Хто подає Звіт за формою №29-сг (річна)
Річний звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду за формою №29-сг (далі – Звіт) подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що займаються вирощуванням сільськогосподарських культур.
На замітку! Підприємство подає тільки ту статистичну звітність, яка зазначена в Переліку надаваних звітів в Кабінеті респондента на сайті статистики
На офіційному сайті Держстату за кодом підприємства перевірте перелік статистичних звітів, до яких ваша юридична особа залучена до звітування в поточному періоді. Для цього зайдіть в «Кабінет респондента».
Які строки подання Звіту за формою №29-сг
Звіт подають щороку не пізніше 10 січня року, наступного за звітним.
Якщо цей день припадає на вихідний або святковий день, то Звіт подають у перший робочий день після нього.
Куди подавати Звіт за формою №29-сг (річна)
Звіт подають до територіальних органів Держстату за місцезнаходженням земельних ділянок.
Увага! Якщо земельні ділянки підприємства, з яких збирався врожай, розміщені в різних адміністративно-територіальних одиницях, то показники форми характеризують площі та обсяги виробництва сільськогосподарських культур за кожною адміністративно-територіальною одиницею
Яка відповідальність за неподання Звіту за формою №29-сг (річна)
Порушення порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень тягне за собою відповідальність згідно зі ст. 186-3 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).
Так, за неподання органам статистики Звіту або подання його з недостовірними даними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням загрожує штраф:
- від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн);
- від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн) – за повторне вчинення правопорушення особою, на яку вже накладали адмінстягнення протягом року.
На замітку! Для накладення стягнення на особу, винну у неподанні Звіту, органам статистики не потрібно звертатися до суду (ст. 244-3 КпАП)
Проте під час воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, адміністративний штраф за неподання чи несвоєчасне подання не застосовуватимуть (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).
За якою формою звітувати про площі та валові збори с/г культур, плодів, ягід і винограду
Із 01.01.2025 про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду звітують за формою, затвердженою наказом Держстату від 04.04.2024 №91.
Завантажити бланк:
Який порядок заповнення Звіту за формою №29-сг (річна)
Для правильного заповнення Звіту скористайтеся роз’ясненням Держстату від 10.04.2023 №19.1.2-12/3-23.
Звіт складається з адресної частини та семи розділів табличної форми поділених на підрозділи.
В адресній частині Звіту зазначають:
- ідентифікаційний код юридичної особи (далі – підприємство);
- найменування підприємства;
- місцезнаходження (юридична адреса), адреса здійснення діяльності, щодо якої подають форму звітності (фактична адреса);
- код території відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ) за адресою здійснення діяльності, щодо якої подається форма звітності.
На замітку! Код території визначається автоматично
За відсутності даних у формі наводять одну з причин:
- не здійснюється вид економічної діяльності, який спостерігається. Тобто підприємство не здійснює діяльність із виробництва продукції рослинництва;
- одиниця припинена або перебуває в стадії припинення. Тобто відбувається процедура припинення юридичної особи;
- тимчасово призупинено економічну діяльність через економічні чинники/карантинні обмеження. Тобто підприємство тимчасово призупинило економічну діяльність в цілому через економічні чинники, карантинні обмеження;
- проведено чи проводиться реорганізація або передано виробничі фактори іншій одиниці. Тобто відбувається процедура припинення юридичної особи у зв’язку з реорганізацією (приєднання, злиття, поділ, перетворення) за наявності рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації; державної реєстрації припинення юридичної особи та/або відокремленого підрозділу юридичної особи, закриття структурного підрозділу юридичної особи у зв’язку з реорганізацією; продажу/надання в оренду (повністю або частково виробничих факторів (робоча сила, обладнання, землі тощо)) або передачі права управління виробничими факторами іншому підприємству;
- відсутнє явище, яке спостерігається, тобто відсутній специфічний об’єкт спостереження. Наприклад, відсутність сільськогосподарських угідь; не здійснювались посіви під урожай звітного року тощо.
