Відповідно до пп. 1 пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ), об'єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.
Так, згідно з об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПКУ).
Відповідно до п. 164.1 ПКУ, загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Згідно з пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставкою, визначеною підпунктом 1 підпункту 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету визначено ст. 168 ПКУ.
Податківці звертають увагу, що аналогічний порядок застосовується також у випадку нарахування, утримання та сплати (перерахування) військового збору до бюджету на підставі пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, податковий агент, який нараховує(виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати, військовий збір, із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору, визначену пп. 1 пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Податківці наголосили:
якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то військовий збір, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПКУ)
На думу податківців:
підставою для нарахування та утримання військового збору є нарахування доходу платнику податків, а не фактична його виплата.
Таким чином, якщо дохід у вигляді орендної плати нараховується наприкінці місяця за попередній місяць (наприклад, 30 листопада), а виплачується 15 грудня, то ставка військового збору становитиме 1,5 відсотка, оскільки нарахування та утримання військового збору здійснюється податковим агентом на дату нарахування доходу і перераховується до бюджету виключно вже раніше нарахована сума збору.
Крім того, податківці наголошують, що доходом платника податку є дохід, який нараховується на користь платника податку (податкова категорія), а не дата складання акту (бухгалтерські витрати).
Джерело: ДПС