кілограмах, штуках тощо) і вартість матеріально-технічних ресурсів і послуг (без урахування дотацій (компенсацій) і ПДВ, а також відсотків за кредит), які підприємство придбало у звітному році для того, щоб забезпечити власні виробничі потреби в сільському господарстві.
У рядках 4010–4650 показуйте придбані насіння, розсаду, саджанці, нафтопродукти, вугілля кам’яне, газ природний, добрива мінеральні, засоби захисту рослин тощо.
Якщо бензин (рядок 4200) і дизельне паливо (рядок 4210) придбавали в літрах, то для їх переведення в тонни можете використати коефіцієнти:
- для бензину – 0,74 кг/л;
- для дизельного палива (газойлів) – 0,85кг/л.
У рядках 4660–5370 показуйте придбану нову сільгосптехніку, без урахування техніки в оренді чи лізингу.
У рядках 5400–5440 зазначайте нові запчастини до сільгосптехніки.
У рядках 5441 – будівельні матеріали, 5442 – лісо- та пиломатеріали.
У рядках 5450–5700 вказуйте придбані роботи і послуги. Зокрема, в рядках 5450–5490 зазначайте роботи, проведені сторонніми організаціями наземними засобами.
Рядок 5500 вміщує дані про витрати з транспортування, включаючи всі витрати (крім урахованих у відпускній ціні постачальника) на перевезення залізничним, автомобільним та іншими видами транспорту, а також навантажувально-розвантажувальні роботи.
Як подавати форму №50-сг (річна)
Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для форми №50-сг (річна) передбачений код шаблону S2702118, чинний зі звіту за 2024 рік.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Звіт про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств. Форма №50-сг (річна)