Під час формування показників для заповнення Звіту використовують інформацію із:
- спеціалізованих форм первинних документів з обліку виробничих запасів у сільськогосподарських підприємствах №ВЗСГ-1, №ВЗСГ-4, №ВЗСГ-8, №ВЗСГ-10, затверджених наказом Мінагрополітики від 21.12.2007 №929;
- спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових і поточних біологічних активів у сільськогосподарських підприємствах №ДБАСГ-1, №ДБАСГ-3, №ПБАСГ-1, №ПБАСГ-2, затверджених наказом Мінагрополітики від 21.02.2008 №73;
- облікових листів трактористів-машиністів;
- актів на списання загиблих площ;
- щоденників надходження сільськогосподарської продукції, відомостей руху зерна та іншої продукції, реєстрів приймання зерна;
- актів на сортування та сушку продукції рослинництва;
- інших первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Показники звітності відображають щодо:
- площ посіву /збирання с/г культур і багаторічних насаджень – у гектарах (із двома знаками після коми);
- площ закритого ґрунту – у метрах квадратних (у цілих числах);
- обсягів виробництва с/г культур і багаторічних насаджень – у центнерах (із двома знаками після коми);
- кількості садивного матеріалу та квітково-декоративних культур – у тисячах штук (із одним знаком після коми).
Розділ І. Виробництво однорічних і дворічних сільськогосподарських культур
У розділі І Звіту підприємство надає інформацію щодо виробництва однорічних і дворічних с/г культур за чотирма підрозділами, названими за основними групами культур, а саме:
- виробництво культур зернових і зернобобових;
- виробництво культур технічних;
- виробництво коренеплодів і бульбоплодів, культур овочевих і баштанних продовольчих у відкритому ґрунті;
- виробництво культур кормових.
Найменування граф за зазначеними підрозділами однакові, характеристики яких наведено нижче. Виняток – показник «Обсяг виробництва (валовий збір)».
У графі А зазначають назви с/г культур.
У графі Б зазначають коди рядків, які відповідають назвам с/г культур. За кодами рядків відбувається сумування за показниками.
У графі 1 відображають площу посівну уточнену с/г культур під урожай звітного року на всіх землях площа, яких була фактично зайнята під посівами с/г культур навесні (площа посівів озимих культур, що збереглися, та площа ярих культур), з урахуванням посівів пізніх культур під урожай поточного року (літні посадки після подання форми №4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур»), а також змін у господарському використанні посівів (перехід посівів із груп одного виробничого напряму до інших, наприклад, на зерно, зелений корм, сіно тощо).
У графі 2 відображають площу зібрану. Йдеться про площу всіх земель, з яких фактично було зібрано (для зернових і зернобобових, олійних культур, коріандру, насіння трав тощо – скошено та обмолочено) врожай, уключаючи:
- площі повторних (післяжнивних), проміжних, міжрядних (ущільнених) посівів;
- площі, на яких буде зібрано продукцію після звітної дати;
- площі, які були визнані як загиблі, але на них фактично було проведено збирання врожаю;
- площі самосіву (падалиця).
Важливо! Площа зібрана певної с/г культури за формою №29-сг (річна) має бути не менше аналогічного показника за формою №37-сг (місячна) «Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур» на 1 грудня звітного року. Також за наявності повторних (післяжнивних), проміжних, міжрядних посівів площа зібрана (графа 2) може бути більшою площі посівної уточненої (графа 1)
У графах 3 та 4 відображають обсяги виробництва (валові збори) с/г культур з усіх земель, тобто загальну кількість продукції, яка одержана із зібраних у звітному році площ.
Обсяги виробництва кожної із зернових і зернобобових культур характеризуються двома масами:
- початково оприбуткованою масою (фізична маса зерна)
та
- масою після доробки (залікова маса зерна).
Показник валового збору зернових і зернобобових культур у масі після доробки визначають шляхом відрахування від початково оприбуткованої ваги невикористаних відходів (втрат післязбиральної обробки: очистка від часток бур’янів та соломи, лушпайок та інших смітних домішок) і втрат при сушінні (доведення зерна до базисних кондицій). Подрібнене зерно, яке утворюється при обробці, сушінні та підготовці зерна до зберігання, враховують у валовому зборі зерна в натуральному вираженні.
Увага! Обсяг виробництва (валовий збір) певної с/г культури за формою №29-сг (річна) не менше аналогічного показника за формою №37-сг (місячна) на 1 грудня звітного року
У графах 5 та 6 вказують площу зібрану з политих земель та обсяги виробництва (валовий збір) із политих земель відображається у разі наявності политих земель.
Графи А і Б у розділах ІІ– VI заповнюють за аналогією як у розділі І.
Розділ ІІ. Виробництво культур багаторічних
У розділі ІІ відображають результати виробництва культур багаторічних у розрізі основних груп, таких як:
- культур зерняткові (сумуються показники по кодам рядків 3220–3250);
- культури кісточкові (сумуються показники по кодам рядків 3270–3400);
- культури тропічні та субтропічні (код рядка 3410);
- культури ягідні (сумуються показники по кодам рядків 3491–3631);
- культури ягідні на відокремленій площі (код рядка 3480);
- культури цитрусові (код рядка 3640);
- горіхи (сумуються показники по кодам рядків 3710 – 3760);
- виноград (сумуються показники по кодам рядків 3780, 3830, 3840);
- хміль (код рядка 1200);
- культури багаторічні інші (код рядка 3920).
У графі 1 відображають загальну площу насаджень садів, ягідників, виноградників та інших багаторічних насаджень незалежно від віку насаджень, уключаючи площу нових садів, які посаджені у звітному році, з якої виокремлено площу насаджень у плодоносному віці (графі 2), незалежно від того, чи був фактично одержаний з них урожай у звітному році, чи ні.
Обсяги виробництва багаторічних культур (графи 3 та 6) характеризують загальні валові збори цих культур із насаджень у плодоносному віці, з молодих насаджень і з розсадників, які не здані в експлуатацію, уключаючи збір продукції з дерев і кущів, які ростуть окремо поза садом або виноградником, з міжрядних насаджень ягідників.
Розділ ІІІ. Площа культур багаторічних, посаджених у звітному році
У розділі ІІІ відображають площу багаторічних насаджень, посаджених у звітному році. Показники в графі 1 цього розділу мають бути меншими або дорівнювати показникам за відповідними групами в розділах І та ІІ.
Розділ IV. Вирощування посадкового матеріалу
У підрозділі 4.1 Звіту відображають два показники:
- у графі 1 – площа, з якої викопано посадковий матеріал і культури квітково-декоративні (у р. з 2662 по 2850 та р. 3020, 3050, 3060 – цей показник не заповнюють);
- у графі 2 – кількість одержаного посадкового матеріалу та культур квітково-декоративних.
Матеріал посадковий (рослини живі, цибулини, бульби та корені, живці та вусики; міцелій грибів) уключає живі рослини (з відкритого та закритого ґрунту) від дерев, кущів та чагарників (плодових, декоративних та інших), у тому числі від рослин, що використовують у парфумерії, фармакології тощо, посадковий матеріал (розсада, бульби, цибулини тощо), живці, підщепи, пагінці, паростки, вуса, батоги, саджанці з розсадників та маточників, які призначені для відтворення рослин та щеплення дерев, субстрат із міцелієм для вирощування грибів, а також дернину.
У підрозділі 4.2 відображають обсяг виробництва с/г культур у графі 1 у розрізі таких груп:
- квіти (код рядка 2760);
- гриби (код рядка 3120);
- культури плодові;
- ягідні та інші насадження багаторічні (код рядка 4030).
Розділ V. Виробництво продукції рослинництва в закритому ґрунті
У розділі V підприємство надає інформацію щодо виробництва продукції рослинництва в закритому ґрунті.
Так, у підрозділі 5.1 у графі 1 відображають площу закритого ґрунту, яку використовували під усі види с/г культур, а саме: площу опалюваних і неопалюваних стаціонарних теплиць, які накриті склом або плівкою, а також стаціонарних парників під склом або плівкою, утепленого ґрунту й посівів під плівкою. У графі 1 відображають фізичні площі, які використані тільки під перший оборот.
А у підрозділі 5.2. відображають:
- площу зібрану закритого ґрунту (графа 1)
та
- обсяг виробництва у закритому ґрунті (графа 2) у розрізі основних груп с/г культур (овочеві, ягідні, гриби та трюфелі).
У графі 1 відображають площу з урахуванням другого й наступних оборотів. Якщо одну й ту саму площу використовували два й більше разів для одержання врожаю однієї або різних культур, то таку площу обліковують стільки разів, скільки разів на ній було здійснено посів.
У графі 2 відображають обсяг отриманої продукції з усіх оборотів.
Розділ VI. Посів озимих культур під урожай року, наступного за звітним
У розділі VI відображають посівну площу озимих культур (на зерно та зелений корм) під урожай року, наступного за звітним.
Розділ VII. Проведення агротехнічних робіт під урожай року, наступного за звітним
У розділі VII підприємство надає інформацію щодо площі, на якій проведено агротехнічні роботи під урожай року, наступного за звітним.
Площі, на яких після збирання врожаю с/г культур було проведено агротехнічні роботи, характеризуються зяблевою оранкою ґрунту (код рядка 7200) та площею парів (код рядка 7300).
Як виправляти помилки у Звіті за формою №29-сг (річна)
Під час виправлення помилок у статистичній звітності фахівці Держстату рекомендують керуватися положеннями, зокрема:
- Закону України «Про офіційну статистику» від 16.08.2022 №2524-IX (п. 4 ч. 1 ст. 17);
- Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою КМУ від 23.09.2014 №481;
- Порядку подання е-звітності до органів держстатистики, затвердженого наказом Держстату від 12.01.2011 №3 (далі – Порядок №3);
- Інструкції про порядок виправлення звітних даних у випадках виявлення приписок та інших перекручень у державній статистичній звітності, затвердженої наказом Мінстату від 10.05.1994 №94 (втратила чинність 10.07.2015, але деякі її положення застосовні на практиці).
Зважаючи на зазначені акти та напрацьовану практику, наведемо алгоритм дій, якщо ви виявили помилку у поданій статистичній звітності.
Самостійне виправлення помилок до граничного терміну подання звітності
Щодо виправлення помилок, виявлених безпосередньо респондентом маємо лише роз’яснення Держстату у листі від 20.02.2017 №09.3-07/33-17. Так, якщо ви виявили помилки у поданих статзвітах, зверніться до органу статистики та з’ясуйте, чи потребують вони виправлення.
На замітку! Врахує орган статистики виправлені дані або ні, залежить від того, коли подаєте новий звіт (до чи після оприлюднення ним статданих) і зважаючи на суттєвість виявленої помилки, її впливу на узагальнену інформацію по країні/регіону
Якщо орган статистики погодить внесення виправлень, то подавайте нові звіти разом із поясненнями щодо причин виправлень.
Якщо надішлете кілька примірників одного е-звіту (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважатиметься саме останній звіт (п. 3.8 розд. III Порядку №3).
Увага! До закінчення граничного терміну подання звітності ви можете подавати виправлені форми необмежену кількість разів. Оригіналом вважатиметься останній надісланий звіт
Виправлений звіт подавайте Держстату згідно з Порядком №3.
Виправлення помилок після прийняття звіту органами статистики
Якщо після прийняття звіту органи статистики виявлять невідповідності або помилки, вони можуть надіслати вам квитанцію-повідомлення про необхідність повторного подання звіту з виправленнями (п. 6.3 розд. VI Порядку №3).
Квитанція-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту містить інформацію щодо:
- дати та часу відправлення квитанції-повідомлення про необхідність повторного подання електронного звіту;
- стислий зміст помилки, що потребує виправлення;
- термін подання виправленого звіту;
- дані посадової особи адресату звітності, що формує квитанції-повідомлення.
Виправлений звіт слід подати Держстату згідно з Порядком №3 та у встановлені в квитанції-повідомленні терміни.
Якщо не надішлете виправлену форму статистичної звітності та/або фінансову звітність у термін, зазначений у квитанції-повідомленні про необхідність повторного подання звіту, то форму статистичної звітності та/або фінансову звітність вважатимуть поданою недостовірною (пп. 6.3.3 розд. VI Порядку №3).
Виправлення помилок після оприлюднення статистичних даних
Після оприлюднення статистичних даних виправлення можливе лише у випадку суттєвої недостовірності даних.
У такому разі необхідно звернутися до органу державної статистики з письмовим поясненням причин внесення змін.
Детальнішу інформацію щодо виправлення помилок у статистичній звітності можна отримати на офіційному сайті Держстату.
Для більш детального ознайомлення з процедурою виправлення помилкових даних у статистичних звітах рекомендуємо переглянути також відео:
Як подавати Звіт за формою №29-сг (річна)
Починаючи з 1 січня 2023 року Звіт подають винятково в електронній формі (ч. 4 ст. 10 Закону України від 16.08.2022 №2524-IX «Про офіційну статистику»).
Зробити це можна через безкоштовний сервіс для електронного звітування «Кабінет респондента» за посиланням.
Також на офіційному сайті Держстату можете ознайомитися з Переліком форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які можуть подаватись респондентами в електронному вигляді у 2024–2025 роках. У цьому переліку наведені код шаблону та звітний період дії шаблону форми.
Для форми №29-сг (річна) передбачений код шаблону S2702917, чинний зі звіту за 2024 рік.
Олена ОНИСЬКО, керівник сервісу «Документи»
Довідник за темою:
Типові помилки під час заповнення статистичної звітності
Шаблони та зразки документів: